EA Sports UFC 2 Recenze EA Sports UFC 2

EA Sports UFC 2

Jaromír Möwald

Jaromír Möwald

14. 3. 2016 15:47 15
Reklama
Reklama

Původní UFC bylo doslova na kost oholenou hrou, kterou držela pohromadě pouze skvělá grafika a zábavný multiplayer. Kariéra? Pokud chcete říkat sérii soubojů bez nějakého hmatatelného výsledku kariéra, tak samozřejmě můžete. Turnaje? Ne. Něco navíc? Nenechte se vysmát. Dvojka naštěstí vyslyšela volání bojovně naladěných fanoušků a dává nám daleko více obsahu, na nějž jsme zvyklí z ostatních sportovních sérií od EA. Nezapomnělo se však ve snaze nahradit obsahový deficit novými ikonkami v hlavním menu na samotné souboje?

PODÍVEJTE SE NAHORU

Jak můžete posoudit sami z obrázkové galerie, hra vypadá stále skvěle, byť mezi téměř dva roky starou jedničkou a aktuálním dílem není až takový rozdíl, jaký se vám autoři snaží namluvit. Ano, postavy jsou detailnější, objevuje se jim na těle více šrámů a kůže se při úderech vlní minimálně o pět procent více než posledně. Klíčový však je daleko větší počet kolizních ploch a hlavně animací, kterými bojovníci disponují. Zatímco dříve, zejména v multiplayeru, nebylo žádnou výjimkou, že oba soupeři vystřihli během několika vteřin klidně tři nachlup stejné bojové techniky za sebou v synchronizovaném tempu, nyní tyto humorné situace takřka vymizely. Každý bojovník i bojovnice má svůj snadno rozlišitelný styl, který se neomezuje jenom na jiný rejstřík kopů a úderů, ale rovněž na pohyb v ringu. Fandové skutečného UFC řádění tedy velmi snadno rozeznají Rondu Rouseyovou od Holly Holmové. Není to jenom nálepka na krabici, aby si v EA Sports mohli pro tento rok odškrtnout kolonku „prodali jsme jim to znovu“. A i pokud MMA zápasy nesledujete, tak vám bude po několika zápasech jasné, že tady si skutečně někdo dal práci s tím, aby nejen nabídl tu nejširší plejádu bojovníků v jakékoliv bojové hře, ale také jim vtiskl osobitý styl. To se cení.

Každý bojovník i bojovnice má svůj snadno rozlišitelný styl, který se neomezuje jenom na jiný rejstřík kopů a úderů, ale rovněž na pohyb v ringu.

Uvěřitelné animace jednotlivých zápasníků jdou ruku v ruce s pocitem ze samotných soubojů. I pokud absolutně nemáte páru o čem UFC jako takové je a nikdy jste neviděli jediný skutečný zápas, dovede vás jeho virtuální provedení často jednoduše strhnout. Ačkoliv se většina reálného boje odehrává na zemi, kdy se jeden druhého snaží doslova dostat na lopatky, ve hře je možné si velmi jednoduše osvojit obyčejný styl slugfest, kdy se zápasy rozhodují údery a kopanci. Hra vás za to nijak nepenalizuje a nabízí dokonce přizpůsobivou umělou inteligenci, která dovede váš styl rozpoznat, přistoupit na něj a zbytečně vás nenutí se válet po zemi. Za to lze autory skutečně velmi pochválit a je vidět, že si popularity tohoto stylu byli sami vědomi, neboť do hry přidali i K.O. mód, v němž jsou veškeré chytačky jednoduše vypnuty a bojuje se klasicky na dva ukazatele energie. Nejde o zcela ideální variantu tohoto stylu boje – ideální by byl mix zákazu pozemních chvatů a klasického souboje s ukazatelem staminy, ale rozhodně je to vstřícný krok vůči těm, které vyčkávací bitvy s kroucením končetin zrovna nelákají.

DOBRÝ NÁPAD V RÁMCI MOŽNOSTÍ

Ačkoliv počet ikon v hlavním menu se oproti minulému dílu rozrostl několikanásobně, velkým zklamáním je stále špatný režim kariéry. V něm s vytvořeným bojovníkem začínáte od píky, a ačkoliv je vše propojené jakousi pofiderní dějovou linkou, na skutečně dobře napsaný příběh, který jsme měli možnost vidět například v duchovním předchůdci, hře Fight Night Champion, se zdejší kariéra nechytá ani omylem. Ani nemluvě o tom, že stejný systém „začínáš jako nula – pořádně potrénuj – bojuj s těmi nejlepšími – probojuj se až na vrchol“ jsme mohli vidět už v dobách prvního PlayStationu. Na jeho základech se změnilo jen pramálo.

Naštěstí zde existuje velmi bohatá náhrada v podobě režimu Ultimate Team. Teď si asi říkáte, jak může být v bojové hře režim, v němž jste z ostatních sportů od EA zvyklí sestavovat kompletní tým. Odpověď je jednoduchá a logická zároveň – i zde tvoříte tým. Můžete si vytvořit až pět borců (a borkyň), kteří by v ideálním případě měli obsáhnout rozdílné váhové kategorie. To je podstatné jednak proto, že po každém zápase přijdete s daným bijcem o určitou část energie a je dobré ho nechat chvíli odpočinout. Hlavně ale, stejně jako ve všech Ultimate Team módech, zde otevíráte balíčky. A ty nemusí vždy být pro jednu váhovou kategorii, tudíž se teoreticky může stát, že polovinu karet z balíčku ani nevyužijete, protože jste zkrátka zapomněli na nejtěžší váhovou kategorii. Nebojte, chyby zde můžete napravovat za pochodu. Právě kartičky jsou však částečně zklamáním, alespoň z pohledu občasného diváka UFC zápasů, neboť často neobsahují tak cool věci, jako když se v sérii FIFA těšíte na Messiho a v NHL na Ovečkina. Nový úder? Prima. Boost pro lepší staminu? Bezva. Kop s otočkou? Asi jupí, ale pokud nejste skutečně zažraní do celého MMA sportu, jásat z těchto užitných předmětů nebudete. I tak je však třeba autory opět pochválit, neboť v rámci možností vytvořili mimořádně zábavný mód, jehož kouzlo začnete objevovat až ve chvíli, kdy poprvé získáte mistrovský titul.

STAŇTE SE ULTIMÁTNÍM BOJOVNÍKEM

Ultimate Team se zde dělí na offline a online část, ovšem bez připojení k internetu vám nebude správně fungovat ani jedna. Online varianta je jasná – bojujete proti lidem z celého světa a vylepšujete si svůj tým postupným získáváním peněz na další a další balíčky. Čím víc vyhráváte, tím víc peněz vyděláváte. Offline režim nabízí v základu to samé, ale pokud se z jakéhokoliv důvodu necítíte na zápasy proti živým soupeřům, je právě toto ideální volba, kde strávit hodiny zábavy. Vaše soupeře si totiž hra stahuje z databáze vytvořených protivníků a každý den vám také dá vědět, jak moc úspěšné bylo vaše bojové komando na cizích oktagonech. Sice se zde nezachází až tak daleko, jako v případě stínového profilu z bojovky Killer Instinct, který skenoval každý váš pohyb a následně ho ukládal do jakéhosi bojového mozku, který se ostatní snažili porazit. Jde ale o fajn nápad, který rozhodně udělá radost všem, kdo pravidelně v online módech dostávají na budku.

EA Sports UFC 2

Bohužel se k tomu váže i nepříliš dobře napsaný online kód. Ne snad, že by docházelo k rozpojování spojení nebo jste se nemohli připojit do online lobby. Jen zde, daleko více, než u jakékoliv jiné hry od EA Sports, záleží na latenci internetového připojení. Pokud se stane, že překročí nepříliš vysoko nastavenou hranici, dočkáte se nepříjemného efektu, kdy každý úder je v podstatě sázkou do loterie. Animace se v takovém případě rovněž zpomalí a vy můžete úspěšnost svého boje posuzovat pouze na základě červenající siluety vaše protivníka. Jednotlivé údery totiž velice často ani vizuálně neskončí na kůži vašeho soka, ale kdesi v internetovém limbu, kdy sice jsou zaregistrovány, ale reálně udeříte o vteřinu později vzduch. Je však velmi pravděpodobné, že veškeré problémy tohoto typu budou tvůrci velmi brzy řešit prostřednictvím patchů, tudíž je možné považovat za porodní bolesti a akceptovat je jako daň za nárůst obsahu jako takového.

EA Sports UFC 2 není tou nejlepší sportovní hrou na světě. Dokonce není ani tou nejlepší bojovou hrou, kterou si v současnosti můžete koupit. Ale povedlo se jí to, na co si často my, hráči, stěžujeme. Eliminovat všechny chyby svého předchůdce a přidat smysluplný nový obsah. Teď už konečně nezáleží na tom, zda se vám líbí tento konkrétní sport jako takový – hra je dostatečně kvalitní na to, aby vás zabavila sama o sobě. Ještě to sice není na úplně maximální známku a je pravda, že ani výsledné číslo není bez modřin a šrámů, ale zklamání za své peníze rozhodně nebudete.

EA Sports UFC 2
Xbox icon Xbox One
PlayStation icon PlayStation 4

Verdikt

Velmi dobré pokračování, které se naštěstí nesnaží své publikum rekrutovat pouze z fanoušků reálných bojových sportů, ale nabízí i výborný herní zážitek sám o sobě.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz