FTL: Faster Than Light Recenze FTL: Faster Than Light

FTL: Faster Than Light

Marek Švrkala

Marek Švrkala

17. 10. 2012 22:00 2
Reklama

Crowdfundingová služba Kickstarter si v poslední době získala mnoho publicity, a to hlavně díky projektům, které se teprve chystají. Úspěšně zafinancovaných a skutečně dokončených titulů je dosud pomálu. Výjimky se ale najdou. Jednou z nich je vesmírná strategie FTL: Faster Than Light. Tvůrci na Kickstarteru požadovali pouze 10 tisíc dolarů na dokončení projektu. To se ukázalo jako skromné – hráči totiž nakonec dali dvacetkrát tolik. Hned na úvod mohu potvrdit, že více než 4 tisícovky přispěvatelů nezávislému studiu Subset Games důvěřovaly oprávněně.

Oživte svou představivost

Ve vesmíru zuří intergalaktická válka. Loď Federace, které jako kapitán velíte, nese důležité informace, jež mohou zvrátit dosud nepříznivý průběh konfliktu. Jenže váš koráb pronásleduje obří flotila rebelů, jimž musíte uletět. Úvod do příběhu je strohý, jeho pokračování je ale neskutečně pestré. Ve Faster Than Light si jej totiž napíšete sami, a to pokaždé jinak. Vždyť hra se sama definuje jako rogue-like, takže se v duchu tohoto žánru všechny události generují náhodně. Je z čeho vybírat, dvoučlenný vývojářský tým prý připravil více než 25 tisíc řádek textových událostí. Další by měly ještě přibýt, což je pro trvanlivost hry klíčové. Nyní se přece jen po desítkách pokusů začnou nepříjemněopakovat.

Ve vesmírné lodi, kterou si sami pojmenujete a vyberete z postupně odemykaných modelů, se přesunujete takzvanými skoky rychlostí vyšší než světlo mezi jednotlivými místy ve vesmíru, kde vás vždy čeká nějaká textem oznámená událost. Tu potkáte letoun, který chce provést nebezpečným územím, jindy narazíte na průzkumníka rebelů, jenž se chystá zaútočit na vesmírnou palivovou stanici, někdy uvidíte vesmírnou stanici volající o pomoc. V těchto případech záleží na vás, zda se zapojíte do akce a zkusíte za ni získat odměnu. Někdy je ale výhodnější se konfliktu prostě vyhnout.

Smrt je definitivní

V některých situacích to však nejde, a tak se i nechtěně můžete střetnout s nepřítelem, což nezřídka znamená poškození lodě nebo dokonce smrt. V FTL je zničení lodě permanentní a konečné. Pokud chcete v soubojích s nepřátelskými raketami uspět, musíte se pečlivě věnovat mikromanagmentu a rozdělování energie z vašich generátorů mezi jednotlivé systémy. Loď se skládá z místností, v nichž lze obsluhovat raketový pohon, motory, ošetřování, výrobu kyslíku, štíty, zbraně, scannery, ovladače dveří, drony nebo teleport. Jak mezi tyto systémy správně rozdělit energii a kde nechat svou posádku pracovat? To jsou otázky, jimiž se budete zabývat při každé misi. Jedno spuštění hry zabere od několika minut do dvou hodin.

Vše nabývá stěžejního významu právě při srážkách s nepřáteli, kdy se snadno stane, že vaše už tak limitované zdroje budou ještě omezenější. Loď kupříkladu může zachvátit požár a vy se musíte rozhodnout, co uděláte. Necháte dveřmi vypustit kyslík, abyste požár uhasili? Nebo budete ohrožení jedné místnosti chvilku ignorovat a raději vrhnete všechnu sílu do útoku? Samotný boj mezi vaší a nepřátelskou lodí probíhá tak, že zvolíte zbraně, jimiž po každém nabití vystřelíte na konkrétní část korábu nepřítele. Hru je naštěstí možné díky pauze libovolně přerušit, a tak budete mít na přemýšlení dostatek času.

Rozhodněte se správně

Podobně důležitá rozhodnutí vás čekají i při upgradování lodi a jejích součástí. Vesmírným platidlem je šrot, jenž získáte ze zničených nepřátelských strojů. Šrot lze přímo investovat do vylepšení systémů a s nimi spojených místností. Upravíte generátor kyslíku, aby se dýchatelný vzduch tvořil rychleji, nebo raději své těžce vydělané platidlo vložíte do radaru, který vám detailněji ukáže nepřátelský koráb? Pokud se nedokážete rozhodnout, klidně si šetřete šrot do obchodu – prodejci se nachází v každém sektoru, do nichž je mapa vesmíru rozdělena.

V obchodech si můžete nechat opravit trup lodi, doplnit palivo pro skoky, rakety pro střelbu či koupit nové zbraně, drony, technologie, ale i členy posádky. K původním třem hrdinům lze naverbovat další postavy sedmi rozličných ras. Ty se pochopitelně liší svými vlastnostmi, které se díky jednoduchému RPG systému a sbírání zkušeností postupně zlepšují. Engiové se hodí na opravování lodě, Mantisové jsou zase nejužitečnější v boji blízko. Ano, čtete dobře – vaši palubu mohou navštívit vetřelci a stejně tak se i vy můžete vydat přímo do týlu nepřítele. Boj na palubě kolikrát vyrovnaný souboj rozhodne.

Úchvatná strategická space opera

Patrně nejdůležitější součástí herního zážitku je vaše vlastní představivost. FTL se vrací ke kořenům herního vývoje – do dob, kdy grafika byla pouze motorem pro hráčovu fantazii. Vzezření hry je velmi strohé, jak můžete vidět z přiložených obrázků. Žádné 3D souboje, žádné detaily obličejů, žádné propracované planety – naopak pouze jednoduchá kreslená grafika z top-down pohledu a atmosférická elektronická hudba. Minimalistické pixelové zpracování ale rozhodně není na škodu. Pakliže mu přijdete na kloub, překonáte občasnou frustraci z obtížných situací a do hraní se skutečně ponoříte, nepochybně se brzy začnete se svou lodí sžívat a budete se cítit jako ve Star Treku či jiných populárních sci-fi seriálech.

Právě v tom spočívá největší síla FTL. Díky svým rozhodnutím, vlastní představivosti a fungujícím herním mechanikám si můžete vygenerovat neuvěřitelné množství poutavých vesmírných příběhů, o nichž budete zaujatě vyprávět svým kamarádům. Už jste slyšeli, kterak mojí posádce při triumfálním tažení mezi nepřáteli nečekaně došlo palivo?

FTL: Faster Than Light
Windows PC
Apple Mac

Verdikt

FTL je báječný generátor intenzivních jednorázových strategických dobrodružství, která můžete mnohokrát opakovat. Vesmírné eskapády díky správně navrženým herním mechanikám vydrží bavit až desítky hodin.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama