Hrej.cz Cities: Skylines - Green Cities Recenze

Cities: Skylines - Green Cities

vojta-drevikovsky
Vojta Dřevíkovský
1. 11. 2017 16:30 4 Sdílej:
Reklama
Reklama

Cyklisté v ulicích, třídění odpadu, elektrická auta, pasivní domy, obnovitelné zdroje energie a to nejdivočejší nakonec - farmářské trhy! Pokud takhle zní popis vašeho města snů, nemusíte se nikam stěhovat, protože nejnovější rozšíření Green Cities pro pravidelně nabobtnávající Cities: Skylines vám umožní postavit přesně to. A taky si uvědomíte, že spravovat takové ekoměsto není vlastně žádná legrace.

Po spíše kosmetických dodatcích After Dark a Snowfall a posledním naopak zase technicky-mechanickém rozvinutí dopravy v Mass Transit se Cities: Skylines dočkaly vedle Natural Disasters druhého balíčku, který přidává v podstatě nový stupeň obtížnosti. Green Cities nabízejí možnost zatočit se znečištěním a vybudovat technologicky vyspělou, moderní ekologickou Mekku. Pravděpodobně hlavním tahákem tohoto DLC je trojice specializací čtvrtí, které docela zásadně mění podobu vašeho města. Rodinné domky i obytné výškové budovy mohou být nově energeticky soběstačné, respektive spotřebovávají méně elektřiny, produkují méně odpadu, ale zároveň také kvůli tomu platí znatelně nižší daně. Malé podniky se mohou soustředit na lokální bio výrobu a omezí tím výskyt dodávek v oblasti i produkci vlastního odpadu, ovšem za cenu vyšší spotřeby energie. Nakonec kanceláře se mohou přeměnit na IT firmy s futuristickými mrakodrapy, které nepotřebují tolik zaměstnanců a hodně vydělávají výměnou za vyšší spotřebu elektřiny.

ZELENÁ NENÍ LEVNÁ

Trojice nových čtvrtí rozhodí zažité návyky rovnováhy nejen mezi RCI poptávkou, ale i spotřebou elektřiny a výdělečností čtvrtí. Vyšší nároky na produkci elektřiny může pokrýt trojice nových zelených elektráren - geotermální, solárně-větrná a příbojová. Všechny se za svůj výkon nemusí stydět, ale zase stojí víc než obyčejná alternativa. O dost víc. A takové peníze z pasivních domů a zelených věžáků prostě nedostanete. Je třeba tedy na zelenou přestupovat pomalu a jen po částech, začít v menších čtvrtích a úbytek výdělku nahrazovat například novými IT firmami, případně si pohrát s daňovými úlevami, které by nové obyvatele a obchodníky do města přivábily.

Nařiďte v oblasti elektrická auta nebo vypusťte do města autobusy na biopalivo.

Pokud ale máte bohaté město, které sužuje znečištění, Green Cities přinášejí hned několik způsobů, jak s tím zatočit. Místo skládek postavte recyklační centra, postavte dražší ale účinnější čističky, do řeky nasaďte filtrační kruhy nebo nařiďte průmyslovým budovám snížení množství vypouštěného odpadu. Trochu mi chybí možnost mít průmysl skutečně čistý, ale to bohužel rozšíření neřeší. Co však řeší je hlukové znečištění z dopravy, které se vypočítává nově úplně jinak. Hluk se nadále nepřebírá z typu silnice, ale z každého jednotlivého auta. Rušné spoje tak začnou štvát obyvatele ještě o něco víc, ale lze s tím něco dělat. Nařiďte v oblasti elektrická auta, která se budou dobíjet u obchodů s biopotravinami nebo vypusťte do města autobusy na biopalivo. Obojí je tišší, byť opět dražší než neeko varianta.

KDO TO MÁ ZALEJVAT

Jestli jsem byl při hraní z něčeho zklamaný, tak je to ze vzhledu nových rostoucích budov. IT mrakodrapy jsou sice super, ale bioobchody nejsou na první pohled rozeznatelné od standardních obchodů a ekopříbytky zase jsou celé černé, šedé a ani paloučky na střechách či zdech nejsou nijak strhující. Ekočtvrti jsou tak ve výsledku docela nudné a oživují je jen parky a školy. Trojice nových škol představuje dražší a méně výkonnou variantu k těch standardním, ale zde si návrháři pohráli a komunitní škola, výtvarný institut a akademie moderních technologií (první, druhý a třetí stupeň) vypadají skvěle díky barvám a moderní architektuře. Mezi zelení pak nově najdeme například krásnou tropickou zahradu, obří centrální park, monumentální zahradní zikkurat, park pro ptáčky a včely a několik nových samostatných kvetoucích stromů.

Novinkou je také možnost stavět budovy i na vodní ploše, což ocení i moddeři. Tu kromě filtračních kruhů zastupuje třeba rybářský ostrůvek či plovoucí kavárna. Připočteme-li k nim obecní bazén, tělocvičnu nebo zahradu pro jógu ze zdravotnické sekce, máme mnoho nových způsobů, jak město přeměnit na zdravější a zelenější místo k životu. Zelené novinky navíc skvěle sedí s několika prvky ze základu i jiných rozšíření, jako byly například cyklostezky, komplexní řešení MHD nebo třeba legalizace konopí. Jak jinak, ne?

STOJÍ TO ZA TO?

Je mi trochu líto, že se budu opakovat, ale ani Green Cities není absolutně povinný dodatek pro každého virtuálního starostu, a to zvlášť v porovnání s posledním DLC Mass Transit. Nepřidává například žádné nové MHD (ačkoliv tuto oblast snad už ani nejde nadále rozšiřovat), trojice scénářů se hraje v podstatě stejně a vždy se vlastně jedná o zezelenění špinavých měst, a tři nové mapy jsou pěkné, ale těžko nezbytné. Navíc ta pravidelná bezplatná aktualizace, která každý placený balíček doprovází, obsahuje zmíněná elektrická auta, tři parky, nové stromy a systém vypočtu hluku. Tentokrát však nelze říct, že zde přicházejí ty nejlepší novinky. Tím by byly ony nové specializace dosud opomíjených zón, které jsou bezvadné a fakt, že hru ztěžují jinak než přírodní katastrofy, rozhodně vítám.

Nakonec ale záleží na tom, zda si chcete vůbec zelené ekoměsto postavit. Pokud ne, nemá cenu za obsah utrácet, protože nic jiného zde nenajdete. Mně ale téma vyhovuje a stavbu svého Ekopolis si moc užívám.

Cities: Skylines - Green Cities
Xbox icon Xbox One
Linux icon Linux
Windows icon PC
Apple icon Mac
PlayStation icon PlayStation 4

Verdikt

Zelená města není lehké spravovat a můžou ekostarostům udělat pěkných pár vrásek na čele. Pokud máte k ekologii blízko, tohle DLC vás určitě potěší.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz