Sam & Max 2: Episode 5 - What's New, Beelzebub? Recenze Sam & Max 2: Episode 205 - What's New, Beelzebub?

Sam & Max 2: Episode 205 - What's New, Beelzebub?

Martin Klekner

Martin Klekner

12. 4. 2008 22:00 12
Reklama
Reklama

Uff, bylo to ale jízda, co říkáte? Od „záchrany“ Vánoc, přes návštěvu apokalyptického ráje v podobě Velikonočních ostrovů a noc oživlých mrtvol na Jurgenově disco-hradu, až po odhalení skryté identity T-H-E-M...dali si Sam & Max vůbec chvíli pauzu? Nejspíš ne - a tak to má taky vypadat, skutečný pracovní zápal. Navrch ještě přihodili záplavu skvělého humoru, nečekaných odhalení a příběhových zvratů. Teď je to ale jiné. Nevím tedy co vy, ale já jsem tak nějak vždycky tušil, že tihle dva detektivové prostě musí skončit v pekle – a heleme, už je to tady! Na ulicích je vedro k zalknutí, v podzemí duní pekelné metro, Satan se potutelně usmívá a dávno zapomenuté hříchy vyplouvají napovrch. Je tu finále druhé série S&M. Boj se silami podsvětí začíná! 

Remeber – Hell works because of you!

S tvrdým přistáním na studeném betonu po průletu tajemným bermudským trojúhelníkem se naši dva hrdinové dostávají přímo na břeh bájné řeky Styx...tedy pokud vám nevadí, že se nachází ve smrduté podzemní kanalizaci, její koryto brázdí pekelná podzemka a místo Chárona je tu Harry Moleman. Nu což, u S&M jsme si již zvykli na podivnější věci, ne? Už tedy ani nepřekvapí, že je vchod do pekla umístěn přímo pod jejich ulicí. Takže...co že jsme to chtěli? Aha, Bosco! Ano, stále je mrtvý. Co naplat, musíme se tedy vydat přímo za Capo di tutti capi – Satanem – a pěkně si s ním vyříkat, zda-li přítelův čas již skutečně nadešel.

Jurgen jako recepční. Čerstvé oční bulvy místo reklamních bonbónů. Uvítací nápisy „Welcome to Hell, LLC. Please hold.“. Reklamní letáky na sedm hříchů a Satan rušící své obchodní schůzky. Inu, i peklo musí jít s dobou a v 21. století to platí dvojnásob. Skutečné překvapení přichází ve chvíli, kdy vyjde najevo, že S&M jsou zde známé firmy. Pekelný personál tvoří padouchové, kteří během jednotlivých episod vzali za své. Je tu Hugh Bliss, Brady Culture, již zmíněný Jurgen, nechybí ani Mr. Spatula či vánoční démon z Ice Station Santa.

A to není vše – aby peklo zvládlo nával nešťastníků, které sem S&M během svých akcí pravidelně posílali, muselo zřídit celou zvláštní sekci, jež dekorují krásné dvě sochy obou hrdinů, doplněné o slušivé rohy, ďábelské ocásky a trojzubce. A právě zde se bude odehrávat velká část příběhu. Dostali se sem totiž i přátelé, které nechceme nechat na holičkách, mezi nimi také Bosco. Zbytek už nechám na vás – tímto však pátému dílu přičítám první velké plus za příběh. 

I’m naked!

Mám slabost pro zápletky, kde do sebe všechno krásně zapadá a každá drobnost dostane postupem času smysl, až se ťukneme do čela a řekneme si „Jak jsem na to mohl zapomenout?“. Již minule jsem se rozplýval nad promyšleností dějové linie, na skryté motivy a nečekaná propojení s ostatními díly se však můžete těšit i tentokrát. Autoři vrhají světlo na mnohé, co zůstalo z minulých dílů nevysvětleno, celý díl navíc ani na chvíli nepolevuje a bez ustání servíruje porci zábavy bez jakýchkoliv slabších míst (což se v minulých dílech tu a tam nedařilo). Druhé velké plus je tedy za celkovou propracovanost.

Můj názor byl ten, že vtípky se v Chariots of the Dogs tak nějak úplně nepovedly...a zároveň jsem vyslovil naději, že se autoři třeba šetří na poslední díl. A věřte nebo ne, skutečně je tomu tak. What's New, Beelzebub? mě několikrát donutil vyprsknout smíchy a trvale pobavený úsměv z desítek zábavných scének, rozhovorů a slovních obratů z mé tváře myslím nezmizel ani na chvíli. Třikrát mě Max dostal se svým: „I’m naked!“, pokaždé trochu jinak. A řekněte sami – netoužíte snad také spatřit Satana jako bezdomovce? Plus číslo tři = humor.

Zatímco minulý díl vyplýtval svoji energii na spletité zápletce a nezbylo mu již příliš energie na klasický společensko-kritický podtext, pátý díl to vynahrazuje měrou vrchovatou. Namátkou jsem si poznamenal narážky na: komerci, obchodní smlouvy, úředníky, podnikatele, celebrity, cenzuru (věděli jste, že Hugh Bliss má pod palcem všechno to otravné pípání, které ve zprávách přehlušuje sprostá slova?), dokonce i televizní kuchařky. Co z toho plyne? Za prvé, dejte pozor na to, co podepisujete, Sam tak málem prohrál svoji duši. Za druhé, další plus. 

We goin‘ straight to hell, baby!

Množství starých známých a narážky na celé předcházející dění způsobují, že ti z vás, kteří snad nehráli předchozí díly, přijdou o slušnou porci zábavy. Nutnost dobré znalosti angličtiny snad už ani nezmiňuji, když už ale mermomocí hledáme zápory, možná by tu jeden byl – délka. Nechápejte mě špatně, What's New, Beelzebub? nevychází ze zajetého standardu, jelikož však jde o poslední díl série, čekal bych možná něco trochu víc. Ve světle oznámení, že další sezóna S&M startuje na začátku roku 2009, lze však jen těžko mluvit o skutečném nedostatku. 

Přistupte blíže, dámy a pánové, přichází pekelný ortel! Sam & Max: What's New, Beelzebub? má mé nezměrné sympatie za svoji zápletku, humor, narážky, zvraty a dlouho očekávané odpovědi na palčivé otázky. Těžko vás zklame v čemkoliv, v čem vás S&M nezklamali již dříve, zato vás však nadchne ve všem, co jste si od závěrečného dílu slibovali. Nedokážu si představit lepší finále. Tečka.

Sam & Max 2: Episode 5 - What's New, Beelzebub?
Windows icon PC

Verdikt

Pozor pozor! Výbušně humorný obsah! Krvežíznivý králík a přerostlý pes s gigantickým revolverem na cestě za hranice smrti! Návrat starých hříšníků v té nejlepší (a často netradiční) podobě! Kdo ještě nebyl kritizován nebo uražen, jistě bude tentokrát spokojen! Bližší informace čtěte na návodovém letáku (recenze). V žádném případě nezapomeňte minci pro převozníka.

Co se nám líbí a nelíbí?

Takže znovu – příběh, prostředí, humor, rozhovory, staří známí a hromada překvapení. A abych nezapomněl, démonické DeSoto.
Přemýšlel jsem o nich...že by délka? A víte co? Zapomeňte na to.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz