Silent Hunter 4: Wolves of the Pacific - U-Boat Missions Recenze Silent Hunter 4: Wolves of the Pacific - U-Boat Missions

Silent Hunter 4: Wolves of the Pacific - U-Boat Missions

Ulrik_

Ulrik_

23. 5. 2008 22:00 6
Reklama

Kdo by nechtěl zažít děj filmu Ponorka (pro jistotu – Das Boot a ne nějaký současný paskvil) na vlastní kůži? Spousty nemytých, zpocených chlapů namačkaných v těsném prostředí, kolem tuny vody, které vás každou chvíli hrozí rozdrtit, hygiena na úrovni doby kamenné, kolegové, kteří si přivezli od přístavních společnic rozličná „domácí“ zviřátka... Nu, já v čele zástupu klaustrofobiků bych toto zažít nechtěl. Ještě že máme monitory, klávesnice a dostatek herních designérů, kteří nám ukážou tu heroickou tvář války bez tělních sekretů, strachu a špíny.

Pes, který neštěká kouše

Čtvrtý Mlčenlivý lovec (no není ta čeština krásná?) byl příjemným simulátorem podmořského vlka, který dokázal oslovit jak fajnšmekry v oboru, tak i laiky s chutí okusit trochu toho masakrování slabě nebo zcela neozbrojených transportů (má maličkost). Nyní přichází datadisk s všeříkajícím přízviskem U-Boat Missions (v tomto případě raději nechme krásnou češtinu spát). V původní hře jste se proháněli ve vlnách a pod vlnami Pacifiku, nyní přišel čas podívat se více na západ, do herně takřka neprobádaných vod Indického oceánu v němž „hrdinní“ ponorkáři Třetí říše konali velké činy (všimli jste si, jak silně některé hry relativizují a vytváří hrdiny i z těch, kteří bojovali za zrůdný režim?). Kampaň začínáte v roce 1943 a končíte, nikoliv překvapivě, v roce 1945. Do ruky, nebo spíše do pazour vašich svěřenců se časem dostane i ponorka typu XIII, která se sice asi nikdy neúčastnila bojových akcí, ale spekulativní historii to v mnoha hrách svědčí a v oblasti techniky jde bezesporu o velkou zábavu, ať jde o prototypy letadel nebo ponorek. Nicméně přiznám se, že jsem si na nový model v doku nemohl zvyknout a občas skanula slza stesku po mé staré omlácené kocábce.

Das ist meine Super U-Boat!

Nicméně pro ty, kteří si rádi se svým kovovým miláčkem rádi vyhrají je k dispozici solidní množství upgradů, které nejen velmi rozšiřují vaší schopnost pružně reagovat na různé hrozby, ale jsou takřka klíčovým bodem bez nějž se postupem času neobejdete – je libo větší ráži do protiletadlových zbraní? Vylepšení motoru? Italského kuchaře?

Společně s těmito upgrady přichází i velmi sympatická featurka (ta krásná čeština se na mne teď velmi zlobí), jíž je správa posádky. Vhoďte toho nemotorného troubu Hanse od nabíjení torpéd a dejte tam Günthera, árijského heróa s plavými vlasy a mnohem větší schopností rychleji přebíjet. Postupem času si do posádky nacpete samé nadlidi a stane se z vás skutečný postrach oceánu – což ovšem nebude zapříčiněno posádkou, ale vašimi schopnostmi. Ačkoliv jsou bonusy z lepších pajďuláků příjemné, stejně je to nakonec na vás a je tomu tak dobře. Dle mne realitě nepříliš odpovídající je další vaše schopnost a to povolávat občas do boje spřátelená plavidla a letouny, která vám mají ve vašich náročných misích pomoci. Nevím jak by to to na Dálném východě vypadalo, kdyby každý ponorkový kapitán houknul a všichni přikvačili, jen aby mu řekli cože to vidí na obzoru. Divnější mi přišlo, že jsem jaksi nenalezl možnost, jak spolupracovat (rozuměj – taktéž je povolat do boje) jiné kapitány ponorek. V pojetí Silent Huntera jsou holt ponorkáři nechutní sólisté, kteří jedou jen na své triko.

Tudy už jsme se kapitáne plavili

Vizuálně i herně jsou U-Boat Missions prakticky totožné se svým předkem, ostatně, co nového také vymýšlet. Na hru se stále docela pěkně dívá a velmi dobře se i poslouchá, což je pro atmosféru ponorky skorem bych řekl i důležitější. Měl bych jen jednu výtku, nepodařilo se mi žádnými triky donutit své svěřence, aby nemluvili anglicky. Přece jen to zní divně, když se ponoříte do atmosféry a do ucha vám řve nějaký cockney. Bohužel i zůstala ona nepřívětivost k nově příchozím, jako by se ponorkové simulátory definitivně vyčleňovaly pro „vyvolené“ a nově příchozí musí s ovládáním velmi dlouho zápasit. Taktéž datadisk de facto nabízí jen kampaň za Němce a tím to hasne. Jsem si jist, že milovníci ponorkových bojů toto jako zápor vnímat nebudou a ti ostatní si pravděpodobně datadisk nepořídí. Nu a to je prakticky i shrnutí Misí Lodi U (neodolal jsem) – pokud se vám původní hra zalíbila a pravidelně brázdíte Pacifik, datadisk vás dozajista potěší. Pokud ne, je o jeho koupi zbytečné uvažovat.

Silent Hunter 4: Wolves of the Pacific - U-Boat Missions
Windows PC

Verdikt

Datadisk k osvědčenému ponorkovému simulátoru přináší pár přídavků, novou kampaň, nic víc, nic míň.

Co se nám líbí a nelíbí?

Pořád stejné jako SH4, spravování posádky, postupná customizace ponorky je zábavná
Pořád stejné jako SH4, pořád nepříliš stabilní jako SH4, zase ti Němci v hlavní roli...a mluví anglicky!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz