Hard Reset Recenze Hard Reset

Hard Reset

Vojtěch Matěna

Vojtěch Matěna

18. 9. 2011 22:00 4
Reklama

Píše se datum 17. září 2436 a na první pohled není svět takový, jaký býval. Něco se totiž ošklivým způsobem zvrtlo, ulice mají pod palcem násilné stroje a ranní vstávání zrovna neprovází štěbetání ptáčků na okenním parapetu. V potemnělém anarchistickém městečku Bezoar City, kde nenarazíte na snad jediného tvora s krví proudící v žilách, rozhodně ne. V případě tedy, že nepočítáme ostříleného vojenského veterána majora Fletchera, který je do kyberpunkového světa vyslán, aby kusy železa přivedl do křemíkového pekla.

Interakce s prostředím

A právě od této chvíle můžete příběhovou linku s chladnou hlavou přehlížet, protože kupa řečí ve futuristické střílečce Hard Reset není zdaleka tak podstatná, tím spíše, když je příběh prezentován ledabylou formou komiksově zpracovaných obrázků, která na zajímavosti nepřidá. Za Hard Reset totiž mluví především činy, jinak řečeno surová akce, v níž nic neuslyšíte raději, než zvuky ohýbající se ho plechu a mechanické kvílení se snižující se hlasitostí, jako když autíčku na dálkové ovládání docházejí baterky. Pohaslá světla a absolutní ticho totiž předznamenávají vítězství, ale jen částečné, protože další stroje skryté za rohem už netrpělivě čekají, až je svou přítomností vyzvete k dalším bojům.

Ačkoli se v době posouváme o pár století vpřed a od zbraní bychom tím pádem čekali, že jeden magický projektil vymaže roboty nadobro z historie a celého vesmíru, ve skutečnosti se na zneškodnění jediného robota nadřeme o mnoho více. Plasmová puška není vyloženě slabá, ale tyhle stroje mají zkrátka tuhý kořínek, a proto si musíme zejména zpočátku, než si ruční arzenál vylepšíme, vypomoci interakcí s okolním prostředím. Do ní vás autoři nabádají, co to jde a jak po chvíli zjistíte, bez kolem explodujících barelů, elektrických bankomatů či plynových trubek jste vůči enormní přesile nepřátel naprosto bezmocní. Koukáním kolem sebe vám pak nejednou může zachránit kejhák, ba co víc, vizuální podoba akce dostává nevídaný šmrnc a pohled na elektrikou probíjeného plecháče se jen tak neomrzí.

Krásy kybernetiky

Ač nejste žádné párátko a nějaký ten utržený šrám snesete, musíte si neustále dávat pozor, kam šlapete a vedle čeho stojíte. Jeden výbušný barel totiž dokáže spustit na oko pohlednou řetězovou reakci, kdy si můžete připadat, jako by se nad vámi vznášela disko koule, avšak v případě nepozornosti můžete způsobit problémy sobě samotnému - přemnoženým strojům pak už nedělá větší problémy vás jednoduše dorazit. Možná vás napadne v případě nízkého zdraví zvolit metodu úprku a počkat, než automaticky opravovaný štít nabyde dostatečných hodnot, ale samotné zdraví se vám po vzoru starších her samo nevrátí. To musíte doplnit až povalující se lékárničkou nebo z pilulek, které padají spolu s náboji a takzvanými N.A.N.O. body ze zlikvidovaných nepřátel.

N.A.N.O. zde slouží jako standardní měna, za níž si můžete pořídit všelijaká vylepšení, co se vybavení týče. Pro raketomet si proto můžete dokoupit třeba speciální granáty, které protivníka uvrhnou do zpomalujícího pole nebo ještě lépe, gravitační silou přitáhne všechny na jednu hromadu a pak už stačí provést hromadnou destrukci. Z brokovnice se zas po mírném vylepšení stává jasný vítěz v soubojích na krátkou vzdálenost. Zkrátka, futuristický svět z kapsy vytahuje i futuristické zbraně s rozmanitými funkcemi, a to si necháme líbit.

Přespříliš krátké!

Když tak o tom přemýšlím, Hard Reset není hrou, z níž byste měli spadnout na zadek. Je to vlastně typická střílečka s drsňákem v hlavní roli a mnoha a mnoha dotírajícími nepřáteli ze železa. Kyberpunkový svět se však podařilo autorům skvěle vyobrazit, ačkoli chvíli trvá, než se oblasti Bezoar City dokážete plně podmanit. Jak se ale tak stane, tento svět si vás získá a nebudete ho chtít za žádnou cenu opustit. Konec však nastane ostudně brzy už po nějakých čtyřech až pěti hodinách, což je docela zklamání, ale bohužel již standard moderních her, s nímž těžko něco uděláme. Na druhou stranu musíme uznat, že autoři Hard Reset odvedli velmi slušnou práci a podali nám typ hry, který se za poslední dobu sice objevoval, avšak ne s natolik příznivou odezvou. Doslova explozivní oldschoolová hratelnost konečně zafungovala na výbornou a vyzdvihnout bychom měli i grafické zpracování s fyzikou, které dodávají tomu všemu nevídaný lesk. Hard Reset je zkrátka milým překvapením na poli FPS akcí. Tečka.

Hard Reset
Windows PC

Verdikt

Hard Reset se skvěle hraje, skvěle vypadá a výborně zpracovaný kybernetický svět tyto vlastnosti hry podpírá a zdokonaluje. A to je prakticky vše, co od dobré FPS akce požadujeme.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz