Bayonetta Recenze Bayonetta

Bayonetta

Zdeněk Princ

Zdeněk Princ

13. 1. 2010 23:57 14
Reklama
Reklama

Zbláznili se. Filmaři, spisovatelé, herní vývojáři. Formu i zpracování tlačí před obsah a potí se při tom jak vrata od chlívku. Někdy to projde, někdy to vyjde a někdy je to trefa do černého. Příklady uvádět netřeba, ten jeden leží před námi. Bayonetta je japonská hra, a ačkoliv to nemusí nutně znamenat výtku, pro Evropana bude ze začátku, uprostřed a hlavně na konci hodně chaotická. Možná je to tím, že kombinovat všechno se vším si zápaďák na triko jednoduše nevezme, a když už nějaké novoty a extravagance, tak po kapkách. Japonci to ale berou trochu jinak a v těhle věcech, nad kterými tady jen zmateně kroutíme hlavou, si vysloveně libují. No řekněte, napadlo by vás smíchat přeslazenou popovou muziku, jak barák velká gotická monstra a ženskou, co nosí kolty přišpendlené k podpatkům výšky Eiffelovy věže?

Trpělivost, trpělivost!

Postrádáte-li zkušenosti s tituly podobného ražení, první věc, co vás bude nutit po spuštění hry, je její akutní vypnutí. Člověk si musí udělat trochu pohodlí, vyprázdnit si mozek a mít na přísun barvičkami nadopovaného zmatku náladu. Jedině tak jde pochytit jakous takous podstatu hry a užít si systém mlácení, jenž vedle latexem přimáčknutých předností hlavní hrdinky tvrdí muziku. A žádné komentáře na téma - recenzent je sexistické hovado. Tahle hra na podobných narážkách stojí a Bayonetta vám co chvíli předhazuje důkazy, že i bitka s tím největším z největších je vlastně celá jen o sexu. Takhle jednoduše by se dala ostatně shrnout i prapůvodní myšlenka příběhu, ve které se tu a tam prohodí něco o snaze vyrovnat síly světla a síly temnoty. Tolik už vás ale nebude zajímat informace, že je Bayonetta poslední mocnou čarodějkou temnoty, hrát budete jen proto, abyste ji viděli v akci.

VV - Vysvléct Vlasy

Tou akcí je myšlen samozřejmě boj, jímž je, světě, div se, vyplněno devadesát procent hry. Už od prvních momentů mlátí Bayonetta do všeho, co jí přijde pod ručky, k čemuž si ale až do konce vystačíte se čtyřmi tlačítky. Efektivní jistě, efektní snad ještě víc. Jednotlivá komba, která postupně vylepšujete nebo kupujete za svatozáře vypadnuvší z poražených protivníků, se dají lehce zapamatovat & hezky vypadají. Obzvláště pak řetězení smrtelných tanečků do jednoho velkého Bayo-vystoupení působí opravdu dobře a ještě líp, když se do toho přidají zbraně. Ať už ty střelné, anebo třeba katana - zážitek jak z Devil May Cry na druhou.

Nic to ale není proti tomu, když se vám s Bayonettou podaří v poslední chvilce uskočit před dopadem některého z útoků větších či menších bossů - dostanete se tím do režimu Witch Time! Na první pohled tuctovka se zpomalením času, nicméně z téhle nafialovělé dimenze můžete vysílat spešl dokončovací komba, u kterých si bude do klína slintat nejeden z vás. Bayonetta se s vážným výrazem úřednice v přechodu vysvleče ze svého bujarého černého drdolu a uplete z něj třeba démona s obří tlamou, co sežere všechno a všechny. Možností je však hned několik a co víc, jejich využívání vás bude bavit jak v soubojích s obyčejnými protivníky, tak s těmi velkými na koncích každé z kapitol.

A hlavně to moc neřešit...

Tohle všechno pak doprovází sarkastický humor hlavní představitelky a bohužel i nedotažená prezentace zbytku hry. Zatímco boj se stane bez nadsázky herním orgasmem pro vás i pro ni, u filmečků a posunech v příběhu si už tak chrochtat nebudete. Namísto propracovaných animací vsadili vývojáři na útržkovité prolínání statických obrázků, na kterých postavy při mluvení ani neklapou pusou. V kontrastu s fluiditou hry to nevypadá ani pěkně, ani stylově a zbytečně jste jen brzděni v rozletu. A když už je řeč u těch brzd, souboj s 10+ anděly najednou dá vnitřnostem vašeho Xboxu také pěkně zabrat. Rozhodně nevylučujeme, že by se vám obraz místy netrhnul. Nedbejte ale tohohle holedbání, pokud akce, tak Bayonetta, a jestli se vám zamlouval neméně šílený Devil May Cry, tuhle brejlounku s kozama a pihou pod rtem snesete také.

Jen ať vás ale u toho nikdo nevidí.

Bayonetta
Windows icon PC
PlayStation icon PlayStation 3
Xbox icon Xbox 360

Verdikt

Bayonetta není tak stravitelná jako třeba Mass Effect, ale pokud se odpoutáte od zaběhnutých konvencí západních her, určitě se budete bavit. Když už ne příběhem a/nebo grafikou, tak soubojovým systémem určitě. Zn.: Čtyři tlačítka postačí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz