Farming Simulator 19 Recenze Farming Simulator 19

Farming Simulator 19

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

28. 11. 2018 12:30 2
Reklama
Reklama

Redakce Hrej.cz je plná zpovykaných pražáků a jiných měšťáků. Když tedy z mailové schránky zavoněl čerstvě vykydaný hnůj a zorané pole, musel se ovladače chopit někdo, komu traktory co chvíli vyfukují spaliny pod okna. Navíc jsem neopatrně zmínil, že jsem se s Farming Simulator někdy před lety krátce seznámil. Studio Giants Software po tradiční roční mobilní odmlce přišlo s další velice lákavou nabídkou. Úderem poledne nasedám na virtuální traktor, brázdím pole s pšenicí, snaživě sklízím, hnojím, obracím, balíkuji, krmím, prodávám. Bavím se? Bavím!

ORÁŠ, ORÁM, ORÁME

Značka Farming Simulator už nechává hráče do úmoru zemědělčit více než deset let. První díl z roku 2008 působil spíše jako experiment vývojáře začátečníka, postupně se ale z podivně úchylné kratochvíle německých fajnšmekrů stala plnohodnotná herní série, která má ambice zaujmout i v zásadě tuctového konzumenta mainstreamové produkce. Vedle rodiny Truck Simulátorů se tak jedná o v podstatě jedinou pracovní simulaci, která na herním trhu nehraje roli otloukánka. Jenže tuzemský kamioňácký bratříček má tu výhodu, že je v podstatě závodní hrou, kde se relaxačním tempem honíte po důvěrně známých reáliích a věnovat byste se měli maximálně silničním zákonům. Farming Simulator na vás naopak klade poměrně vysoké nároky. Vedle řízení jsou totiž nosnými prvky hry komplikované systémy ekonomiky a produkce.

Činností a odvětví zemědělství hra nabízí skutečně velké množství

Farming Simulator už dávno není o sezení v traktoru či kombajnu a bezmyšlenkovitém kroužení po poli. Ano, stále tuto možnost máte, ale v rámci úspěchu vašeho ranče budete v kabině jednotlivých zemědělských strojů trávit minimální možné množství času. Představa o pohodové sekvenci orání-setí-sklízení se rozplyne v momentě, kdy se poprvé podíváte do katalogu zemědělských strojů a řeknete si: “to všechno budu mít”. Pardon, nejdříve si asi řeknete: "k čemu tohle probůh je", autoři ale naštěstí obstarali slušnou českou lokalizaci, která i největšího laika pošťouchne správným směrem. Činností a odvětví zemědělství hra nabízí skutečně velké množství a každé vyžaduje jiný, neskutečně brutálně vyhlížející nástroj. Zatímco vy začínáte s plesnivějícím kombajnem a třemi zastaralými traktůrky, z obchodu na vás pomrkávají naleštěná monstra, která sklízí celé lány libovolných plodin, jakoby se nechumelilo. Rázem házíte za hlavu představu orání každého řádku svého políčka a raději pomýšlíte na obří, automatizovaný business. No, tady začíná zábava.

PRODEJ KRAVKU, ALE NA JAŘE ZASEJ

Už před lety vydaný ročník 2015 přinesl novinku v podobě lesnictví, zvířata tvůrci pilují ještě déle a virtuální garáž se pokaždé rozroste o pár pikantnějších monster. Abychom ale mohli ochutnat každý růžek farmářského koláče, potřebujete pořádně bohatý proud financí. Rychle pochopíte, jak se o své plodiny starat, jak hnojit, obdělávat a plít, rychle ale pochopíte, že nejefektivnějším řešením je využití asistentů, kteří většinu prací dodělají za vás. Ponoukat je k jednotlivým činnostem nicméně musíte vy sami. Každý proces tedy musíte připravit a zahájit ručně. Postupně nakoupíte pole, nástroje a posouváte se stále dále. Sklízečky i hlavy sekaček se stále zvětšují, postupně se na vaší farmě objeví pavoukovití obři s dřevozpracujícími rameny nebo rozsáhlé ohrady s živočišnou produkcí. Zvětšovat váš podnik je překvapivě návyková radost. Na druhou stranu vyžaduje poměrně velikou časovou investici. I přes velice benevolentní ekonomický model herního světa, kde plodiny rostou jako o závod a prodávají se za naprosto nekřesťanské částky jsou často cenovky kýžených vylepšení opravdu krvavé.

To je mimochodem případ jedné z největších novinek aktuálního dílu. Překvapivě poprvé se můžeme svézt v modelech světoznámého výrobce John Deere. Sytě zelené nástroje ale rozhodně nepatří do kategorie “za rozumnou cenu”. Dalším vylepšením je přídavek koní. Přátelští lichokopytníci jsou sice roztomilí, nicméně značně krkolomně vyřešení a kromě možnosti projížďky v koňském sedle žádnou velkou zábavu nenabízí. Rok 2019 přináší také pěstování bavlny (a s tím spjaté vehikly), především však klade důraz na vylepšenou grafiku. A tím narážíme na první výrazné problémy tituly.

ŠPÍNA ZA NEHTY

Grafika je, alespoň na původní PS4, skutečně rozpačitá. Technicky nijak příšerná není. Barvy jsou ale v základu podivně přepálené, svět tak nějak tradičně “simulátorově” plastový a lesklý a například nasvícení je, tuplem v kontrastu úchvatného Red Dead Redemption 2, naprosto katastrofické. Modely vozidel jsou rozhodně nadprůměrné, animace zvířat naopak spíše zoufalé. Hranatý pejsek vám vesele bruslí skrz kola traktoru, slepice se zmateně cukají v ohradě, nemluvě o různě levitujících koních. Veškerá vozidla navíc postrádají jakýkoliv pocit hmotnosti a s narůstající rychlostí jízdy rotuje Isaac Newton v hrobě stále intenzivněji. Výsledkem jsou úsměvné poletující traktory, breakdance pluhů a podobné lahůdky. Hapruje ale i umělá inteligence. Když jsem vítězoslavně přivezl kultivátor, který je schopen zároveň zorat i zasít, těšil jsem se na dynamičtější výkon. Nepochopitelně si ale s tímto (nijak složitým) výstřelkem nedokázal AI pomocník poradit a místo úhledných pásů  zběsile křižoval zadané pole v podivných obrazcích. Proč? Kdo ví.

Nepochopitelná je absence převodovek 

Technicky se Giant Software stále ani nepřibližují AAA produkci, možná by bylo pošetilé podobnou úroveň od jejich hry očekávat, některým nedodělkům by ale šlo jistě předcházet. Nepochopitelná je absence převodovek a z toho plynoucí nerealistický zvukový projev všech strojů, situaci nezachraňuje ani sterilní ozvučení světa nebo úsměvná nabídka in-game rádií s anonymními country hity. I přes jisté produkční kvality Farming Simulator stále působí nepochopitelně levně. A to je škoda, tahle hra si to totiž nezaslouží.

POSLEDNÍ SKLIZEŇ

I přes nespornou popularitu simulátorů zemědělství je hodnocení nových pokračování trochu nevděčný úkol. Hardcore fanoušci virtuálního farmaření pravděpodobně novinku podrobují vlastnímu testování, casual hráči, kteří podobným končinám herního průmyslu příliš neholdují zase jen těžko Farmaření přijdou na chuť. Opět se ale potvrzuje, že pěstování plodin je tou nejlepší relaxační terapií. Ať už se jedná o Stardew Valley, FarmVille, nebo Farming Simulator. V případě posledního zmíněného mají ale švýcarští tvůrci stále na čem pracovat. Tak třeba za dva roky.

 

Farming Simulator 19
Xbox icon Xbox One
Windows icon PC
Apple icon Mac
PlayStation icon PlayStation 4

Verdikt

Farming Simulator 19 tlačí své možnosti, seč může. I přes překvapivě zábavný gameplay a rozsáhlé možností hraní ale stále působí zbytečně... levně.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz