Farming Simulator 15 Recenze Farming Simulator 15

Farming Simulator 15

Jiří Bigas

Jiří Bigas

6. 6. 2015 10:17 24
Reklama
Reklama

Není žádným tajemství, že dávám přednost hrám na konzolích. Přesto, anebo možná právě proto, už několik let se zájmem zpovzdálí sleduju, jaký fenomén se vyklubal z nejrůznějších netradičních simulátorů od sněžné rolby, přes stavební jeřáb až třeba po vysokozdvižný vozík. S budgetovými tituly tohoto druhu se přibližně před deseti lety roztrhl pytel a i když kolem regálů s tímto zbožím, které nezřídkakdy potkáte před kasou v samoobsluze, může běžný hráč nepolíbený touto technikou procházet s opovržlivým úšklebkem, něco na tom přeci musí být. Alespoň to jsem si říkal, když jsem se rozhodl, že se při příležitosti vydání Farming Simulatoru 15 na PlayStation 4 a Xbox One pokusím s touto zálibou blíže seznámit a přijít její popularitě na kloub.

POD BIZARNÍ SLUPKOU SE UKRÝVÁ SKUTEČNÁ HRA

Není pochyb o tom, že se značka Farming Simulator těší obrovské popularitě. I když to není takový nápadný hit, o kterých na Hrej.cz obvykle píšeme, stačí se rozhlédnout po internetu, začíst do její historie nebo prozkoumat některé detailní průvodce a návody k tomu, aby vám došlo, kolik lidí jejímu kouzlu propadlo a jak daleký kus cesty od prvních nesmělých pokusů tento typ her ušel. Farming Simulator lze v konkurenci řady mnohem bizarnějších her považovat společně se simulátory MHD nebo kamionů za ještě poměrně mainstreamovou záležitost, která má ambice oslovit i běžného hráče, a dojde vám to hned, jakmile se do hry pustíte. Pokud očekáváte archaickou grafiku, toporné ovládání, příšerné herní mechanismy a celkově mělkou hratelnost, jednoznačně vás musí překvapit, jak komplexní zážitek novinka nabízí. Bezesporu tomu tak nebyl vždy, ale postupnými krůčky se z velmi přímočaré zábavy zřejmě vyklubala velmi hluboká simulace, která nováčka oslní plejádou aktivit a možností.

Pochopit a popsat v jediné recenzi Farming Simulator 15 je pro laika podobný úkol jako pokusit se v půli cesty naskočit do uhánějícího rychlíku Praha-Brno.

Nemluvím o tom jen tak pro nic za nic. Test podobné hry je v naše případě něčím výjimečným, proto vám neřeknu, jestli je letošní verze lepší, nebo horší než některá starší. Pochopit a popsat v jediné recenzi Farming Simulator 15 je totiž pro laika podobný úkol jako pokusit se v půli cesty naskočit do uhánějícího rychlíku Praha-Brno. Namísto toho se pokusím vám hru představit tak, jak jsem ji vnímal já, čeledín, co právě zdědil pár traktorů, kombajn a jedno malé pole. Náplň hry se zdá být na první pohled jasná, přímočará až banální. Stačí nasednout do traktoru, zorat pole, pak zasadit a nakonec sklidit a těšit se z právě nabitého bohatství. Jak vám záhy dojde, realita nemůže být naivní představě vzdálenější, ačkoli principiálně očekáváním odpovídá. Vše ostatní ale obnáší starosti a nutnost pečlivě plánovat a zvážit každý krok. Jak moc se zadlužím, kdy půjčku splatím, co zasadím, najmu si na práci nějaké pomocníky, nebo vše zastanu sám, kdy si koupím nové vybavení, utáhne to můj starý traktor a především kdy a kde výsledky svého úsilí zpeněžím? Zdánlivě jasná pravidla farmaření jsou mnohem komplikovanější a nebýt alespoň základního tutoriálu a nápovědy na telefonu, rychle byste se ve všem tom hospodařením ztratili. Ačkoli už tady může nováček nepolíbený minulými díly spatřovat první zádrhel. Navzdory očividné snaze tvůrců si v pokročilých částech hry často nevíte rady a pomoci se od autorů nedovoláte. Nebýt rozsáhlých manuálů na internetu od fanoušků, které vás provedou v podstatě každou myslitelnou činností od A do Z, museli byste řadu aktivit rozlousknout metodou pokus-omyl.

SIMULÁTOR SE SPOUSTOU STRATEGIE

Ve hře totiž najdete více než stovku skutečných zemědělských a lesnických strojů od několika desítek výrobců. Zaujala vás dvojnásobná výkupní cena za kukuřici, brambory nebo cukrovou řepu? No dobrá, pak se pusťte do jejího pěstování. Ale každá práce - jako ve skutečnosti - vyžaduje právě pořádné nářadí. Máte správný kombajn, kterým dokážete novou plodinu sklidit? A nezapomněli jste náhodou na to, aby byl stroj kompatibilní se novým nástavcem? Musíte si rozmyslet, jestli to, co sklidíte, rovnou prodáte, anebo to mezitím uskladníte. Odvezete úrodu několikrát po menších objemech, nebo rovnou investujete třeba do tahače s návěsem? Hrát Farming Simulator 15 znamená neustále činit spoustu rozhodnutí. Nejste totiž řidičem jediného traktoru, kombajnu nebo náklaďáku. Jste vrchním hospodářem, panem farmářem, který má na starost chod celé farmy. Na vašich bedrech leží zodpovědnost za první poslední. Aby nechyběly pohonné hmoty, aby se včas sklidilo, aby se nezapomnělo pohnojit, aby nechyběly peníze na údržbu a provoz vašich strojů, abyste měli z čeho zaplatit najaté zaměstnance a pokud možno vám ještě zbylo na další expanzi - nákup nových strojů i polí.

Dovedu si docela živě představit, že někdo chce a může hrát Farming Simulator stylem “obstarám si vše sám”. A je to naprosto legitimní způsob, jak se hrou prokousávat. I když zřejmě dost pomalý. Pokud ale začnete uvažovat ve velkém, přestanete obracet každou korunu a zaměříte se na řádově vyšší obnosy, musíte do akce zapojit zaměstnance. Díky nim lze titul částečně hrát jako strategii či manažer. Bez nich si takovou věc představit nedokážu. Jakmile se vám podaří finančně trochu stabilizovat, aby vás výplaty a každodenní náklady na váš vozový park netáhly po spirále do dluhové pasti, jednoznačně se vyplatí nechat maximum možných činností zastat počítač. A i tak se budete muset stále zatraceně ohánět. Zaměstnanci za vás úrodu neprodají, ba ani neodvezou. Neumí pokácet strom, nebo převézt techniku na potřebné místo. Mohou vám ale za rozumný peníz pomoct zorat, zasít a sklidit. Stále je ale musíte bedlivě sledovat. Jednak bez vaší pomoci nedokážou třeba vyprázdnit plný kombajn a potom se rádi všemožně zasekávají. Pokud se potkají dva stroje na jednom poli, anebo zrovna okolo pole projíždí osobní auto a kombajn se snaží na stejném místě otočit, s největší pravděpodobností se pohyb vašich pomocníků zablokuje a všichni zůstanou stát na místě, přičemž peníze za mzdy tahají z vaší kapsy dál. Zaměstnanci roku.

MOŽNOSTÍ SPOUSTA, ČASU MÁLO

Jak už jsem opakovaně naznačili, z Farming Simulatoru je patrné, že na něm jeho autoři pracují celé roky, stále ho vylepšují, zohledňují stížností hráčů a nafukují jej neúnavně o nové funkce. Hra tak není zdaleka jen o farmaření, ale můžete současně chovat dobytek, věnovat se lesnictví anebo plnit různé zakázky - třeba posekat trávník, nebo něco někam odvézt. Vždy ale platí, že je dobré se do dalšího odvětví pustit až v momentě, kdy máte v malíku to předchozí. Pokud hned zpočátku roztříštíte vaši pozornost, s největší pravděpodobností utratíte spoustu peněz za vybavení, které vám nedokáže vydělat tolik, aby se vám vložená investice v rozumném čase vrátila. Na druhou stranu vás ale nikdo nenutí, abyste třeba chovali slepice a jezdili s vajíčky do města, anebo pořídili kupu dřevorubecké techniky a začali jako smyslu zbavení těžit dřevo po celé mapě a vozit ho na pilu.

Produkt Giants Software vás rozhodně vytáhne ze stereotypu současné herní produkce, pokud na sobě pociťujete nějaké příznaky přesycení tradičními tituly.

I kdybyste neměli o farmaření ani ponětí, zřejmě je vám už pomalu jasné, že zdejší hospodaření rozhodně není nějaká sváteční kratochvíle a má mnoho podob, zákonitostí a možností. Co zbývá, je zhodnotit, jak to celé vlastně funguje a zda je to jen výstřední způsob, jak si vyzkoušet nějaký nekonvenční titul, anebo má Farming Simulator 15 ambice oslovit všechny hráče bez ohledu na to, zda o tomto typu hry slyšeli poprvé v životě a běžně fandí třeba akcím, sportům nebo závodům. Produkt Giants Software vás rozhodně vytáhne ze stereotypu současné herní produkce, pokud na sobě pociťujete nějaké příznaky přesycení tradičními tituly. Po dlouhém dnu v práci se u něj výtečně relaxuje a i naprostý nováček v něm dokáže uvíznout na desítky hodin, přičemž neustále objevuje nějaké nové věci. To by samo o sobě mohlo pomoci rozptýlit pochyby, zda něco tak bizarního stojí za ty peníze. Na druhou stranu většina zkušených farmářů a hospodářů referuje v tom smyslu, že evoluce u této série probíhá jen velmi zvolna. A není nejmenší důvod tomu nevěřit. Vše to, co bylo pro nás nové a neokoukané, může být z větší části pro veterána dávno obnošená vesta, na níž jen autoři zalátali několik děr, přišili dvě nové kapsy a oblékli do ní dalšího zákazníka.

NENÍ VŠECHNO ZLATO, CO SE TŘPYTÍ

V řadě ohledů navíc po pochvale musí následovat kritika. Hra třeba umožňuje několikanásobně zrychlovat čas, abyste nemuseli čekat na novou úrodu, ale svižnější střídaní dne a noci nemá třeba žádný vliv na chod vašich strojů. Není to ani tak chyba, jako vlastnost, ale z mého hlediska to nedává moc smysl. Dlouho můžete objevovat stále nové zdroje příjmů a aktivity. Jakmile se ale rozhodnete pustit do nové činnosti, skoro nikdy nevíte, co přesně a jak máte dělat. Informací, které máte k dispozici, není vyloženě málo, ale jednoduše to nestačí. S výjimkou farmaření se navíc většina dalších činností nezdá zdaleka tak propracovaná nebo zábavná. Buď jsou příliš banální, anebo naopak tak komplikované, že se sice budete lesnictví chvíli věnovat, ale dost možná vám nevydrží tak dlouho, jak byste čekali. Je to dáno tím, že ne každý obor hospodaření se hodí ke zpracování do hry. I když jde o věc čistě subjektivní, některé úkoly jsou jednoznačně zábavnější než jiné, a to, co na papíře může znít jako skvělý nápad, mnohdy v praxi úplně nefunguje.

O problémech s personálem ždímajícím vlastní neschopností vaši peněženku už byla řeč, ale bez něj se na druhou stranu zase neobejdete. Mezi stroji se rychle a snadno přepínáte, zato pohyb po svých je učiněná noční můra a je záhadou, proč třeba nelze upravit citlivost kamery, s níž se rozhlížíte jen neuvěřitelně líně. K dispozici máte dvě mapy - skandinávskou a americkou oblast. Každá má své charakteristické kouzlo, atmosféru i podobu. Severská oblast je daleko členitější, s menšími políčky a nutí vás cestovat na velké vzdálenosti. V USA to sice není tak sexy a evropsky blízké, zato je to ovšem vše po ruce a k dispozici máte gigantické pozemky, které se ideálně hodí na společné farmaření v multiplayeru, které rovněž nechybí. Nicméně je nutné poznamenat, že jen jedna z map je zbrusu nová, na americké farmáře si už měli možnost zahrát virtuální hospodáři v některém z datadisků k jednomu ze starších dílů. Farming Simulator 15 už navrch nevypadá jako nějaký narychlo splácaný titul od malého studia. Technika hýří mnoha detaily, během práce se zašpiní, dělá za sebou na cestě pěkné koleje a všechno to hospodaření vypadá opravdu docela pěkně. Na druhou stranu fyzikální a kolizní model je přinejlepším úsměvný a pěkné detaily okolí mají tendenci se už nedaleko od vás rozpliznout do nevzhledných zjednodušených výhledů, z nichž není mnohdy jasné ani to, jestli se na obzoru váš stroj snaží pole zorat, anebo sklidit.

Farming Simulator 15

NA KONZOLÍCH JE TO STÁLE RARITA

Opomenout navíc nelze ani skutečnost, že na konzolích se logicky připravíte o možnost vylepšit hru komunitními mody, které si i coby laik troufám označit za jeden z pilířů úspěchu série. Minimální konkurence na straně druhé znamená, že Farming Simulator 15 představuje přinejmenším na nových konzolích zcela ojedinělý zážitek. Není to přitom laciný výstřelek, ale poctivá simulace a čistý sandbox, jemuž bych vyčítal snad jen to, že se nemůže univerzálně trefit do vkusu každému. Pokud ale cítíte, že vás něco takového láká, nejspíš vás hra jen tak neomrzí a přes všechny vyčtené chyby se nakonec dokážete přenést.

Farming Simulator 15
Xbox icon Xbox One
Windows icon PC
PlayStation icon PlayStation 3
Xbox icon Xbox 360
PlayStation icon PlayStation 4

Verdikt

Farming Simulator 15 není pro každého. Co se jednomu může zdát jako skvělá zábava, může druhý označit za nepochopitelnou nudu. Není to hra, kterou byste mohli bezvýhradně doporučit s tím, že se bude líbit všem. To, co nabízí, ale dělá velmi slušně a vývojáři přistupují ke svému úkolu poctivě.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz