Back To The Future: Episode 3 - Citizen Brown Recenze Back to the Future: Citizen Brown

Back to the Future: Citizen Brown

Tomáš Nadrchal

Tomáš Nadrchal

25. 4. 2011 22:12 2
Reklama

Epozodická videoherní adaptace filmové peckoidní trilogie Návrat do budoucnosti se dostává do své poloviny, což bývá čas, kdy se tvůrci z Telltale Games na díle nejvíce vyřádí. Jistě, do konce příběhu ještě uplyne hodně vody, navíc hráči už jsou dostatečně seznámeni s prostředím a postavami. Ba co víc – odezva v médiích, na fórech a zejména v prodejnosti jasně ukáže, jakým směrem by se měly další díly ubírat. V případě Návratu do budoucnosti se fanoušci rozdělili na dva tábory – jeden, který obdivuje takřka filmové vyprávění s důrazem na příběh a přístupnost pro každého, a druhý, jemuž vadí celková krátkost epizod, zbytečná jednoduchost a neustále se opakující chyby.Který z těchto táborů bude mít více radosti po dohrání třetí epizody s podtitulem Citizen Brown, naznačí následujících pár odstavců.

Máme vše pod kontrolou

Kdo dohrál druhé pokračování, jistě ví, že na jeho konci se mladý Doc Brown vydal směrem do kina, kde měl shlédnout filmový snímek Frankenstein, který jej přivede na dráhu profesionálního vědátora. Jenže ouvej, k mladíkovi se na cestě do biografu přidá ještě něžné pohlaví (a nejen pohlaví), pro nějž není film o stvoření umělého člověka, monstra ohyzdné podoby s nadlidskou silou, tou nejlepší volbou na první rande. Zvlášť, když je oním něžným pohlavím Edna Stricklandová, místní zarytá puritánka. Jistě, Martymu to nedojde a v poklidu se vrátí zpátky do budoucnosti, jenže ejhle – malá změna minulosti vyvolala neskutečnou změnu budoucnosti. Stará pravda, jež praví, že za každým silným mužem stojí ještě silnější žena, se opět ukázala v praxi, a tak se z městečka Hill Valley stane malý fašistický ostrůvek v jinak demokratických Spojených státech. Abych osvětlil, z Doca Browna se stane První Občan Brown, starosta a neomezený vládce města, který svými vyhláškami nadobro změnil chod města. To znamená nejen zákaz alkoholu nebo nošení polokošil v každý pátek, ale také zákaz líbání na veřejných prostranstvích nebo vlastnit psa. A aby byla zajištěna stoprocentní zodpovědnost všech občanů Hill Valley, je na každém rohu kamera, která sleduje prakticky veškeré dění ve dne i v noci. Heslo We have everything under control (máme vše pod kontrolou) najednou dostane zcela jiný význam, než by se mohlo na počátku zdát.

Šprt McFly, rebelka Jennifer

Vedle chodu města se ale změnili i lidé, kteří jej obývají. Biff Tannen zanechal veškeré své zlodušské činnosti, místo toho se z něj stal hlavní promotér programu Občan plus, díky němuž už nemá žádné myšlenky na konání zla. To nezní špatně, ale a druhou stranu – pro Martyho rodiče, kteří se mimochodem opět hádají, se alternativní realita nevyvíjí nejlépe. Matka propadne alkoholu, otec zase závislosti na voyeurství, neboť právě on má na starosti sledování chodu města. Marty samotný, toho času kdesi mimo město, je vyhlášený šprt, zatímco jeho (bývalá) slečna Jeniffer rebelkou, která se za každou cenu snaží nezapadnout do stereotypní„idylky“. Jako tradičně, stroj času se na počátku úrovně porouchá, takže nelze jen tak odletět zpátky a napravovat předchozí činy. Úkol pro Martyho zní naprosto šíleně – musí se nějak dostat k Prvnímu Občanu Brownovi, a pokud se mu tam podaří dostat, musí jej přesvědčit o tom, že jeho realita není ta správná realita, ale naopak… Musím říct, že jakkoli je místy až bolavě čitelné, co bude následovat, takto zašmodrchaná zápletka patří k tomu nejlepšímu, co série prozatím stihla nabídnout. Při objevování nového Hill Valley je také nutné hodně debatovat, díky čemuž ještě více vynikne vynikající dabing.

Kdo by ale čekal, že se díky vyššímu počtu rozhovorů a zajímavé zápletce zvedne obtížnost nebo prodlouží herní doba, nechť si nechá zajít chuť. Hned po pár minutách je totiž naprosto jasné, co bude potřeba udělat, jde jen o to najít vhodné místo, případně předmět. Jakkoli je příběh zamotaný a nápaditý, několik dějových zlomů se hráčům podaří prokouknout prakticky okamžitě, což je škoda. Zamrzí také tradičně krátká herní doba a celková jednoduchost hádanek, což se ovšem nese v duchu celé série. Stejně jako otravný bug, kdy Marty nemůže vstoupit na silnici, ale na to jsem již nadával dvakrát a je zbytečné se opakovat. Pokud berete seriál Návrat do budoucnosti jakožto interaktivní film, dá se říct, že stále velmi dobře splňuje své poslání. Nesnažte se v něm ale nedej bože hledat dobrou adventuru.

Back To The Future: Episode 3 - Citizen Brown
Windows PC
Apple Mac

Verdikt

Třetí epizoda Návratu do budoucnosti se nese stále ve stejném duchu, který více než adventuru připomíná interaktivní film.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama