Hrej.cz Wargame: European Escalation Recenze

Wargame: European Escalation

tomas-nadrchal
Tomáš Nadrchal
20. 3. 2012 23:00 7 Sdílej:
Reklama
Reklama

Studená válka, historický mocenský konflikt mezi komunistickým východem a kapitalistickým západem, se naštěstí nikdy nerozhořela v opravdovou válečnou vřavu a třetí světovou válku, jak mnoho lidí předpovídalo. Její dopad by byl s největší pravděpodobností hrůzostrašný až apokalyptický. Ostatně, jak kdysi prohlásil Albert Einstein: „Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“ Alternativní vize historických reálií jsou však velmi lákavým námětem videoher, vždyť Operace Flashpoint uspěla krom absolutní taktické volnosti i díky tomuto. Něco podobného očekávám i od nedávno vydané realtime strategie Wargame: European Escalation, za níž stojí francouzské studio Eugen Systems, v jejichž portfoliu vydaných her najdeme zvučná jména jako R.U.S.E. či Act of War, takže to opravdu nejsou žádní nazdárci.

NATO vs. Varšava

Ve fiktivním konfliktu, který se odehrává v rozmezí let 1975-1985, se proti sobě postaví hned osm národů, po čtyřech na straně Severoatlantické aliance a Varšavské smlouvy. Abych byl konkrétnější, za západ se do bojů podívají jednotky Spojených států, Francie, Západního Německa a Spojeného království, zatímco východní blok reprezentuje Sovětský svaz, Polsko, Východní Německo a také Československo a jeho ČSLA. Singleplayer byl postaven tak, že si hráči vyzkouší boj za obě strany konfliktu, přičemž jednotlivé armády spolu pod hlavičkou vyššího společenství kooperují. Jakkoli může spousta lidí tvrdit, že sólová kampaň stojí u Wargame poněkud v pozadí multiplayeru, nejsem stejného názoru – podle mne stojí minimálně na stejné úrovni. Dokončit všechny příběhové mise chce hodně cviku, trpělivosti a zejména taktického myšlení, neboť nepřátelé vám opravdu nedají nic zadarmo. Obdobně jako ve zmiňované R.U.S.E. je herní pole rozděleno do sektorů, které hráči postupně zabírají a za jejichž držení jim naskakují bodíky potřebné pro nasazení dalších jednotek do boje. K tomu, abyste si o ně mohli na velitelství zažádat, je však nutné mít v držení jeden z okrajových sektorů, jinak vám zbudou pouze oči pro pláč a zpětné dobývání s vojskem, které máte k dispozici. Zapomeňte na stavbu budov, ve Wargame je vše zaměřeno na taktizování s pohyblivými jednotkami.

Hlavně pro zkušené

Ty jsou rozděleny do několika skupin, od pěších jednotek přes tanky až třeba po helikoptéry. Výběr je vskutku rozmanitý, ale pokud chcete využívat nejmodernější techniku, musíte si ji zasloužit. Za splněné úkoly a utržené body lze dokoupit buď vybavenější varianty již vlastněné techniky, anebo zcela jiné stroje/lidi/atd. Tento systém musíme jen a jen kvitovat – v jednotlivých misích jsou totiž i bonusové úkoly, za jejichž splnění přistanou do pomyslné peněženky i bonusové bodíky a s nimi i možnost nakoupit více strojů. Jednoduchá, leč velmi účinná motivace pro splnění nepovinných úkolů, na které by se řada hráčů za normálních okolností vykašlala, mírně řečeno. Dokoupenou techniku je totiž možné použít i v multiplayerových kláních, kdo si pokročilejší jednotky neodemkne, dlouho naživu nevydrží. Podrobností popisu jednotek a jejich vlastností působí Wargame naprosto megalomansky, od čehož se odvíjí i cílová skupina – rozhodně se nejedná o titul určený pro začínající stratégy, naopak míří zejména na ostřílené harcovníky.

Taktické orgie

Rozlehlost prostředí, kdy jsou jednotlivé konce map vzdáleny několik virtuálních kilometrů, podtrhuje mou v úvodu načatou myšlenku o podobnosti s Operací Flashpoint. Je jen a jen na vás, zda se pokusíte protivníka sejmout partyzánskou bitvou z přilehlých lesů nebo se vrhnete do bezhlavé tankové vřavy. Pro úspěch je však vždy nutné využívat rozmanitost terénu a vyhledávat úkryty nejen v lese, ale třeba i v městské zástavbě. To samé ale konají i protivníci, čímž se do plánu každé bitvy přidává i nutnost vysílat průzkumné jednotky jako prevenci padnutí do léčky, kdy z mírumilovně tvářícího se břízového porostu přiletí salva kulek a raket. Umělá inteligence je vůbec na vysoké úrovni, je tak nutné při vymýšlení dalších kroků počítat i se zadními vrátky, neboť protivník nikdy nespí a také hledá skuliny ve vaší taktice. K přehlednějšímu taktizování byla uzpůsobena i vizuální stránka Wargame, jednoduchým protočením kolečka na myši lze odzoomovat do taktického pohledu, který více než realtime strategii připomíná obří stolní mapu na velitelství praporu. Druhý extrém představuje detailní přiblížení až do výšky několika málo metrů nad povrch, v němž si vše můžete prohlédnout hezky z detailu. Tento pohled, jakkoli se nejeví nikterak zásadně použitelně při plánování dalšího postupu, poslouží dobře při kochání se nad postupem vlastních jednotek a pověstném honění trika. Zde by spousta na Crysis odkojených lidí mohla namítnout, že úroveň detailu není nikterak vysoká, ale ruku na srdce – kdo potřebuje vidět na tanku každý šoubek, když se do velkého přiblížení podíváte jen opravdu minimálně?

V textu jsme uvedli spoustu faktů, mnohokrát chválili, ale téměř nekritizovali, to je Wargame: European Escalation opravdu tak skvělá strategie? Ano, je, ale nesmírně obtížná, což by se dalo z určitého úhlu pohledu brát jako záporná stránka věci. Ano, díky rozlehlosti map a snahu o realistické zpracování může působit roztahaným dojmem a nejednou se stane, že budete muset opakovat hodinu dlouhou misi, protože zvolíte špatnou taktiku. Dohrání singleplayerové kampaně však i díky tomu představuje solidní výzvu, za kterou přeci nelze kritizovat. Skvělá realtime strategie pro náročné, to je Wargame: European Escalation.

Wargame: European Escalation
Windows icon PC

Verdikt

Vynikající RTS pro náročné, která přináší atraktivní alternativní pohled na studenou válku, boduje zejména díky megalomanskému pojetí – obrovské mapy, obrovské taktické možnosti a s nimi spojená i vysoká obtížnosti. Jasný tip pro všechny RTS harcovníky.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz