Gran Turismo 5 Recenze Gran Turismo 5

Gran Turismo 5

Jiří Pavlovský

Jiří Pavlovský

30. 11. 2010 23:41 34
Reklama
Reklama

Dlouho se na to čekalo, dlouho se to odkládalo, až je to konečně tady. Další díl série Gran Turismo. Čekání naštěstí zkrátilo Gran Turismo Prologue, což nás na chvíli uspokojilo – asi jako snědení jednohubky před soutěží v pojídání hamburgerů. Ale hladová léta jsou pryč. Je to konečně tady.

Co se nezměnilo?

Grafika se samozřejmě zlepšila, ale jelikož už v minulých dílech byla velmi dobrá (GT si na vzhledu vždycky ješitně zakládalo... je to metrosexuál mezi hrami), tak mezi prologem a pětkou není tak propastný rozdíl. A nezměnili se zásadně ani tratě. Spoustu z nich už znáte jako své bačkůrky se zajíčkem a na začátku hry se vás dokonce může zmocnit pocit, že jste omylem vsunuli do přístroje minulou placku. Ale pak přijdou novinky. Dostanete se na jiné okruhy, do jiných měst, do deště i do sněhu.

Grafika je z větší části podobně decentní jako u minulých dílů a neoslňuje vás efekty. Zřejmě tuší, že se budete soustředit hlavně na to, abyste se udrželi na vozovce a předjeli ty šmejdy před vámi.

Nezměnil se ani smysl hry. Gran Turismo je o závodění. Není o závodění a bourání. Není o závodění a střílení. Není o závodění a plížení se katakombami s banánem v zubech, je o závodění. V tomhle působí hra až staromilecky. Ale funguje to.

Co se změnilo?

Tak především, máte tady zase možnost vylepšovat svůj vůz, kupovat si nové vstřikovače, nové výfuky, nová kola... takže i když máte stejnou šunku jako ostatní, jede dvakrát tak rychleji. Jasně, to není úplná novinka, ale v minulém díle to nebylo - takže vítej zpátky, prodejno náhradních dílů!

Druhá změna je, že závodit můžete jak sám, tak s kámošem... nebo si můžete vycvičit vlastního závodníka, který bude jezdit za vás. V té chvíli se z vás stane jen hlas ve vysílačce, který bude řidiči radit, jak moc se má do toho opřít. Je to spíš o tom, jak ho udržet v pohodě, protože když je moc dlouho agresivní a ve stresu, začne dělat chyby. Tahle část nás zase tak moc nenadchla. Je to pasivní, dlouhé... a navíc závodník prohrával i závody, ve kterých jsme získávali zlato. Smysl je snad jedině v tom, že pokud vás nebude bavit jezdit pořád dokola ty samé tratě, abyste vydělali peníze na nové auto, můžete to nechat na něm, skočit si na kafe a jen občas zkontrolovat, jestli pořád jede jako ponocný.

A další změna – bonusy a ceny. Ze závodů získáváte jak peníze, tak zkušenosti, které vám otevřou cestu k dalším závodům a dalším autům. Také tu děláte řidičské zkoušky na vyšší licence... a dost často jste odměňováni za vyhrané závody či splněné úkoly novými vozy, případně parádními kartičkami do sbírky. Je toho spousty, co můžete získat a v čem se vylepšovat - a díky tomu máte pocit ustavičného postupu a pokroku.

Co se nepovedlo?

Toho moc není. Otravná je dlouhá doba nahrávání, kterou můžete ale trochu zkrátit tím, že si tak čtyři mega uložíte přímo do PlayStationu, což celé utrpení o pár vteřin zkrátí. Nepříjemné je taky skákání mezi závody, kdy musíte putovat přes několik obrazovek, abyste si střihli další okruh. Na druhou stranu si můžete u každého závodu odskočit do garáže, kde uvidíte, jaké vozy máte vhodné pro tuhle příležitost a z nich si vybrat. Příjemné zjednodušení.

Závody jsou samy o sobě perfektní, až na jednu maličkost. A to jsou havárie. Jasně, smířili jsme se s tím, že GT není Burnout a že nemůžete poslat soupeře v kotrmelcích pryč z vozovky, ale tady jsou snad auta dělaná z nezničitelného adamantia. Můžete frotýrovat jiná auta a nezůstane na nich ani škrábanec - a když to narvete do betonu, tak se vám jen drobně ohne nárazník. Dobře, budiž... ale proč musí zvuk nárazu znít jako když kopnete do barelu s dešťovou vodou? Mezi realistickými zvuky je tenhle impotentní úder rušivý. (No, on i zvuk motoru by mohl být výraznější, a taky zrovna netrsáme nadšením z hudby, japonský jazz si nepředstavujeme jako ideální doprovod k závodům, ale to už je vážně maličkost.)

A poslední výtka. Je tu věc nazvaná Track Maker, ve které byste si měli dělat tratě. No, nebudete. Hra vám trať navrhne a vy můžete jen dolaďovat detaily, jako je délka, šířka vozovky a tak podobně. Trochu zbytečné.

Co se povedlo?

Všechno ostatní. Výběr ze zilardy aut, babiliony různých závodů pro všechny druhy a rasy. Jsou tu i speciální závody – třeba s minikárami, nebo dostih minivanů (při kterém si připadáte jako byste uvízli v zácpě cestou na Woodstock). Trenažéry, vylepšování, kupování aut nových i v bazaru, seřizování... a hlavně zvykání si na různé modely. Polyphony jsou perfekcionisti, takže se každé auto ovládá trochu jinak, na každé musíte s trochu jiným fíglem, abyste neskončili v zatáčce na pískovišti. O tomhle tahle hra je. O ovládání vozu a o zatáčkách. O tom, jak přesně a kdy přibrzdit, abyste projeli ohybem s co nejmenší ztrátou tempa. Slabší řidiči pak mají možnost si závodění zjednodušit a zapnout si výpomoc, která jim nedovolí udělat hodiny a udržet vůz na vozovce. Bude se to hodit.

A je tu samozřejmě hra přes internet. Není nic lepšího, než jet závod proti živým lidem – přece jen je lepší a zdravější nenávidět jinou lidskou bytost než počítačovou inteligenci. I když nepřináší nic extra (co taky čekat od závodní hry jiného než závodění), můžete válčit s jezdci z celého světa, nebo je jen sledovat a učit se jejich triky.

Co říct na konec?

Gran Turismo 5 je stará škola a chvílemi je na hře její věk vidět. Ale s jejím novým make-upem byste se museli dívat hodně pečlivě, abyste si všimli vrásek. A na takový pečlivý pohled ani nebudete mít čas. Budete jezdit ve dne i v noci, za slunce i v dešti, dlouhé tratě i krátké okruhy, s formulemi i dodávkami. Estéti si dokonce můžou své vozy přestříkávat a aranžovat je k fotkám v dokonalém prostředí cizích měst.

Ne, Gran Turismo 5 není žádný přelom, hodně se to podobá minulému dílu - ke kterému ještě přibyly osvědčené věci z minula. Ale proč seřizovat vůz, když pořád ještě jezdí skvěle? Jasně, už existují i modernější fára, už existují adrenalinovější sporťáky, ale lidi, co to myslí s řízením vážně, nedají na tohohle veterána dopustit. Pořád mu to šlape.

Gran Turismo 5
PlayStation icon PlayStation 3

Verdikt

Skvělá závodní hra, ve které si můžete osedlat slavné vozy z ještě slavnějších stájí. Hra s obstojnou grafikou, se spoustou tratí, speciálními jízdami, s možností vylepšování vozů, hraním přes internet a dalšími libůstkami pro všechny, kteří milují auta.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz