Back To The Future: Episode 5 - Outatime Recenze Back to the Future: Outatime

Back to the Future: Outatime

Tomáš Nadrchal

Tomáš Nadrchal

2. 8. 2011 22:00 2
Reklama

Že v Telltale Games umí vyšperkovat závěrečné epizody svých adventurních sérií, to už jsme si zvykli. Ostatně už mají v portfoliu několik zdařilých kousků a na tento žánr se specializují, takže se dá čekat určitý progres, co se kvality týče. V posledních měsících jsme vám průběžně přinášeli recenze jednotlivých epizod aktuální série Back to the Future, hry na motivy věhlasné filmové trilogie s Michaelem J. Foxem a Christopherem Lloydem v hlavních rolích. Jak asi víte, byli jsme dosti kritičtí zejména vůči technickému zpracování a nízké obtížnosti, díky níž se více než o adventuru jednalo o interaktivní film. Neříkám, že toto pojetí bylo zvolené špatně, nicméně s využitím stejného systému nápovědy, který v případě nouze vyzradí kompletní řešení zapeklité situace, se dalo s puzzly vyhrát více a případné ne-hráče odkázat na využívání nápověd.

Finále ve velkém stylu

Poslední měsíce nás zahnaly jednak do začátku dvacátého století, kam se Marty vydal zachránit svého parťáka Doca Browna před jistou smrtí, k níž byl odsouzen za žhářství. A jak už tomu při hrátkách s časoprostorovým kontinuem bývá, jejich akce měly nutně patřičné následky, a tak se Marty postupně brodil v minulosti a současnosti, aby následně přišel i o Doca Browna, jehož alternativní já vytvořilo spolu s chotí Ednou z Hill Valley policejní stát. Po dalším návratu do minulosti, v němž bylo nutné mladého Doca odlákat od jeho nastávající lepší polovičky, přichází děj závěrečné páté epizody s podtitulem Outatime. Pokud byste měli jen trochu zájem si Back to the Future okusit, pak vězte, že bez znalostí předchozích epizod by byl zážitek ne poloviční, ale zhruba desetinový, neboť, jak už jsem naznačil, dějová linie se vyvíjela velmi klikatě až spletitě. A závěrečná epizoda tomu doslova nasazuje korunu, počet nečekaných zvratů se takřka zdvojnásobil, čemuž dodává korunu finální rozuzlení. Ne, nebudu zde nic vyzrazovat, pouze vězte, že tentokrát se časem putuje ne jednou, ale hned několikrát – vedle již známých let 1931 a 1986 přichází i dávná minulost v roce 1876. Tvůrci se navíc téměř vyvarovali recyklaci již využitých lokací, což lze také jen a jen kvitovat.

Možná přijde i pan Fox

Jakkoli úroveň obtížnosti zůstala na zhruba stejné úrovni, což znamená, že by se do cíle probral i žáček první třídy základní školy, některé puzzly rozhodně stojí za zmínku. Hned první část, jež se odehrává na výstavě futuristických vynálezů, přináší celou řadu nápaditých hádanek. Ta nejlepší však dle mého názoru přijde až k samému konci série, ve chvíli, kdy se Marty snaží Edně Stricklandové cosi připomenout. Zatímco příběh se ve finálové epizodě rozjel na třetí kosmickou rychlost, grafické zpracování si drží svůj standard – nenadchne, ale ani neurazí a díky velmi kvalitní práci s kamerou se na něj kouká více než dobře. Tvůrci se sice nevyvarovali tradičních nedostatků jako neviditelných zdí, nejde však o nic hrozného, navíc člověk po těch čtyřech epizodách už trochu otupěl. Vedle toho je potřeba opět vyzdvihnout vynikající dabing, kdy se zhruba v polovině hry dokonce dočkáme i avizovaného překvapení v podobě postavy dabované samotným Michaelem J. Foxem. Ten byl z vývoje série natolik nadšen, že si střihl vedlejší roli jednoho z Martyho předků. Pátá a závěrečná epizoda uplyne jako voda a díky řadě příběhových zvratů přináší to nejlepší z celé série. Konec dobrý, všechno dobré, dalo by se říct…

Back to the Future: The Game

Se závěrečnými tituly přijde na řadu až smutek, že série končí, což by stálo za malé ohlédnutí. Autorům z Telltale Games se podařilo vytvořit něco, co by šlo téměř nazvat interaktivním filmem. Hra pro ne-hráče, chtělo by se až říct. Díky jednoduchým hádankám byl herní Návrat do budoucnosti opravdu přístupný kdekomu, kdo dokáže spustit počítač, což přineslo obrovský prodejní úspěch. Vše bylo podřízeno příběhu a jeho prezentaci, takže se opomíjely nepodstatné technické nedostatky typu neviditelná stěna. Naprosto chápu úmysl, s nímž tvůrci do série šli, nicméně od studia, které má na svém kontě neskutečně inovativní a adventurně nabušenou třetí sérii Sama a Maxe, jsme čekali přeci jen o něco více. Back to the Future: The Game rozhodně není špatnou hrou, není ale ani vynikající. Technologicky místy archaická, gamedesignově průměrná, ale s vynikajícím příběhem a takřka filmovou kamerou. Videoherní adaptace filmu snad ještě nikdy nebyla takto přesvědčivá a nepřenesla onoho charismatického ducha z plátna na monitor. Verdikt je v daném případně naprosto jasný – kdo má rád filmovou trilogii, oblíbí si i videohru. Komu se film nelíbil, nebo kdo jej nedej bože neviděl, může dát ruce pryč. A komu se líbil film a líbila se hra, může doufat, že slibované pokračování na sebe nenechá dlouho čekat.

Back To The Future: Episode 5 - Outatime
Windows PC

Verdikt

Skvělé zakončení série plné nečekaných zvratů, nových lokací a vynikajících dialogů. V Telltale Games zkrátka umí…

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama