Expeditions: Viking Recenze Expeditions: Viking

Expeditions: Viking

Adam Zámečník

Adam Zámečník

10. 5. 2017 12:45 2
Reklama
Reklama

Když jsem před nějakou dobou psal dojmy z hraní rané beta verze Expeditions: Viking, nezbývalo než doufat, že se výsledný produkt povede a zvýší laťku série Expeditions. Už tehdy mě toto old-schoolové RPG nadchlo svými nečekanými zvraty, dobře napsanými dialogy a osvěžující absencí fantasy balastu, které bohužel často přišly vniveč kvůli šerednému provedení, chybám a celkovému nedostatkem elegance. Máme tedy radost?

PŘÍBĚH JEDNÉ VESNICE

Expeditions:Viking si s hráčem vytvořenou postavou hned od první minuty nebere servítky. Pro dědice malé dánské vesnice znamená smrt otce uvržení do krutého světa vikingů kdysi na konci osmého století, kde hraje prim přežití silnějšího a útlak slabých. Banální úvodní konverzace s postavami na pohřbu otce je záhy přerušena rozporem, výzvou k souboji o pozici vládce a brutálními nájezdy ostatních klanů. Hned od té chvíle Logic Artists představují své eso v rukávU, a sice zahlcení všemožnými rozhodnutími a volbami. To je ostatně zřejmé už při tvoření hlavní postavy, kde máte na výběr z mnoha rozličných schopností, jež částečně rozlišují, jak se k vám některé z postav budou chovat v dialozích. Dovednosti vaší postavy zároveň rozhodují i o několika z možných řešení úkolů – pokud stvoříte pologramotného hromotluka, mnoho potenciálně mírumilovných rozuzlení nadobro skončí krví a useklými končetinami.

Hind si do jisté míry stvoříte za pochodu sami - je totiž pouze na hráči, zda-li popraví svého soka bojujícího o pozici vůdce klanu či si z něj udělá nejvěrnějšího válečníka.

Jako správný vládce však nebudete na cestě za mocí a slávou svého klanu sami, doprovázet vás bude věrná družina či, správně staroseversky, hind. Hind si do jisté míry stvoříte za pochodu sami – je totiž pouze na hráči, zda-li popraví svého soka, bojujícího o pozici vůdce klanu, či si z něj udělá nejvěrnějšího válečníka. Klíčovým mechanismem při managementu družiny je dbaní na morálku a různorodé osobnosti jednotlivých postav. Družina jako taková reaguje jak na hráčova rozhodnutí, svobodomyslní Vikingové se mohou přít o zotročení poražených nepřátel, tak i na samotnou hlavní postavu – lehce sexistickým postavám tudíž nemusí sednout, když budete hrát za ženu. 

HLAVA, RUCE, NOHY

Přestože se můžete jakkoli usilovně snažit o kompromis a mírumilovná řešení, občas dojde i k šarvátkám. Základní princip je nadmíru jednoduchý, s až pětičlenným týmem se utkáte s protivníky v tahovém souboji na jednoduše rozděleném hexagonálním poli. V boji přirozeně dojde na taktické využití rozličných tříd, počínaje vražednými lučištníky, obrněnými šermíři či surovými berserky. Znalost těchto tříd je ostatně klíčová pro vítězství, boje v Expeditions: Viking totiž chyby neodpouští, ba naopak – i takové vítězství s několika raněnými členy většinou zadělává na ještě více potíží v budoucnu. Není třeba se však obávat přísného rozdělení na omezené třídy, každá z postav se může pomocí postupného vylepšování schopností stát relativně univerzálním válečníkem – z dříve čistě útočných jednotek se tudíž mohou stát i jinak slabí léčitelé či minesengři. Výše zmíněná obtížnost je v drtivé většině případů spravedlivá, avšak s jednou výjimkou. Zatímco každá z vašich postav dokáže uštědřit poctivou ránu v případě vhodně rozvržených schopností, i ty nejslabší nepřátelské jednotky v sobě občas skrývají zuřivé stvůry, jež s vámi dokáží vytřít podlahu. Ovšem, toto by nebyl problém, kdyby tato slabost dávala smysl, ale občas nezbývá nic jiného než zmatení, když jeden šíp do nohy skolí i sebetužšího Vikinga nebo když pěst obyčejného sedláka rozštěpí kovem pobytý štít ve dví.  V listopadových dojmech jsem hře vytkl poměrně neohrabané animace a neuspokojivý soubojový systém. S radostí tudíž mohu říci, že hra od té doby doznala vskutku mnoha změn, boj je mnohem plynulejší a usmrcení protivníků je většinou doprovázeno brutální „fatalitou“. I menší šarvátky se tudíž mohou zvrhnout v brutální řež plnou usekaných nohou a odlétajících hlav.

I když jsou základy hratelnosti Expeditions: Viking nepochybně silné, hra v několika úvodních hodinách, odehrávajících se v Dánsku, trochu nudí svým roztáhlým tutoriálem. Jakkoli je základní příběh Viking zdánlivě plytký, vše prokoukne s druhým dějstvím, kdy se váš hind vítězoslavně vydá za bohatstvím do Británie. Mapa se zvětší, rozhodnutí zvážní a moc klanu vzroste. Právě v Británii si hráč tvoří příběh do jisté míry sám skrze nepřetržité výzvy, jež na něj hra hází. Změť vedlejších questů a menších příběhů zároveň hráče připravuje o drahocenný čas, který zbývá do okamžiku, kdy se musí družina vrátit domů, aby obstála vůči silnějším vikingským klanům. Logic Artists tímto způsobem umocňují již tak hutnou atmosféru, kde se v neznámem světě družina střetává s jazykovým neporozuměním, náboženským fanatismem a postupně rostoucím napětím mezi vlastními členy. 

NĚCO NOVÉHO, NĚCO STARÉHO, NĚCO ŠPATNÉHO?!

Podobně jako v minulém díle Expeditions: Conquistador i zde hraje klíčovou roli micromanagement stanování při cestování po mapách Británie a Dánska. V tomto smyslu se příliš nezměnilo jak od betaverze, tak od předchozího dílu – každá z postav se musí starat o různé povinnosti při údržbě kampu, ať už se jedná o držení hlídky nebo lov zvěře. Zároveň se musí hráč starat o sídlo svého klanu a jeho postupné vylepšování, při svých toulkách po světě tak nachází všemožné suroviny, kterými dál vesnici rozšiřuje a posiluje. Všechny tyto aspekty se dále nabalují na samotný příběh a vedlejší questy, ve výsledku je z Expeditions: Viking opravdu poctivě rozsáhlé RPG plné zábavných prvků

Expeditions: Viking

Všechna tato pozitiva nepochybně převyšují Achillovu patu titulu. Jednoduše řečeno, od bety se grafické zpracování příliš nezlepšilo a je přinejlepším průměrné. Zároveň se vývojářům z týmu Logic Artists nepovedlo vypulírovat některé z nešvarů – kamera občas zazlobí, stejně jako zabugované úkoly, které za některých okolností nelze dokončit. Potíže s kamerou rozhodně nejsou nepřetržitou bolestí, avšak přijdou vždy v tu nejnevhodnější chvíli. Ještě štěstí, že jsou souboje tahové. Na rozdíl od bety ale zbytek hry dosáhl nesmírného zlepšení, je třeba se tudíž přenést přes většinou povrchní potíže a doufat v opravu nejhorších bugů. Expeditions: Viking je totiž jinak skvělým příkladem hry, která vás dokáže naprosto nadchnout a pohltit do svého nekompromisního světa i bez ohromujícího grafického zpracování a vysokého rozpočtu.

Expeditions: Viking
Windows icon PC

Verdikt

Surový diamant plný nápadů a krve. Nepochybně jeden z nejzajímavějších menších titulů tohoto roku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz