Dreams
i Zdroj: Hrej.cz
Dreams Recenze Dreams

Dreams

Pavel Makal

Pavel Makal

24. 2. 2020 15:07 18
Reklama

O čem sníte (když zrovna náhodou spíte)? Pomiňme nyní tradiční a provařené sny, jako je víc peněz, nablýskaný bourák v garáži nebo tlupa modelek v pelechu. Co když se vaše spící mysl vydá do surrealistických končin, kde je možné úplně vše, a vaše podvědomí popustí uzdu kreativity tak, jak si to v bdělém stavu ani neumíte představit? Pokud patříte mezi tvůrčí typy a na PlayStation vám nejvíce ze všeho chybí plátno, na kterém se pořádně vyřádit, přicházejí tvůrci z Media Molecule s elegantním a totálním řešením.

ČEKALI JSME DLOUHO

O Dreams jsme poprvé slyšeli už před dlouhými sedmi lety a jejich příprava trvala britskému vývojářskému studiu prakticky celou generaci. Možná si vzpomenete na první teaser, který byl magickým příslibem toho, co nám nová konzole třeba také dovolí. Roky čekání a odkladů vyústily ve spuštění předběžného přístupu loni v dubnu. Nakonec jsou Dreams takřka labutí písní PlayStation 4, která by letos měla předat otěže své nástupkyni. Je ale třeba říct, že se to dlouhé čekání vyplatilo. Máme totiž před sebou naprosto bezprecedentní záležitost.

To jediné, co vás bude držet při zemi, je vlastní představivost

Zcela záměrně nepíšu „hru“, protože tahle škatulka Dreams jaksi nestačí. Pokud Media Molecule sledujete delší dobu, dobře víte, že tomuto týmu prosté hraní v určených mantinelech nestačí a už ve své sérii LittleBigPlanet poskytl hráčům nástroje pro to, aby nejen hráli, ale i hráli „si“. V Dreams tento kontext dovádějí k naprosté dokonalosti a dávají uživatelům neskutečně robustní platformu, v níž je zdánlivě možno vytvořit opravdu cokoli. To jediné, co vás bude držet při zemi, je vlastní představivost, míra ochoty trávit čas učením a zkoušením a do jisté míry i zručnost. Jestliže jste ale vždycky snili o tom, že budete spíše tvořit než bořit, případně jste se nikdy nedostali k tomu, vyrobit si tu vlastní vysněnou hru, nyní máte ideální příležitost.

DOST ZÁBAVY PRO VŠECHNY

Abyste mě špatně nepochopili, Dreams nabízejí prostor i těm z nás, kteří si raději chtějí užívat výtvorů těch zručnějších. Ostatně i já mám tendenci se spíše zaměřovat na mnohdy neskutečné kreace, jaké vznikají třeba v Mario Makeru, než abych se o něco pokoušel sám. Robustnost Dreams může být velmi lákavá, ale umí také odstrašit onou až šílenou paletou možností. Proto zcela bez obav zamiřte napřed do oddělení Dream Surfing, kde můžete strávit dlouhé hodiny a dny procházením roztodivných výtvorů mnoha typů a žánrů, ať už jde o malé či velké hry, hudební kompozice nebo zkrátka „jen“ umělecká díla hodná obdivu. Je až neuvěřitelné, kolik obsahu už ve hře stačilo vzniknout a jaké úrovně jsou tvůrci s poskytnutými nástroji schopni dosáhnout.

Pokud chcete stanout po jejich boku, stačí zamířit do sekce Dream Shaping a začít tvarovat vlastní sny a představy. Dreams nabízejí neskutečně rozsáhlý systém tutorialů, které by vás měly naučit skutečně vše, co je potřeba. Tyto tutoriály jsou poskládány s citem, krůček po krůčku nabalují na již získané znalosti a veškeré rady jsou okamžitě přetavovány do praxe. Přesto je ale třeba říct, že se pořád jedná o výuku, a pokud k ní nepřistoupíte svědomitě a poctivě, budete se později trápit. Mohl bych Dreams v tomto ohledu vyčítat, že pedantským přístupem k tutoriálům mohou odrazovat potenciální tvůrce, ale fakt je ten, že pokud nemáte dost trpělivosti, abyste výuku absolvovali, je prakticky jisté, že totéž by platilo pro samotný kreativní proces.

UČIT SE, UČIT SE, UČIT SE!

Je třeba se také připravit na to, že samotný pohyb a tvorba v trojrozměrném prostoru chce cvik. Na výběr je ze tří variant ovládání, spoléhat se můžete na analogové páčky, pohybový senzor v DualShocku, případně na dvojici Move ovladačů. Bude zajímavé sledovat, zda se Dreams podobně jako jiné PS4 exkluzivity v budoucnu podívají i na PC. Nutno podotknout, že ovládání skrz klávesnici a myš by zde bylo daleko pohodlnější. Ovládací schéma, které si musí vystačit s omezeným množstvím tlačítek gamepadu, je ale vyřešeno tak elegantně, jak to jen jde. Kupodivu jeden z největších problémů mi zpočátku dělala samotná orientace v prostoru, kdy si člověk není tak úplně jistý, zda konkrétní objekt skutečně umísťuje na kýžené místo. Skutečně je tak zapotřebí vše často kontrolovat, skvělé je, že během tvoření si úroveň můžete prakticky okamžitě hned zkoušet skrz svého avatara. Později, když už budete mít základy za sebou, se můžete pustit do Masterclass tutorialů, které představují ty skutečně nejkomplexnější a nejhlubší prvky kreativního procesu v Dreams.

Jedná se o naprosto perfektní počin plný originálních nápadů

Kromě brouzdání po výtvorech ostatních (které mimochodem můžete provádět i přes externí webovou stránku, což je podle mě skvělý nápad) a vlastní tvorbu je tu ještě zhruba tříhodinový zážitek jménem Art’s Dream. Ten je jednou z největších novinek oproti předběžnému přístupu a jedná se o hru několika žánrů, kterou vytvořili sami Media Molecule. Jedná se o naprosto perfektní počin plný originálních nápadů, který navíc zcela dokonale představuje ono „čaro“, jímž Dreams oplývají. Celá stylizace, grafické prvky a uživatelské rozhraní jsou velmi moderní, esteticky skvěle zvládnuté a je radost sledovat, co vám roste pod rukama, případně zkoušet, co pod nimi vyrostlo někomu jinému.

POTLESK VE STOJE

To, co Media Molecule s Dreams dosáhli, je zcela jedinečné a hodné obdivu. Je to prostředek, jak popustit uzdu vnitřní kreativitě, i když třeba nejste kdovíjak rukodělně šikovní. Možnost jen tak si stavět, zkoušet nejrůznější mechanismy a postupně se učit. Je zřejmé, že až budoucnost ukáže, zda má podobný projekt své místo na slunci, v záplavě mnohdy nenápadité herní šedi ale chci věřit, že ano. Dopomoci by k tomu měla chystaná podpora multiplayeru a PlayStation VR, předpokládám také, že Dreams budou hladce pokračovat i na příští generaci PlayStation a třeba se dočkáme i jinde.

Dreams
PlayStation PlayStation 4

Verdikt

Léta čekání se vyplatila a Media Molecule to znovu dokázali. Naprostá povinnost pro všechny hračičky, kteří mají doma PlayStation 4.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama