Evolve Recenze Evolve

Evolve

Lukáš Kunce

Lukáš Kunce

15. 2. 2015 10:00 21
Reklama

Na kvalitní tituly skoupý začátek roku konečně poslal do světa první opravdu velkou a zásadní vlaštovku. Tvůrci Left 4 Dead, kteří od Valve přeběhli k trochu jinak koncipovanému 2K, za svůj nový titul nasbírali desítky ocenění ještě dávno před vydáním, ale až hráči přece rozhodují o tom, jak je hra ve skutečnosti dobrá. V případě Evolve to platí alespoň trojnásobně, neb málokterý jiný kousek je tak závislý na nátuře a schopnostech spoluhráčů.

NOVÝ SVĚT

Jestliže u nových značek postrádáme jejich vlastní osobnost a poznávací znamení, Evolve nám to za všechny vynahrazuje. Z každé části hry čiší nepopsatelné „něco“, čím se odlišuje od dalších součastníků. Jen těžko ale můžeme mluvit o přímé konkurenci. Jediným srovnatelným kouskem je právě Left 4 Dead, ale i to má do Evolve sakra daleko. Asymetrický multiplayer totiž není jen hezký marketingový žvást, ale až překvapivě zajímavý herní prvek, který vlastně mění úplně všechna dosud známá pravidla.

Může se stát, že v lobby narazíte na partu neumětelů, kteří si náhodou koupili první střílečku v životě a vůbec netuší, o co jde.

Boje mezi lovci a monstry se odehrávají na planetě Shear, která se koncem roku nepochybně bude ucházet o cenu za nejlepší design. Pečlivě navržené prostředí uhrane na první dobrou, až je hráči skoro líto, že tyhle skalnaté temné lesy jsou jen fiktivní. Místní fauna a flora děsivě nejen vypadá, ale taky se tak chová – přerostlá zvířátka a masožravé kytky se ani toho nejděsivějšího lovce nezaleknou. Interaktivní prostředí je pro hratelnost naprosto stěžejní a je třeba si dát velký pozor, kam šlapete. Není totiž nic ostudnějšího, než zemřít v hubě uslintané masožravky.

ČTYŘI VERSUS JEDEN

Že se to ve více lidech lépe táhne? To záleží... Může se stát, že v lobby narazíte na partu neumětelů, kteří si náhodou koupili první střílečku v životě a vůbec netuší, o co jde. Nebo naopak na frajírky, kteří mají za sebou tisíce hodin v Call of Duty a prostě nejlíp vědí, jak monstrum rozstřílet na hadry. Jedna či ona skupinka ale ze hry s více než solidními základy může udělat naprosto podprůměrnou hru na schovávanou, která neskončí jinak než krvavou smrtí čtyř lovců. Pak ale může nastat přesně opačný případ. Spojíte-li se s dalšími třemi kamarády ochotnými spolupracovat, promění se Evolve v neuvěřitelně propracovanou taktickou akci, která na poli mainstreamových online stříleček nemá obdoby.

Na straně lovců lze po kompletním odemčení obsahu, které klidně může zabrat dlouhé desítky hodin, vybírat z 12 postav, po třech pro každou třídu. Liší se vzhledem a výbavou – například support Hank může své kolegy krýt energetickým štítem, později odemčený (a velmi vtipný) robot Bucket namísto toho nabízí stacionární střílny a využívá svou létající hlavu k vypátrání monstra. Medička Val umí monstrum zpomalit, její lékařští kolegové ale věří spíše vlastnímu zrychlení. Některé postavy se doplňují lépe, jiné zase o něco hůře a sestavení vyváženého týmu je pro úspěšný lov nezbytné.  Znovu ale zdůrazňujeme nutnost spolupráce, bez které je Evolve nudným a bezduchým simulátorem pobíhání. Takové připoutání monstra k zemi pomocí harpun a následně spuštění devastujícího leteckého útoku, to je pak více než uspokojivá odměna za trošku komunikace.

Hrát na vlastní triko je o něco snazší než se plácat v týmu nesehraných hopsalů. Kolosální Goliath, děsivý Kraken i nesmírně otravná a dle mnohých až příliš nebezpečná Wraith jsou dostatečně zajímaví na to, aby se vám za ně chtělo hrát, ale určitě byste jejich sílu neměli přecenit. Zejména v první ze tří fází je monstrum dost slabé, a tak je nutné se hned vydat za výživnou potravou. Jakmile pozřete dostatečné množství nebohých stvoření, hra vám dovolí postoupit do další fáze a vylepšit své dovednosti. V průběhu evoluce je však monstrum velmi zranitelné, a tak si dejte obzvlášť velký pozor, že vám do zad zrovna neběží psychopat s elektrickým kanónem v ruce.

Šikovná nestvůra za sebou nechá co nejméně stop, dá si pozor na křehké stromy a snaží se využít nástrah živého prostředí. Stačí ale jediný špatný krok a lovci se vás už do konce hry nemusí pustit. Průběh hry samozřejmě záleží na zrovna loveném monstru - Goliatha je dobré si držet co nejdál od těla, Wraith vás svou rychlostí nejednou přivede k nepříčetnosti a Kraken kombinuje oba herní styly. Standardně lov začíná sledováním stop, pokračuje přímým naháněním monstra a obvykle vrcholí melou za použití mobilní arény, která příšeru dočasně uvězní ve velké energetické kopuli. Ačkoliv jsme měli velký strach z (ne)vybalancování poměru sil na obou zúčastněných stranách, nakonec se zdá, že to docela dobře funguje. Občas vyhrají lovci, občas příšera, ale opravdu záleží na individuálních schopnostech a spolupráci týmu.

Kromě stěžejního režimu Hunt je k dispozici krátká kampaň Evacuation, která se sestává z náhodně poskládaných soubojů v módech Rescue, Defend, Nest a již zmiňovaného Hunt. Jde o celkem povedené variace na standardní lov, ale není divu, že se o nich zmiňujeme až teď. Tažení je ozvláštněno zvláštními událostmi, které se odvíjejí od toho, zda zvítězilo monstrum nebo lovci. V případě triumfálního sežrání lovců mohou do oblasti vběhnout další živočichové, což monstru zajistí snazší získání potravy, v opačném případě třeba zprovoznění nebezpečných střílen. Krátkou zmínku věnujeme i postradatelnému single-playeru - krátce před vypuštením hry na trh se tvůrci chvástali tím, že v singlu si hru vlastně užijete úplně stejně jako po síti. Je sice fajn, že za běhu můžete přepínat mezi čtyřmi lovci, ale lidský faktor je v případě Evolve nanahraditelný.

REDAKCE RADÍ GOLIÁŠŮM

Goliath je obrovská obluda s neměřitelnou silou, většina hráčů si s ním ale neví rady. Nám se podařilo objevit způsob, kterému podlehne téměř každý tým. Na začátku hry přihoďte 2 body schopnosti Rock Throw a 1 bod Flame Breath. Jako perk si zvolte Feeding Speed a snažte se co nejrychleji pokročit do druhé fáze. Rozdělte další 3 body k Rock Throw a Flame Breath a zaručujeme úspěch. Snažte se ihned vyřadit medika, assaulta si nechejte na konec. Základní předpoklad? Zkušenosti s ovládáním tanka v Left 4 Dead.

Co nás ale vážně trochu štve, je systém odemykání dalšího obsahu. Všehovšudy si hráči mohou otevřít dalších 8 lovců, 2 monstra, pár emblémů a elitní skiny. Žádné volitelné zbraně, speciální vzhledy vybavení ani postav. Po vzoru free-to-play onlinovek si další skiny sice můžete koupit, ale za nesmírně přemrštěnou částku. Zhruba dvě stovky za tři naprosto obyčejné skiny? Není v pořádku, abychom ihned po vydání v in-game obchodě viděli položky v celkové hodnotě vyšší, než je pořizovací cena hry. Vývojáři sice slibují, že nové mapy a režimy dostaneme zdarma, ale už nyní si zájemci mohou koupit dost drahý season pass, jehož součástí má být pouze nové monstrum a čtveřice nových lovců. No, kde jsou ty časy, kdy jsme do Left 4 Dead dostávali všechna DLC úplně zdarma, že?

TAHLE ZEMĚ NENÍ PRO KAŽDÝHO

Evolve zkrátka vypadá lákavě a do svých spárů se snaží chytit každého. Bohužel se množí výkřiky naštvaných hráčů, kteří očekávali zábavnější a větší hru plnou instantní zábavy, jenže v tomto ohledu je nový titul od Turtle Rock zklamáním. Není dobré nechat se zlákat překrásným pozlátkem, protože Evolve je určeno spíše těm hráčům, kteří mají rádi výzvy a chtějí být skutečně dobří. Laické obecenstvo se po prvních deseti loveckých seancích pravděpodobně raději vrátí k některému přístupnějšímu titulu, koneckonců podobně dopadlo i několikrát zmíněné Left 4 Dead, jehož se chopila profi scéna, objevily se servery s náročnějšími configy a hra začala být vnímána jako záležitost hardcore pařanů.

Evolve
i Zdroj: Hrej.cz

Myšlenka asymetrického multiplayeru je nicméně skvělá, vizuální zpracování překračuje dnešní standardy a základy hratelnosti jsou skálopevné. Evolve je ale maximálně závislé na tom, s kým a proti komu hrajete. Sami si hru neužijete ani zpola tak, jak byste si ji užili s přáteli na mikrofonu. Jsme si téměř jistí, že žádný jiný letoštní titul již nevyvolá tak rozporuplné reakce jako právě Evolve. Pro část hráčů hra roku, pro ostatní absolutní zklamání, ale přesto by si ji měl alespoň vyzkoušet každý, komu je kombinace kooperativního a kompetitivního multiplayeru sympatická. Jen škoda poněkud prasečího způsobu prodeje dodatečného obsahu.

Evolve
Xbox Xbox One
Windows PC
PlayStation PlayStation 4

Verdikt

Hodnocení Evolve je vlastně velice jednoduché. Máte-li s kým hrát, neměli byste ji za žádnou cenu vynechat. V opačném případě si drahou investici raději několikrát promyslete.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama