Euro Truck Simulator 2 – Beyond the Baltic Sea Recenze Euro Truck Simulator 2 – Beyond the Baltic Sea

Euro Truck Simulator 2 – Beyond the Baltic Sea

Marek Selinger

Marek Selinger

8. 1. 2019 18:35 5
Reklama
Reklama

Дорогие друзья, здравствуйте. После одного года мы дождались нового содержания Евро Трак симулятора два, в рамках которого мы обнаружим пять совсем новых стран. В этот раз мы будем кататься по литовским, латвийским, эстонским, финским и российским дорогам...

Nemusíte se bát, celá recenze nebude v ruštině.

SUNKVEŽIMIS

Zdá se to těžko uvěřitelné, ale počin pražského studia SCS Software vyšel již v roce 2012, přičemž se od té doby dočkal řady malých, ale co je pro fanoušky důležitější, už pěti rozlohou i obsahem výraznějších DLC. Ty nás postupně zavedly do zemí Visegrádské čtyřky, do mrazivé Skandinávie, navštívili jsme i zemi vína a sýrů Francii, abychom nakonec zavítali i do prosluněné (a odpadky přeplněné) Itálie. Nyní tedy vývojáři zabodli šipku na mapě Evropy do jejího severovýchodního cípu a servírují nám hned pět nových zemí. Jmenovitě se jedná o pobaltské republiky Litvu (včetně ruské exklávy v podobě Kaliningradské oblasti), Lotyšsko a Estonsko, dále nahlédneme na jih země tisíce jezer Finska i na severozápad Ruské federace.

KRAVAS AUTOMAŠINA

Pokud bych měl zvolit jedno jediné slovo k charakteristice nejnovějšího stažitelného balíčku, bylo by to „detailnější“. Pokud ho bude hrát člověk, který se již někdy nacházel v bývalém postsovětském prostoru, během řízení rychle nabyde pocitu, že právě převáží nábytek mezi Rigou a Kaunasem, nebo se řítí po dálnici okolo Petrohradu. Onen pocit, že se nacházíte v regionu, který byl po dlouhé desetiletí pod nadvládou Sovětského svazu, případně dokonce jeho součástí, je vystižen bezchybně. Všude se nachází pozůstatky té doby v podobě malých náměstíček s obskurními sochami, obydlí nejčastěji tvoří nám dobře známé paneláky, jezdí tu typické vozy sovětské výroby typu Lada či dokonce tradiční autobusy, které v postsovětském tvoří páteř hromadné dopravy, tzv. maršrutky. Samozřejmostí je všudypřítomná azbuka poté, co hráč přejede hranici do Ruska. To jest vůbec zajímavý aspekt nového DLC. Vůbec poprvé v rámci Euro Truck Simulator 2 se vydáváme mimo Schengenský prostor, což znamená jediné – hraniční kontrolu. Ta je však zpracována velice jednoduše, podobně jako když platíte mýto na dálnici, tedy stisknutím jednoho tlačítka. Nicméně samotné hraniční přechody jsou zpracovány s o to větším smyslem pro detail.

Jako pobaltské státy a Rusko je podobně kvalitně zpracován i jih Finska, který se však z logických důvodů více podobá předchozímu DLC Skandinávie.

Novinek je však v této zeměpisné části DLC více. Nově tu semafory ještě předtím, než přeskočí ze zelené na oranžovou, začnou prvně jmenovanou barvou blikat, což je detail, který je třeba v těch částech Ruska, které jsem navštívil, všudypřítomný. Taktéž se tu nachází speciální odbočky na dálnicích, které jsou ekonomičtější variantů sjezdů a nadjezdů. Fungují tím způsobem, že v levém pruhu dálnice jsou přerušena svodidla, ve kterých je vytvořena mezera na přejezd do opačného směru. V něm je v tomto místě rozšířená silnice, aby se zde kamion mohl pohodlně vytočit. Při tomto manévru je nutná maximální opatrnost, jinak se vám stane, že 1) zablokujete životně důležitý tah; 2) poškodíte tahač i s nákladem (obě varianty jsem si již vyzkoušel). Jako pobaltské státy a Rusko je podobně kvalitně zpracován i jih Finska, který se však z logických důvodů více podobá předchozímu DLC Skandinávie. Najdeme v něm čarokrásnou přírodu i časté usedlosti, nicméně věřím, že většina fanoušků bude primárně objevovat Pobaltí a ruskou část, jelikož finskou krajinu víceméně zná již od dalších severských států.

VEU AUTO

Úplným vrcholem celého balíčku jsou však města. Ať už ty hlavní, Vilnius, Riga, Tallinn a Helsinky, nebo ta menší jako Klaipėda, Kaunas, Tampere, Turku či samotný Petrohrad, ve všech případech se bude jednat o unikátní zážitek. Ty tam jsou unifikována města ze základní verze. Je znát, že vývojáři si v Beyond the Baltic Sea dali obrovskou práci s tím, aby každé město bylo trochu jiné. Jackpot však alespoň pro mě osobně vyhrál Petrohrad, jehož rozloha i zpracování mi zatím přišly jako zcela nejpodařenější v rámci všech DLC. Samozřejmostí je reflektování faktu, že v těchto zeměpisných končinách se nenachází tolik kilometrů dálnic jako třeba v západní Evropě. Často se vám bude stávat, že budete projíždět nekonečnými jednoproudými cestami ukrytými v hustých lesech. Užít si vysokých rychlostí na dálnici si budete moci jen výjimečně. Očekávat můžete i častější dešťové přeháňky, což však v této části Evropy jen těžko někoho překvapí. Potěšil mě však i takový detail, že bylo myšleno i na reálnou ekonomickou situaci. Při přejíždění v nových oblastech se vždy vyplatí počkat na tankování do Ruska, případně do Kaliningradu, kdy v těchto oblastech je benzin až o polovinu levnější. Stejně tak mýto okolo Petrohradu je až směšné laciné.

COŽE CO, EXKLÁVA?

Zajímavým geopolitickým prvkem v rámci DLC je ruská exkláva Kaliningrad, jež se nalézá na západě Litvy. Exkláva je v zásadě suverénní území jednoho státu, které se nachází na území jiného státu. Krom Kaliningradské oblasti lze jako příklad exklávy jmenovat Nachičevan či Baarle-Hertog/Nassau. Situaci v tomto belgicko-nizozemském městě vám doporučuji vygooglit, budete překvapení, co za anomálii lze v Evropě najít.

KUORMA-AUTO

Ještě před přečtením recenze jste se zcela určitě koukli na číslo, které se nachází pod ní, a teď, když jste zatím četli samá pozitiva, se možná ptáte, proč nové DLC obdrželo pouze průměrnou známku. Důvody jsou dva. Tím prvním se stal stav hry hned po vydání balíčku, který z Euro Truck Simulatoru 2 udělal nehratelný titul. I po snížení všech detailů na minimum hra běžela mezi 10-15 fps, a ačkoliv můj notebook již pomalu patří do starého železa, předchozí DLC jsem běžně hrál na vysoká nastavení. Situace došla až tak daleko, že dokončení prvních třech zakázek jsem si řekl, že kamionování odkládám do té doby, než vývojáři přijdou s prvním opravným patchem. Na ten jsem sice nemusel čekat dlouho, ale pachuť z nepovedeného technického stavu v prvních dnech po launchi DLC zůstala. Je možné, že majitelům silnějších sestav fungoval nový obsah jako po másle již od začátku, já si na to musel nějakou dobu počkat. Mimochodem po updatech titul hraji opět na vysoké detaily.

Druhý důvod pro snížení známky může na někoho působit až příliš tvrdě, ale mě osobně mrzí, že SCS Software za ty roky neimplementovali do hry některé funkce, které si fanoušci dlouhodobě přejí. A přitom možností, kam expandovat i mimo zeměpisné lokace, je spousty. Můžeme jmenovat možnost sněžení, hustší dopravu včetně motorek a chodců, fyziku samotných nákladů nebo model poškození. Eventualit mají vývojáři mnoho, nicméně už i stáří samotného enginu je znát a DLC, potažmo celou hru, to sráží dolů. Je možné, že některému čtenáři bude tato kritika v rámci recenze DLC působit nepatřičně, nicméně šancí už měli autoři hodně, a to, co mohlo být v rámci prvních velkých DLC omlouváno, nyní již promíjet nebudu.

ГРУЗОВИК

Nuže, pražské studio nám připravilo další detailně zpracovanou oblast Evropy, ve které je radost převážet mnohatunové náklady. Při zakázkách, které vedou z nové oblasti do těch, které nebyly součástí DLC, je čím dál tím více znát rozdíl mezi novým a původním obsahem. Byť autoři slíbili přepracování originálních lokací (třeba Německo takovou péči již dostává), rozdíl je stále znát. Tohle nemyslím snad ani jako výtku, spíše jako povzdechnutí nad tím, že Euro Truck Simulator 2 je tu s námi již strašně dlouho a regulérní třetí díl by si zasloužili jak hráči, tak i samotní vývojáři.

Ti určitě již započali práce na dalším, a já si troufám odhadovat, posledním DLC. Pokud se podíváme na reálnou mapu Evropy a porovnáme ji s tou ve hře, docházíme ke zjištění, že de facto jedinou oblastí, která se v ní zatím nenachází, je Balkán, který by u mě osobně vyvolal pocit nekonečného štěstí. K oblasti jihovýchodní Evropy chovám velké sympatie, prožil jsem tam značnou část minulého roku, z velké míry ji mám i procestovanou. Pokud by opravdu na Balkán došlo, věřím, že oblast od Záhřebu po Skopje bude zpracována minimálně stejně tak kvalitně, jako právě region okolo Baltského moře. Nicméně si nemyslím, že by v ní byly obsaženy některé ze změn, po kterých komunita dlouho volá.

Rád se budu mýlit.

Euro Truck Simulator 2 – Beyond the Baltic Sea
Windows icon PC

Verdikt

Poježdění v Pobaltí nabízí mnoho detailů, které je radost objevovat. Byť pražští vývojáři povrch hry neustále pozlacují, samotný vnitřek hry začíná být až nepříjemně prohnilý.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz