Assassin's Creed Unity - Dead Kings Recenze Assassin's Creed Unity - Dead Kings

Assassin's Creed Unity - Dead Kings

Jiří Bigas

Jiří Bigas

19. 1. 2015 12:01 16
Reklama

Po velmi rozpačitě přijatém Unity byl každý fanoušek série pochopitelně nedočkavý a extrémně zvědavý, jak si Ubisoft povede se svým reparátem v podobě DLC Dead Kings. Problémy, které provázely uvedení netrpělivě očekávané novinky na trh, byly tak frustrující a hluboké, že vydavatele donutily dokonce uvolnit původně placené rozšíření pro všechny majitele problematické hry zdarma. Můžeme toto gesto považovat tedy nakonec za důstojnou kompenzaci a satisfakci hodnou šlechtice?

AU REVOIR, PARIS

Coby horkokrevný Arno Dorian se v druhé půli francouzské revoluce vydáváte po událostech původní hry severně od Paříže do středověkého městečka Saint-Denis, toho času známého jako Franciade. Píše se rok 1794, Ludvík XVI. už přišel o hlavu a běh dějin se vůbec ubírá trochu jiným směrem, než si možná leckdo na počátku revoluce přál. Vývojáři organicky zapojili příběh DLC i novou lokaci do původní hry, a tak novinku nespouštíte stiskem prozaického tlačítka v menu, ale do Saint-Denis odcestujete stylově kočárem z vašeho panství ve francouzské metropoli podobně, jako když jste se dříve vydávali na výlety do Versailles.

Pod celým městem se ukrývá spletitý labyrint chodeb zdejších katakomb.

Samotné Saint-Denis vás velmi pravděpodobně překvapí svou rozlohou, která se pochopitelně nemůže měřit s Paříží, ale jedná se bezpochyby o velkorysou mapu, jejíž členitost podtrhuje skutečnost, že se pod celým městem ukrývá spletitý labyrint chodeb zdejších katakomb. Dojem na nás vás může udělat i fakt, že provinční městečko na hráče dýchne od prvního okamžiku docela jinou atmosférou - mnohem temnější a depresivnější. Za vývojem DLC stojí namísto tradičního studia Ubisoft Montreal tým z Montpellier, zodpovědný třeba za ZombiU, Valiant Hearts, Raymana, Tintina, From Dust nebo King Konga, a troufneme si tvrdit, že je to na hře poznat. Hra má jiný rukopis a celé vyprávění je velmi ponuré.

TOMB RAIDER I INDIANA JONES

Samotní vývojáři slibují, že v Dead Kings strávíte přibližně osm hodin a nemáme důvod o tom nijak zvlášť pochybovat, pokud se pokusíte vytěžit DLC skutečně na maximum. Příběhovou část, točící se okolo – jak už samotný název napovídá – mrtvých panovníků pochovaných právě v Saint-Denis, ale pokoříte s přehledem za poloviční dobu. Naštěstí nová lokalita není jen prázdným světem a autoři ji zaplnili solidním množstvím aktivit a vedlejších úkolů. Fanoušci původní hry se asi hlavně těší na dvojici nových kooperativních misí, ale upřímně řečeno zrovna ty se svou kvalitou s těmi z původní hry měřit nemohou. V podstatě postrádají atraktivní příběhovou omáčku jako pozadí, kterou nás dříve autoři namlsali, a i když se odehrávají v zajímavých kulisách, jde o běžný průměr, z nějž převážně akční mise nějak nevybočují.

Vedle toho můžete pomoci osvobodit trojici nepřátelských ležení a splnit sérii drobných vzájemně nesouvisejících úkolů, nebo se pustit do luštění místních hádanek. Nechybí samozřejmě ani pokladnice k vyloupení, tu a tam chytíte nějakého lotra v ulicích Saint-Denis a namísto kokard budete sbírat Napoleonovy klobouky. To je ostatně také nejvýraznější figura hry, která se v Dead Kings vrací na scénu. Naneštěstí znovu provází příběh jisté zklamání – zatímco po obsahové stránce je většina věcí v DLC v pořádku, vyprávění působí opět nemastně, neslaně. To je asi také jeden z důvodů, proč vám toho nemůžeme o zápletce prozradit více. Jelikož i to málo by znamenalo odhalit v podstatě všechny karty.

STARÉ CHYBY, NOVÉ PRVKY

Když však odhlédneme od nijak výjimečného scénáře, samotné příběhové mise vás určitě bavit budou. Ano, znovu je provází stejné problémy vlastní původní hře: parkour stále zlobí, tu a tam narazíte na úsměvné chyby, prolínající se objekty, levitující předměty nebo pochybné animace. Ale to jsou bohužel všechno problémy, které jdou na vrub původní hře a DLC nemá ambice a zřejmě ani možnost s nimi moc nadělat. Pokud si je odmyslíme a budeme je brát jako fakt, tedy něco, na co jsme si už zvykli, Dead Kings příjemně překvapí množstvím novinek, kterými se snaží původní mechanismy okořenit.

Assassin's Creed Unity - Dead Kings
i Zdroj: Hrej.cz

Do akce se pustíme s novou brutální zbraňovou třídou Guillotine Gun, která připomíná kombinaci středověkého granátometu kříženého s obouruční sekyrou. Tento fantastický smrtící nástroj možná působí neohrabaně, ale překvapivě rychle si na něj zvyknete a velmi pravděpodobně s ním Dead Kings pokoříte, protože vás prostě bude nový způsob boje bavit. V katakombách, které jsou přístupné po celém městě ze sklepení a studní, se vám zase bude hodit svítilna. Pomůže vám při luštění četných hádanek, ale i při orientaci v temnotě. Jen ji musíte pravidelně doplňovat. Na adresu puzzlů se bezesporu snesou velmi různé reakce. Jednu skupinu hráčů může příklon k pátrání a objevování potěšit, jinou naopak frustrovat. Případně se vývojáři dočkají kritiky od těch, kteří budou tvrdit, že hádanky jsou příliš jednoduché. V mezích série se ale zdají být v pořádku. Lampa má navíc ještě jednu důležitou funkci. S její pomocí musíte plašit noční a podzemní tvory, jako jsou netopýři, krysy a brouci. Ti vám totiž často brání v cestě a bez světla je nezaženete.

BERTE OHLEDY NA CENU

V katakombách na vás ale číhá třeba i nová skupinka dotěrných nepřátel. Jde zpravidla o vykradače hrobek a hledače pokladů, kteří sice nejsou tak silní a nebezpeční sami o sobě, ale tento hendikep vynahrazují svými počty. V množství je síla. Pokud si ale budete počínat důvtipně, máte možnost i tyto nenechavce snadno rozprášit. Stačí se zaměřit na jejich vůdce a jakmile padne vaší rukou, jeho nohsledi se v hrůze před vaší silou raději rozutečou.

Assassin's Creed Unity - Dead Kings
i Zdroj: Hrej.cz

Jak už bylo řečeno, Dead Kings jsou neodmyslitelně spojení s Unity pupeční šňůrou. To na jedné straně znamená návrat starých problémů, ale na straně druhé to představuje benefit. Citlivé zakomponování DLC do původní hry vám umožní odemknout nové zajímavé prvky a vybavení a čerstvá porce obsahu a vedlejších úkolů se tak může pozitivně promítnout i do původní hry, kdy se vrátíte do Paříže. Samotné městečko Saint-Denis se zdá být dost dobrým důvodem k tomu dát novince šanci. Zvlášť když si uvědomíme, že vývojáři mohli jednoduše naroubovat nový obsah na původní kulisy, což je dnes daleko běžnější. Otevřít hráči novou lokaci, skládající se z městečka jako takového a jeho podzemí, je navýsost velkorysé. Navíc zadarmo. To je také důvodem, proč je třeba být při hodnocení Dead Kings shovívavější. Pokud by šlo o placené rozšíření, byli bychom přísnější, ale jako dárek, satisfakce či kompenzace, chcete-li, je to férové DLC za férovou “cenu”. Navíc pochopitelně v češtině.

Assassin's Creed Unity - Dead Kings
Xbox Xbox One
Windows PC
PlayStation PlayStation 4

Verdikt

Takovou omluvu si necháme líbit. Pokud by šlo o rozšíření za pár stovek, stěží by dosáhlo na víc než tři hvězdy. Nemůžeme ale ignorovat skutečnost, že nestojí ani korunu. Nehledě na důvody, které k tomu vedly. Je to důstojné gesto, které snad nikoho neurazí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz