The Incredible Adventures of Van Helsing Recenze The Incredible Adventures of Van Helsing

The Incredible Adventures of Van Helsing

konfrst.jan@gmail.com

konfrst.jan@gmail.com

26. 6. 2013 22:06 7
Reklama

Diablo bude zřejmě první pomyslný hráčův výkřik po zapnutí hry. The Incredible Adventures of Van Helsing je totiž akční RPG a clickfest jako ze staré školy, okořeněný zasazením a humorným pojetím, kde autoři nechodí příliš daleko pro dělání si srandy ze sebe samotných. Díky tomu připomíná hra také sérii Torchlight, a to vůbec není na škodu, Torchlight byl skvělý a tohle je rovněž pekelná zábava, byť má své mouchy.

Vah Helsing těžký život má

Náš hrdina (Van Helsing mladší) by si mohl podat ruce s bělovlasým zaklínačem – oba mají v zálibě lovit monstra, jejich taktiky jsou však zcela odlišené.Tam, kde Geralt zapřemýšlí a plánuje, tam jde Van Helsing s rozezleným rykem ostřím vpřed.Nebo olovem. Hra umně spojuje boj na blízko a na dálku kombinací klasických zbraní jako je meč a střelných zbraní modelovaných s podobným citem pro nadsázku.

Zásadní stavební kámen akčního RPG je samozřejmě boj. Ten probíhá právě kombem útoku na blízko a na dálku, přičemž u druhého máme na výběr mezi magií a střelnými zbraněmi. Postup vřed je pak lemován zástupy stovek nepřátel méně či více nápaditých. Mnozí sice připomínají příliš jeden druhého či jsou pouze vylepšenou variací původního, ale i přes tento zjevný nedostatek nabízejí při hře na normální stupeň obtížnosti docela solidní výzvu.

"Už jen jednu skupinku pobiju a jdu spát!"

Zběsilý ústup vzad je ve Van Helsingovi zcela běžnou taktikou – to sice čas od času bohužel umí zbrzdit postup vpřed, ovšem i přesto hra poskytuje dostatek prostoru pro příjemnou míru taktizování a přemýšlení mezi vším tím sesíláním čar, kouzel a radosti skrze násilí.Dojde dokonce i na implementaci klasických tower defense prvků v čele s kladením pastí – ve hře jde o prvek sice vzácnější, ale o to je to příjemnější překvapení. A zapomenout také nesmíme na fakt, že se Van Helsing nemusí spoléhat jen sám na sebe.

Krvelačná duchařina

Parťákem v boji je vlastně parťačka, Lady Katarina, která má však zjevnou nevýhodu v tom, že je již nějaký ten pátek po smrti. Mýlit se však nenechte - éterická bytost se v přítomnosti nebezpečí mění v bestii, vedle níž leckterá tchyně bledne. A pokud ji nezásobíte v zápalu boje lektvary, tak se akorát na chvilku zase vrátí do průsvitné podoby a po pár okamžicích již zase kope zadnice jak se sluší a patří.

Jako správnou partnerku do nepohody ji lze také zneužívat pro nákupy, nesmíte se ale pak divit, že co chvíli počastuje hráče peprnou hláškou či jízlivým komentářem – s Katarinou zkrátka nuda jen tak nehrozí. Se zbytkem hry to už ale může být trošku jinak.

Pohled na hru dává obecně vytušit, že ač se jedná o titul velmi zábavný, chytlavý a umně využívající syndrom „už jen jednu skupinku pobiju a jdu spát“, tak se stále jedná o ten samý recept.Repetitivnost v té samé hře se nabízí záhy, je ale věčná škoda, že zde vidíme také opakování stále stejných receptů i v rámci žánru. Van Helsing je sice frajer myši drtící a zábavný, oko zkušeného harcovníka žánru ho však ihned prokoukne.

Pekelný ráj to na pohled

Nenechat se ošálit rytmem hratelnosti je jedna věc, s grafickým pozlátkem to už ale Van Helsingovi jde jedna radost. Je jedno, kde zrovna budete sekat hlavy a ždímat zbídačená těla nepřátel o loot, hra ve všech lokacích vypadá skutečně krásně. Pravda, občas má trochu potíž s delšími nahrávacími časy a čas od času také všechno ty grafické blbinky brání ve výhledu, ani v jednom případě se však nejedná o nic tak tragického. A autoři moc dobře vědí, co mají v ruce a dávají moc svého enginu okatě najevo kdykoli je to jen možné – efekty neberou hranic a nepřátelé působivě explodují a rozhazují údy v dál vždy, když je k tomu příležitost.

A nemůže být pochyb o tom, že se v těch mastných flecích, co po nich zbydou, čas od času něco více či méně zábavného objeví.O přirovnání k Borderlands 2 sice být řeč nemůže, i tak je ale loot jedním ze základních kamenů hratelnosti. A neméně důležitý je i vývoj obou postav. Start cesty je předem dán – ať děláte co děláte, jste Van Helsing a doprovází vás Katarina, v přítomné kooperaci se pak pouze násobí počet zmíněných postav. Cíl je ale již jen na hráči samotném a nabízí větší míru flexibility než právě například třetí Diablo. Žel, nepřátelé zvedají úroveň přiměřeně s vámi a jsou stále stejně nepříjemně odolní, což má právě za následek ten tak častý úprk.

Ať už se na to díváme jakkoliv, Van Helsing je zkrátka klasická moderní mučírna myší. Umí být vtipná, a neumí vyprávět příběh. Zachraňuje ji svižná hratelnost s vyzývavou obtížností, což možná ocení nováčci žánru, harcovníci už ale mají nad čím přemýšlet, mnoho nového tu nenaleznou.

The Incredible Adventures of Van Helsing
Windows PC
Xbox Xbox 360

Verdikt

Van Helsingovo dobrodružství je veselá a barevná honba za lootem v akčním RPG se všemi typickými klady i zápory pro žánr – pokud vás ještě tento typ her neomrzel, neprohloupíte, jinak se však jedná o pouhou variaci na stále stejný recept.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama