Trine 4: The Nightmare Prince Recenze Trine 4: The Nightmare Prince

Trine 4: The Nightmare Prince

Zdeněk Pudivítr

Zdeněk Pudivítr

17. 10. 2019 18:07 4
Reklama

Pohádková série Trine se rozrostla o pokračování, které po neúspěchu předchozího dílu slibuje návrat ke kořenům. A že je co napravovat. Vývojáři z Frozenbyte se do minulé hry s podtitulem The Artifacts of Power pokusili implementovat třetí rozměr v době, kdy už bylo dávno prokázáno, že o tento trend u plošinovek vlastně nikdo moc nestojí a díky své nezkušenosti v této oblasti navíc vyčerpali rozpočet tak brzy, že výsledkem byla oproti prvním dvěma dílům sotva poloviční hra. Musel to být snad kouzelný lektvar, který nakonec pomohl značce přežít, abychom se tak mohli o čtyři roky později dočkat dosud nejlepšího dílu série.

STAŘÍ ZNÁMÍ

Pokud máte zkušenosti s libovolným dílem Trine, začátek toho čtvrtého vás rozhodně nepřekvapí. Začíná totiž úplně stejně jako všechny ostatní, a to představením hlavních hrdinů. Ti budou ve hře opět tři a ani v jejich sestavě se nic nemění. Poctivě vykrmený rytíř Pontius, zákeřná zlodějka Zoya a nepříliš úspěšný čaroděj Amadeus jsou silou magického artefaktu svoláni na další dobrodružství, ve kterém se tentokrát vydají po stopách mladého prince.

Účelem prvních tří úrovní je kromě nastínění příběhového pozadí jednotlivých hratelných postav především seznámení se s jejich schopnostmi. Rytíř se převážně ohání mečem a manipuluje s těžkými předměty, zlodějka je obratnější, střílí z luku a při pohybu přes překážky často využívá svého lana, čaroděj zase dokáže přesouvat předměty na dálku, případně si nějaké rovnou vykouzlit. Omezené možnosti řešení početných hádanek se od čtvrté úrovně, kdy se hrdinové šťastně setkají, značně rozšíří a po krátkém úvodu se hra rozjede naplno.

PŘESUNOUT, ODEMKNOUT, VYSKOČIT

Náplní Trine 4 je v podstatě dostat se kombinací dovedností hlavních postav na konec úrovně, přičemž ve většině případů bude vaší hlavní překážkou prostředí samotné lokace. Naši hrdinové nebudou mít cestu k cíli nikdy úplně jednoduchou a budou si muset poradit s řadou propastí, zamčených dveří a nebezpečných nástrah. Možná to může znít stereotypně, ale nebojte – v tomto směru se vývojáři skutečně vytáhli a přichystali pestrou paletu logických hádanek se spoustou přístupů k řešení. V předchozím odstavci zmíněné dovednosti postav jsou totiž pouhým základem, který se bude postupem hraní výrazně rozšiřovat. Některé schopnosti dostanete automaticky v rámci příběhu, jiné si budete dokupovat za zkušenostní body získané sbíráním po úrovních roztroušených předmětů.

Zasazení do nádherného pohádkového světa dává komplexnímu systému hádanek a řešení to pravé kouzlo, které neomrzí

Ani to by ale samo o sobě k úspěchu nestačilo. Až zasazení do nádherného pohádkového světa dává komplexnímu systému hádanek a řešení to pravé kouzlo, které neomrzí. Syté a zářivé vyčnívající barvy do prostředí Trine vždy perfektně seděly a ani čtvrtý díl není výjimkou. Grafickému zpracování se vlastně nedá moc co vytknout, úplně mě nenadchly akorát obličeje postav, které vypadají ve většině cutscén až příliš staře. Ale po tom, co spolu v předchozích dílech zažili, se možná není čemu divit. Atmosféru magických lesů a zasněžených hor navíc doplňuje příjemná uklidňující hudba, jejíž tóny přerušují jen zvukové efekty kouzel, hlas vypravěče a vtipné průpovídky hrdinského tria.

L1, ČTVEREČEK, KŘÍŽEK… SAKRA

Stále rostoucí počet dovedností s sebou přece jen přináší drobné komplikace. Ovládání je rozhodně vymyšleno dobře, ale kombinace přepínání tří postav a široká nabídka kouzel a schopností dělá ze správné koordinace pohybů občas hádanku samu o sobě. Ještě, že většinou není kam spěchat. Pravidelný hráč si tedy určitě poradí, pro méně zkušené mohou jisté překážky v pozdějších fázích hry představovat nemalou výzvu. Naštěstí jsou úrovně rozděleny do mnoha záchytných bodů, a tak není problém odejít a zkusit pokračovat později. Pomocí checkpointů se také můžete snadno vracet pro nesebrané zkušenostní body a získat tak třeba výhodu odemčením užitečného skillu.

S rozšířením délky úrovní i samotné hry může Trine 4 stupňovat svou obtížnost o něco déle a nabídnout kromě procházky růžovou zahradou i zapeklitější hádanky. Na ty narazíte především v nepovinných odbočkách při sbírání bonusových zkušeností a dalších předmětů. Hlavní linka zůstává vcelku přístupná i mladším hráčům, přesto umí ke konci hry příjemně potrápit. Pokud se budete snažit vyřešit veškeré hlavolamy, můžete se připravit až na 15 hodin zábavy. A to je za cenu 30 dolarů skutečně výhodná koupě.

SEN SKUTEČNOSTÍ

Aby vás z toho všeho přemýšlení nebolela hlava, obsahuje Trine 4 také souboje. Neopatrný princ se totiž zapletl s temnou magií, která zhmotňuje do herního světa noční můry všech okolních postav. Ty vás v předem připravených sekvencích přepadnou a pokusí se trochu narušit poklidné tempo hry. Stejně jako v přechozích dílech série mám pocit, že jsou potyčky s nepřáteli ve hře tak trochu navíc, přesto je potřeba uznat, že nejsou nijak obtěžující a i přes velkou míru stereotypu si na ně asi stěžovat nebudete. Obvykle trvají pouhých pár vteřin a až zjistíte, že na ohnivé nepřátele překvapivě platí ledové šípy a naopak, budete s nimi hotovi ještě rychleji.

Nezapomeňte si v nastavení titulků nalistovat češtinu

Samostatnou kapitolou jsou potom souboje s bossy, na kterých si vývojáři dali patřičně záležet. Některé vyžadují logické myšlení, jiné postřeh, nejčastěji však kombinaci obojího, jak to má být. Překonání náročnějších soubojů je další velice příjemnou odměnou a zpestřením, které vás vedle hádanek a vyprávění další kapitoly u Trine udrží. Když už jsme u příběhu, nezapomeňte si v nastavení titulků nalistovat češtinu. Neangličtináři ji jistě ocení, stejně jako možnost si titulky výrazně zvětšit. Kvalita překladu je pro pochopení pohádky zcela dostačující, občasné kostrbaté věty se ovšem překladu nevyhnuly.

DVA RYTÍŘI JSOU VÍCE NEŽ JEDEN

Až se váš mladší sourozenec ve hře zasekne nebo si prostě jen budete chtít s kamarády užít trochu kooperativního hraní, jistě oceníte možnost, zapojit do hry až další tři hráče. Trine 4 nabízí jak lokální, tak online multiplayer s tím, že pokud nemáte s kým hrát, můžete se přidat do hry jiného hráče. V opačném případě stačí při načítání vaší uložené pozice zvolit spuštění veřejně přístupné hry a časem vám určitě někdo přijde na pomoc. Hra více hráčů zjednodušuje postup úrovněmi především tím, že umožňuje každému zúčastněnému libovolně přepínat mezi postavami, takže není problém mít na obrazovce třeba dva čaroděje a vykouzlit si dvojnásobek předmětů, než byste byli schopni vytvořit sami.

Trine 4: The Nightmare Prince
i Zdroj: Hrej.cz

NÁVRAT V PLNÉ SÍLE

Popravdě jsem ani nedoufal, že by Trine 4: The Nightmare Prince mohla dopadnout až takhle dobře. Přes drobné výhrady se jedná o přitažlivou, obsahově bohatou, a především zábavnou hru, která potěší malé i velké hráče. Návrat série se zkrátka povedl a nezbývá jen doufat, že se kvalita projeví i v prodejních číslech a autoři z Frozenbyte nebudou muset dlouho přemýšlet nad tím, jestli se jim tvorba dalšího pokračování vyplatí či nikoli.

Trine 4: The Nightmare Prince
Xbox Xbox One
Windows PC
PlayStation PlayStation 4
Nintendo Switch Switch

Verdikt

Čtvrtý díl Trine sice hodně těží ze své minulosti, naštěstí si z ní ale bere jen to nejlepší a přidává i něco navíc. Okouzlující plošinovka vrací značce lesk a směřuje ji tím správným směrem k dalšímu dobrodružství.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz