FIFA Football 2007 Recenze FIFA 07 (DS)

FIFA 07 (DS)

Martin Strnad

Martin Strnad

12. 1. 2007 23:44
Reklama
Reklama

FIFA je přesně ten druh hry, který s maximální přesností pravidelně zasahuje hlavně letité fanoušky série a fotbalové příznivce, kteří lační po opakování stále stejného herního zážitku, a to již více než deset let! Handheldové verze jednotlivých ročníků však, vzhledem ke specifickému hardwaru, hráčům nabízí možnost ochutnat trochu té inovace, které se konzolovým a PC verzím v posledních letech jemně řečeno nedostávalo. K FIFA titulům pro Nintendo DS je tak třeba přistupovat poněkud jinak.

Soupisky a správa týmu

Bohužel však v případě FIFA 07 musíme začít z té špatné strany, neboť ta výsostná věc, ta nejnovější a nejaktuálnější, jakou by měla každá sportovní hra obsahovat, tedy aktuální soupisky, je právě zde zastaralá. Dá se sice čekat, že si toho všimne jenom zapálený fotbalový fanda a neznalý hráč to prostě nechá plavat. Jenže komu jinému je hra s fotbalovou tématikou určena v první řadě, než fotbalovému fanouškovi? No nic, jedeme dál.

Týmů je ve hře více než 510 a kromě národních mezi nimi nechybí ani družstva z 27 ligových soutěží včetně anglické (ta je zastoupena ligou nejvyšší a dvěma nižšími), francouzské, španělské, ale i mexické. Liga česká ve hře bohužel k dispozici není a našinec se tak bude muset spokojit s naším národním týmem. Správa týmu je v DS verzi FIFA 07 velmi jednoduchá, skoro se dá říci až primitivní. Transfer hráčů chybí úplně a vše ostatní je omezeno na výběr z několika předdefinovaných nabídek. Platí to například o volbě zápasové taktiky, ale i o rozestavění hráčů.

Herní módy

FIFA 07 (DS)
Vedle obyčejného přáteláku a výběru z 20 různých mistrovských i ligových soutěží, nechybí ve hře herní módy kariéra a challenge. V kariéře se klasicky chopíte jednoho týmu, o nějž se pak staráte a snažíte se jej dovést až na samotný vrchol. Motivace u kariéry funguje na principu prestiže vašeho družstva. Takový Manchester United má třeba docela vysokou prestiž a tím i vyšší ambice. Namísto umístění v té lepší půlce tabulky ligy, což by stačilo kdejakému druholigovému mužstvu, budete muset hned na konci první sezóny dovézt Manchester na špičku, ideálně mezi tři nejlepší týmy.

Jinak řečeno, každý tým má předem definované cíle, kterých musíte dosáhnout sbíráním prestižních bodů. Herní mód challenge, čili výzva, spočívá v plnění zadaného úkolu. Jde například o to, dorovnat skóre v situaci, kdy zbývá posledních dvacet minut zápasu a protivník vede o dva góly, nebo zvítězit přesně jednogólovým rozdílem, či vstřelit určitý počet penalt atd. Tento mód se vám však zpřístupní až po prvních pěti vítězstvích v jakémkoliv jiném režimu.

Čutání, čutání, všechny chmury zahání…

Samotná hra probíhá na horním displeji DS v plně trojrozměrném zobrazení, přičemž dotykový displej nabízí taktický náhled na hřiště. K ovládacímu schématu není moc co dodávat, protože je totožné s tím, které bylo k dispozici už v minulém ročníku a v titulu 2006 FIFA World Cup Germany. Směrový kříž určuje směr a s

FIFA 07 (DS)
pomocí ostatních tlačítek se přepínáte mezi hráči, přihráváte, střílíte, hlavičkujete, sprintujete a tak dále. Oproti předchozímu ročníku je však při hře kladen daleko větší důraz na míření přihrávek a střel, což by se nám líbilo za předpokladu, že by bylo alespoň trochu lépe vidět, kam vlastně míříte.

Při zahrávání penalty, výkopu, trestňáku a rohového kopu není s mířením problém, protože na to máte klid a dobře vidíte kam chcete míč dostat. Jenže ve hře samotné už je všechno jinak a v zápalu akce se až příliš často stává, že míč letí ven z hřiště, nebo přesně na opačnou stranu. Umělá inteligence spoluhráčů je sice na ucházející úrovni, ale rozhodně  bychom se nezlobili, kdyby ji tvůrci do příště vylepšili. Spoluhráči si sice docela schopně nabíhají, ale už si moc nevšímají, že v dráze letu míče stojí další tři protihráči, kteří míč zaručeně přeberou.

Umělá demence

Tvůrci si však byli zcela evidentně vědomi toho, že umělá inteligence není dokonalá a přišli proto s další novinkou, kterou je zadávání rozkazů spoluhráčům přímo v akci. K tomu slouží spodní displej, kdy spoluhráči přikážete například „ty, běž tam“ jednoduchým přetažením ikonky hráče z jeho současné polohy na jinou, kam on co nejrychleji naběhne. Tento prvek ve hře otevírá nové taktické možnosti, byť je v zápalu akce občas docela obtížné to všechno zvládat. Palec navíc není, jako náhrada stylusu, zrovna to nejlepší řešení, protože není ani zdaleka tak přesný. Stejným způsobem, jakým lze zadávat rozkazy hráčům, lze palcem v pomocném menu rychle měnit i taktiku a rozestavení hráčů.

Všechny tyto prvky zní možná na papíře lákavě, ale jejich zvládnutí ve hře je docela obtížné. Přitom to šlo celé vyřešit velmi jednoduše tak, že by hra nabízela lepší správu týmu v menu. Při hře totiž na nějaké velké taktizování není zcela logicky čas. Jinak je třeba říci, že je letošní FIFA rychlejší a tím pádem i dynamičtější. Obtížnost je však stále nastavena příliš nízko. Může za to hlavně AI protihráčů, kteří až příliš často ignorují fakt, že s míčem u nohy míříte k jejich svatyni. Jinak řečeno, nevyvíjí žádnou zvláštní aktivitu, aby vás obrali o míč. Naštěstí to trochu vylepšují brankáři, kteří jsou docela schopní, ale zase ne moc. Prostě co mohou to lapí a co jde mimo jejich dosah, to skončí v síti, a tak to taky má být.

Léčba fotbalem

FIFA 07 (DS)
FIFA 07 určitě potěší možností přerušení a následného pokračování ve hře podle vaší potřeby. Nechybí navíc ani minimalisticky pojatý komentář a pochvalu si zaslouží i pěkné trojrozměrné zobrazení. Co však chválit nelze je zpracování multiplayeru. Tvůrci z EA totiž zvolili nejhorší možnou variantu, kterou je nutnost vlastnit hru u všech zúčastněných hráčů. Hřebíkem do rakve je pak v tomto směru naprostá absence podpory online multiplayeru, což je vzhledem k možnostem platformy opravdu veliká škoda.

Celkově vzato je FIFA 07 sportovní titul s dlouho trvanlivostí určený primárně pro nepříliš náročné fotbalové fanoušky, kteří nevlastní minulý ročník, nebo 2006 FIFA World Cup Germany. Pokud však kterýkoli ze dvou výše zmíněných titulů vlastníte, tak byste měli koupi FIFA 07 pořádně zvážit. Novinky tu sice jsou, ale za prvé jich není mnoho a za druhé není jejich dopad na hratelnost nijak zásadní.

FIFA Football 2007
Nintendo icon GameBoy Advance
Xbox icon Xbox
PlayStation icon PSP
Xbox icon Xbox 360
Nintendo icon DS
Nintendo GameCube icon GameCube

Verdikt

Zábavný kapesní fotbal, který trochu sráží nedotaženost některých prvků, chyby v AI spoluhráčů i protivníků a příliš malé množství změn oproti předchozímu ročníku.

Co se nám líbí a nelíbí?

Solidní hratelnost, možnost zahrát si kdekoliv bez většího soustředění, komentář, grafika, zajímavé využití potenciálu DS
Absence týmového managementu, chyby v AI, absence online multiplayeru, nedotaženost zajímavých prvků, malé změny oproti předchozímu ročníku, zastaralé soupisky hráčů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz