V kůži Mavericka - které hry z vás udělají letecké eso ve stylu Top Gun?
i Zdroj: Paramount Pictures
Témata Článek V kůži Mavericka - které hry z vás udělají letecké eso ve stylu Top Gun?

V kůži Mavericka - které hry z vás udělají letecké eso ve stylu Top Gun?

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

25. 5. 2022 19:25

Seznam kapitol

1. LICENCOVANÉ HODY 2. CLANCY A SPOL 3. V TRENAŽÉRU I NA CESTÁCH

Pete "Maverick" Mitchell je zpátky a s ním i ikonický snímek Top Gun. Při té příležitosti jsme si připomněli pár her, které vás posadí do kokpitu nejmodernějších stíhaček a obvykle z vás bez námahy udělají skutečné letecké eso...

Reklama
Reklama

Do kinosálů po celém světě se po bezmála čtyřiceti letech vrací letecká legenda. První Top Gun patří k ikonickým béčkům, kterému se jedni vysmívají, druzí jej milují a nostalgicky na něj vzpomínají. Jeho letošní pokračování s podtitulem Maverick mělo ambice do kinosálů vedle fanoušků původního nahnat i nové příznivce stíhacích letounů a mužů v slušivých uniformách. Už teď navíc víme, že se to podařilo až překvapivě dobře a z vlastní zkušenosti můžu říct, že je Top Gun: Maverick jedním z nejpovedenějších, nejhlasitějších a nejzábavnějších akčních blockbusterů posledních let.

Při sledování leteckých brikulí Toma Cruise v kůži Peta “Mavericka” Mitchella a dalších elitních letců se ale určitě v nejednom divákovi probudí svrbění v prstech. Díky hrám totiž už dávno nemusíte stamilionové stíhací letouny obdivovat jen na plátně, ale velmi jednoduše lze sednout i do virtuálního kokpitu. Pojďme si připomenout pestrý výčet her, které z vás udělají skutečné letecké eso. Nebo vám alespoň dají takovou možnost.

Celkem záměrně se zaměřím především na arkádovější hry. Přece jen fanoušci simulátorů žádné podobné texty nepotřebují a chuť se z fleku stát nejobávanějším armádním pilotem bude převažovat mezi casual diváky, ačkoliv simulace úplně opomenout nelze. Také se vzhledem k filmové předloze podíváme do současnosti a stranou necháme druhoválečné a jiné historické letectví.

S LICENCÍ NEJDÁL DOJDEŠ

Ačkoliv jsem o pár řádků výše avizoval, že sáhneme spíše mezi arkády, začít musím právě simulátorem. Respektive hrou, která má slovo simulátor přímo v názvu, ačkoliv je při určitém nastavení otevřená všem hráčům. Předloňský Microsoft Flight Simulator nás uchvátil mnohým, ať už fantastickou grafikou, efekty počasí a oblak, nebo kompletně zpracovanou Zemí. Dosud šlo o výhradně civilní záležitost, což se ale mění právě s příchodem filmového Top Gunu do kin. Doprovodí jej totiž oficiálně licencované DLC.

Samotné vydání provázelo hodně tajemství. Vyšlo ale dnes a autoři konečně odhalili, co všechno na hráče připravili. Proletí se v F/A-18E Super Hornet s tematickým potiskem a může splnit několik výzev inspirovaných filmem. Vedle přistání a startu z letadlové lodi  jde také o nízké průlety nebezpečným terénem. Zajímavé překvapení ale čeká i na fanoušky budoucnosti létání.

ESO V RUKÁVU

Microsoft Flight Simulator ale překvapivě není jedinou hrou spojující síly s filmovým pokračováním. Atraktivního DLC se totiž dočká i nejaktuálnější pokračování ikonické série Ace Combat s číslovkou 7 a podtitulem Skies Unknown. Balíček by měl vyjít 26. května a je jisté, že i v tomto případě bude prim hrát F/A-18E Super Hornet se speciálním potiskem. Pamětníci můžou naopak skočit do F14A Tomcat, kterým v původním filmu létal Maverick s Goosem. V balíčku je ukrytý ještě třetí letoun, ten je ale kvůli spoilerům brán jako překvapení pro hráče.

I nad rámec DLC je ale Ace Combat 7 jednou ze nejatraktivnějších možností pro zájemce o virtuální pocit leteckého esa. Vyšel v roce 2019 po dlouhých letech čekání a přinesl o něco přístupnější a modernější herní systémy než předchůdci. Prim hraje správně blockbusterový příběh o konfliktu mezi fiktivními zeměmi a divoká arkádová hratelnost s dramatickými souboji ve vzduchu i proti pozemním cílům.

Hráč se také podívá do kokpitu existujících i fiktivních stíhaček a skrze celkem rozvětvený technologický strom si odemyká nové vybavení, vylepšení i samotné typy strojů. Zvláštním tahákem Ace Combatu 7 je pak režim VR se speciálně designovanými misemi. Asi není třeba dodávat, že letecký boj sedí virtuální realitě dokonale a dodnes jde o jeden z nejšílenějších pocitů, které můžete s helmou na hlavě při hraní zažít. Příjemný je i fakt, že je režim dostupný na asi nejrozšířenějším zařízení PSVR.

Po úspěchu sedmičky a oslavě dvaceti pěti let značky se také Bandai Namco rozhodlo potvrdit vydání osmého dílu, využívajícího Unreal Engine 5. Arkádoví letci se mají i do budoucna na co těšit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz