Hrej.cz Článek

Velká recenze WD_BLACK disků - test P10, P50 a AN1500

radek-raudensky
Radek Raudenský
2. 5. 2021 23:30 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod a WD_BLACK P10 2. WD_BLACK P50 3. WD_BLACK AN1500 4. Software a závěr

Bezprecedentní disky určené pro hráče a náročnou klientelu

Reklama
Reklama

WD_BLACK P50 500 GB

Tentokrát se dostáváme do trochu jiné sféry. Tento disk je totiž určen mnohem náročnějším zákazníkům, kterým obyčejný plotnový disk nestačí. P50 je externí SSD, které je sice pekelně rychlé, ale svým majitelům značně provětrá peněženku. I tentokrát ale WD míří zejména na majitele konzolí.

Začněme u zevnějšku. P50 opět přebírá vzhled celé řady externích disků WD_BLACK, šasi je tedy tvořeno z černého kovu, který pomáhá odvádět teplo – a věřte, že se tenhle drobek umí pořádně zahřát. Při práci se totiž teploty dostanou i přes hranici 50 stupňů (z nejasného důvodu identifikuje CrystalDiskInfo P50 jako SanDisk Extreme Pro, ostatní programy jej rozpoznávají správně). Rozhraním se jedná o NVME. Pekelný výkon ale není znát na hmotnosti, disk váží pouhých 115 gramů, je tedy excelentním pomocníkem na cestách. Ke koncovému zařízení se připojuje USB kabelem, z disku vždy vede rozhraní USB-C a v balení naleznete koncovku USB-A či USB-C. To zní dobře, je tu ale malý háček.

Tento drobek má totiž nabídnout rychlost atakující fantastických 2000 MB/s. To ale samozřejmě klasické USB nezvládá. Rozhraní USB 3.2 totiž dělíme ještě na několik generací – Gen 1, Gen 2 a Gen 2x2. Právě třetí zmíněné zvládne slibovaných 2000 MB/s, háček je ale v tom, že ne všechny desky toto rozhraní podporují. Bohužel tato situace nastává také u mojí a pravděpodobně i u většiny ostatních sestav – tento disk tak s velkou pravděpodobností kupujete spíše jako investici do budoucna. To koneckonců podškrtává i záruka, nabízená na 5 let. Při výběru SSD si tak na tuto skutečnost musíte dát pozor. Stejně jako u P10 mohou hráči na PlayStationu 4 hrát přímo z disku.

Výkon

Pojďme tedy na samotné testy a ďábelskou rychlost tohoto prcka. Z testů vyplývá, že P50 z USB 3.2 Gen 2 těží naprosté maximum a při sekvenčním čtení v testu CrystalDiskMark dosahuje rychlosti 1061 MB/S, sekvenční zápis hlásí 1021 MB/s.

 

CrystalDiskmark
CrystalDiskmark

Test AS SSD hlásí o něco nižší hodnoty, sekvenční čtení 955 MB/s a zápis 924 MB/s jsou ale stále velmi působivé hodnoty. Průměrná přístupová doba činila 0,139 ms u čtení, 0,099 ms u zápisu.

 

AS SSD
AS SSD

Dostáváme se tak na zajímavé hodnoty. Čtení malých souborů kolísá mezi 9059 a 7206 IOPS s přístupovou dobou 0,110 a 0,138 ms. U 64 KB souborů 3764 IOPS, vrchol pak samozřejmě přichází u 1 MB souborů s 791 IOPS a 1,263 ms přístupovou dobou. Náhodné čtení hlásí 1332 IOPS a 0,750 ms.

 

HD TUNE
HD TUNE

Stejně jako u P10 jsem zkusil jít cestou „normálního“ hráče, kterého výše zmíněné hodnoty nezajímají. Na disk jsem tak nechal přesunout složku s Call of Duty: Modern Warfare, která má celkem 146 GB a je složena z různorodých, převážně velmi objemných, souborů. Přenos zabral přibližně 4 minuty a průměrná rychlost se držela na 650 MB/s.

 

Info
Info

Nakonec si vypůjčím i testy webu PCMag, který měl možnost disk otestovat na sestavě podporující USB 3.2 Gen 2x2. Disk potvrdil své ambice a s rychlostmi 1991 MB/s čtení a 1897 MB/s zápis se jedná o jeden z nejrychlejších externích SSD disků na trhu.

PC MAG
PC MAG

Závěr

WD_BLACK P50 je zkrátka nadčasový a excelentní externí SSD disk, který využijete i bez podporovaného připojení Gen 2x2. Při jeho podpoře ale jsou rychlosti lidově řečeno brutální. Profitovat z toho budou zejména konzolisté, kteří mohou disk využít jako rozšířitelné úložiště – konzoli jsem sice k dispozici neměl, z dostupných zdrojů se ale načítací obrazovky zkrátí přibližně o polovinu. Hrubý výkon jsem představil i zde, a to při připojení na „staré“ Gen 2. Navíc se jedná o skvělý doplněk na cesty, a to jak rozměry, tak svou hmotností. Všechny zmíněná pozitiva logicky vykupuje velmi vysoká cena. Jak jsem naznačil dříve, u tohoto modelu zákazník připlácí za naprosto masivní rychlost, kterou klasické SSD disky jen těžko dohání. Recenzovaná 500GB varianta stojí na czc.cz 4 tisíce korun, 1TB verze 6 500 korun a největší 2TB verze necelých 11 tisíc korun. Je jen na vás, zda jste ochotni takto investovat do vysokého výkonu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz