Fish Fillets 2 Recenze Fish Fillets 2

Fish Fillets 2

Lukáš Grygar

Lukáš Grygar

1. 3. 2007 23:31 5
Reklama

Chtěl bych vám říct, že Fish Fillets 2 je opravdu vtipná hra a takových u nás vzniká málo. Chtěl bych vám říct, abyste si ji koupili, protože tak pošlete peníze lidem, kteří jsou s největší pravděpodobností velice inteligentní a nepostrádají smysl pro humor. Také bych vám rád řekl, že odpálkovat filety jako záležitost pro děcka nebo znuděné kancelářské krysy je hodně velká blbost, a že doufám v celosvětový úspěch, na který má tahle hra zřetelně nárok.

Fish Fillets 2
i Zdroj: Hrej.cz
Ve Fish Fillets 2 jde opět o dvě ryby, alespoň na letmý pohled. Kdo nepamatujete první díl, zde lehká rekapitulace:

– posunujte velkou a malou rybou po oddělených obrazovkách
– cílem je dostat se z těchto obrazovek ven

a především:

– je to náramná zábava

Devět let stará jednička je dnes něčím na způsob tuzemské legendy – hry, která profesionalitou svého konceptu i jeho zpracování překročila stín provinčnosti. Druhé filety jsou na tom v podstatě stejně, ale navíc rozšiřují původní koncept do v logických hrách nevídaných mezí. Nebo už jste snad viděli, aby každá z hádanek posunovala parodický děj kupředu nejen rozhovory mezi svými aktéry, ale i přímou manipulací s objekty? A tak plujete rozkošně vybarveným podmořským světem, potkáváte skandinávské zahradní trpaslíky a kostry nacistických papoušků a máte radost z imaginace autorů i aktivity vlastního mozku. Máte pocit, že objevujete báječný nový svět a je to jako sedět v kině před úvodními titulky Finding Nemo, jen s možností pokročilejší interakce, než bývá chroupání popcornu.

Hledá se krab

Fish Fillets 2
i Zdroj: Hrej.cz
Ale neděste se, příznivci starých pořádků. V jádru jsou druhé filety stále o posunování předmětů tam a zpátky v pořadí, které vám zajistí postup dál. Pekelná obtížnost prvního dílu částečně vzala za své a nahradil ji systém, který poskytuje výzvu nám smrtelníkům i mensácké elitě. Vždycky jsem zaostával co do logického myšlení, ale ponořit se do oceánu (haha!) filetích obrazovek mi tentokrát nečinilo sebemenší problém a nároky na moje závity stoupaly zvládnutelným tempem. Když říkám systém, myslím tím zavedení hvězd, které lze nepovinně sbírat a odemykat si tak bonusový obsah. Dostat se k nim je mnohonásobně obtížnější, než se dostat ven z obrazovky, a jejich kompletní vysbírání je výkon, za který by vás obejmul i kapr Kulda, kdyby mohl. Prostředí i samotným hádankám nechybí rozličnost a charakter, nevýrazných míst je v té stovce+ obrazovek naprosté minimum.

Děj se větví a v podstatě tu nehrozí, aby hráč zůstal trčet na jediném problému bez možnosti dalšího postupu. Můžete libovolně přeskakovat mezi jednotlivými větvemi (a budete to dělat už kvůli korálové mapě – je rozkošná, Altare!), můžete se vracet a dosbírat hvězdy v úrovních, které vám daly zabrat samy o sobě, můžete se rozptýlit u odemčených bonusů, ať už to jsou jednoduché skládačky nebo videa z vývoje. Hra vychází člověku vstříc způsoby, které by se mohly/měly vyučovat na univerzitách herního designu. Můžete jen tak sedět, poslouchat její karibsky laděný soundtrack a říkat si „ach“.

(já to opakovaně dělal)

God Save The Undo

Fish Fillets 2
i Zdroj: Hrej.cz
Mezi nejvýraznější novinky patří ve dvojce přítomnost dalších potvor, které budete na čas ovládat. Krabi a šneci a mořští koníci přinášejí do zavedených standardů nové přístupy a jejich vzájemná spolupráce zase posunuje celé filety o píď blíž dokonalosti. Noví „hrdinové“ oplývají výraznými charaktery a hodně za tím stojí parádní namluvení, především v anglické verzi hry, za kterou ta česká bohužel krapet zaostává. Angličtina je ideálním jazykem pro různé slovní hříčky, které bylo v češtině nutné nahradit a výsledek prostě není tak vtipný. Na anglické kolegy ztrácí i český dabing, kdy některé hlášky působí příliš škrobeně nebo intonace neodpovídá atmosféře obrazovky. Hra je nicméně celá hrr do všemožných popkulturních odkazů a s oblibou láme bariéru mezi sebou a světem před monitorem. Jako minule hraje prim stylizace do X-Files, a i když se obě hlavní ryby jmenují jinak, pořád jsou to pod šupinami paranoidní Mulder se skeptickou Scullyovou a pořád mezi nimi probublávají debaty typu „jsou tyhle trubky uspořádané náhodně, nebo je to znamení mimozemské přítomnosti?“. Rybí hádky jsou vesměs dost veselé a pokud zrovna ne, nikdo vám nebrání je odpálkovat enterem

Něco času jsem dumal, jestli si takhle vycizelovaná hra nezaslouží rovnou desítku. Opravdu mě nenapadá zápor, který by šlo vypíchnout a postavit kolem něj argumentaci, že za deset dnes tedy opravdu ne. Po všem tom rozplývání se ale neuškodí větší míra přísnosti a ruku na srdce, Fish Fillets 2 nikdy nedosahují satirických nadhodnot (uhm...) Pythonů nebo třeba Woodruffa, abychom neutíkali od média a žánru – filety ostatně trčí na půl cesty k regulérní adventuře. Pořád je to „jen“ rodinná zábava, i když pravděpodobně ta nejchytřejší, jakou dnes na počítači můžete sehnat. Být v papírovém časopise, načančal bych devítku pro ně celou hrstí nejrůznějších ozdob, ale tady mi nezbývá, než chválit slovy: chtěl bych říct, že Fish Fillets 2 jsou famózní hra.

Fish Fillets 2
Windows PC

Verdikt

Suverenita, s jakou se vrátila klasika tuzemské herní produkce, bere dech – ať už ho pod tou vodou budete zadržovat jakkoliv. Berte všemi ploutvemi, pokud se chcete bavit přemýšlením.

Co se nám líbí a nelíbí?

Pestré barvy, pestré postavy, pestré hádanky, uživatelská vstřícnost a dlouhá, předlouhá herní doba (pokud nejste génius).
Nenašel jsem rybu jménem Wanda...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz