Football Manager 2013 Recenze Fotball Manager 2013

Fotball Manager 2013

konfrst.jan@gmail.com

konfrst.jan@gmail.com

14. 11. 2012 23:00 1
Reklama

Nejen zlobr, ale i každý správný fotbalový manažer, jakým Football Manager dozajista je, je jako správná cibule – mnoho vrstev a oči pro pláč. Jak jinak si vysvětlit lety nabubřelou komplexitu, v níž se pomalými krůčky vytrácí i samotná zábava?

Fotbalová manažeřina je dřina jako žádná jiná. Korupci, hloubení vlastní Blanky ani mrtvolné probrání se v kufru svého Mercedesu vám sice ještě FM 2013 naservírovat neumí, zato se ale dokáže blýsknout opět větší mírou realismu a schopností simulovat již skutečně ledacos. Od nálady hráče až po starosti o účes hvězd v poločasové přestávce.

Tabulky všude, kam se podíváš

Stále narůstající komplexita simulace manažerského zážitku má pochopitelně za následek ještě hlubší prožitek ze hry, obzvláště vhodný pro ty hlasité teoretiky, jichž jsou skoro plné tribuny a ještě plnější pivnice v podvečer zápasu. Hlavní režim hry v tomto ohledu nezklamal a opět nám po roce lehce nabobtnal.

Do šířky se nám roztáhla míra komunikace, a to jak s médii, tak i s hráči. Na své svěřence můžete nyní pořvávat během zápasu individuálně i kolektivně v mnoha barvách hlasu a sledovat, co to dělá s jejich morálkou. Celkově se sice opakující se a generované rozhovory mohou zajídat, ale jsou zajímavým zpestřením a jednoznačně přidávají na pocitu, že vše máte svých rukách.

Pokud si to však jeho manažerská velebnost nepřeje, lze k rozhovorům vysílat svého asistenta. Váš asistent obecně ve FM 2013 povýšil a může za hráče obstarávat řadu funkcí. Může a nemusí, je jen na vás, zda chcete předzápasovou přípravou a vůbec prvním měsícem před startem ligy strávit desítky hodin. Míra snahy o realismus je až zarážející a skutečně je opět o krok dále. Pochopitelně ani to však nevylučuje i sem tam nějakou tu botu – například na denním pořádku vyprodané zápasy v rámci poháru ČMFS.

Další zajímavou novinkou jsou pak rychlé zprávy během zápasu – asistent vám s jejich pomocí posílá data pro lepší přehled a tím hráči pomáhá rychleji reagovat na vyvíjející se zápas. Prohrabávat se četnými tabulkami při probíhajícím zápasu je přeci jen už tak trochu peklostroj.

Krutý osud partnerův

Co ale nadělat s tím, když úspěšného manažera nad ránem nevyruší vycházející slunko, ale vstávající manželka? Ideálně nějakým důvtipným způsobem typu kuchyňský váleček či vypnutí pojistek? Ano, drahé polovičky se dají ignorovat, avšak jen do určité míry, a to je také důvod, proč mnozí začínali spílat autorům ze Sports Interactive – roky vývoje utvořili ze zábavného manažeru kolos polykající prostor na disku a nehorázný žrout času. Skutečně – den před zápasem a přípravou na samotný zápas se již dá zabít nejedno sychravé odpoledne.

Alternativa pro ty, kteří by snad bláhově ještě chtěli nějaký čas obětovat sociálnímu či pracovnímu životu a zároveň těm, kteří snad ročník či dva vynechali a pak už jen zamračeně mžourali, co se to na ně zase navalilo, je mód Classic.

Návrat ke kořenům?

Classic, jakožto samostatný herní režim, bude jistě trnem v oku mnohým zkušeným harcovníkům. Vždyť se také jedná o krok de facto o rovnou dekádu nazpět. A dík tomu i v mnohém budou mít zlí jazykové pravdu – tento režim je značným zjednodušením jinak pro davy snad už příliš složité hry. Avšak právě díky tomu ale nabízí ideální vstupenku pro hráče nové a pro ty časově nemajetné.

Rychlost hry a snížená náročnost ale rozhodně není na škodu simulaci, hráč nyní jen nemusí sledovat každou zprávu a každý rozmar vaší primadony. Prakticky veškeré statistiky jsou zjednodušené a čitelné širšímu spektru smrtelníků.

Moloch s číslovkou 2013 v názvu tak dostává sám sobě konkurenci – a je to zatraceně dobře. Opět tak jsou umožněny nocovky, během kterých svůj tým dokážete zdárně dovést k poháru, nebo naopak, jako já, až na samotné dno bažin. Otázkou však je, jak dlouho si budou tyto základní dva režimy úspěšně konkurovat, zda v některém z dalších ročníků nedojde k rozštěpení na tituly dva, či na postupné sblížení se a sjednocení v jeden hybridní a modifikovatelný.

Lahodí oku, kárá šrajtofli, vyzývá kamaráda

Ořezaný mód dokáže ovšem překvapit ještě něčím – mikrotransakcemi. Ty se v sérii ukazují nově a poskytují legální formu získávání výhod. Těžko říci, zda je něco takového fér, pravdou však je, že můžete pohodlně hrát i bez nich – platby slouží vysloveně jen k tomu, abyste získali nadstandardní výhody pro svoji jedenáctku. V kontextu toho, že je tento herní režim cílený na hráče mající méně času, tak to nejenom dává smysl, ale lze takový krok i jednoduše ospravedlnit.

Nový ročník pochopitelně přináší i příjemné kosmetické úpravy – změn se dočkal nejenom vzhled všech okýnek a ovládacích prvků hry, ale především také zápasový engine. Nové animace a omezení množství chyb přináší plnější zážitek, byť stále ještě nějaký ten pátek nesrovnatelný se skutečnou fotbalovou čumendou.

Otevření se vůči takřka laické veřejnosti přináší další milé překvapení ruku v ruce s vymazlenějším multiplayerem. Vyblbnete-li se dostatečně s inteligencí umělou, tak je na čase poštvat váš vypulírovaný celek proti svému kamarádovi a sledovat, jak dobrý či mrzký manažer vlastně jste. Poctivě odvedená integrace Steamu do hry k tomu jen vyzývá.

A pokud by snad i toto dokázalo omrzet, tak vám hra servíruje i novinku poslední, a to jsou na handheldových verzích viděné výzvy. Zatím jich sice není mnoho, ale i tak poskytují příjemné zpestření zážitku a řádný pocit zadostiučinění při splnění. Jedná se například o záchranu týmu na poslední chvíli či projití ligy bez prohry.

Spokojené uchrochtnutí bafuňářovo

Jistě již tušíte, že 2013 naštěstí není jen dalším ročníkem v sérii. Řada milých překvapení a promyšlených novinek hru zpřístupňuje a otevírá širšímu publiku a přitom hra jako celek respektuje své tvrdé fanouškovské jádro. Navrátit se tak nyní mohou i ti, kteří utekli ve strachu před médii a obecnou nabubřelostí herních mechanismů.

Ale dost už, teď je na programu zabořit čumáky do statistik, jelikož fotbal není hra, fotbal je Vášeň.

Football Manager 2013
Windows PC

Verdikt

Football Manager 2013 je prozatím nejsilnějším dílem v sérii a velmi příjemným překvapením. Meziroční kosmetické změny jsou zašlapány zjednodušeným Classic módem a režimem výzev. Nezbývá než vyslat blízké na do kina či na nákupy a užít si ničím nerušenou pohárovou cestu.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama