Článek Recenze Creative Sound Blaster X3, externí zvukové karty, kterou si zamilujete

Recenze Creative Sound Blaster X3, externí zvukové karty, kterou si zamilujete

Aleš Tihlařík

Aleš Tihlařík

24. 9. 2021 10:00

Seznam kapitol

1. Balení a konstrukce 2. Funkcionalita a software

Potrpíte si na kvalitní zvuk? Inu, to už dnes patříte k tak trochu ohroženému druhu. Doba, kdy měli lidé běžně doma audiosoustavy za vyšší desetitisíce korun, je pomalu pryč. Do uší si v současnosti běžně „pereme“ zkomprimovanou streamovanou muziku přes bezdrátové pecky za pár stovek, televizi necháváme hrát z miniaturních integrovaných reproduktorů či v lepším případě přes levný soundbar, no a situace není o mnoho lepší ani při hraní.

Reklama
Reklama

Funkcionalita a software

Vás asi ale pravděpodobně zajímá hlavně to, jak zařízení od Creative funguje v praxi. A rychlá odpověď se nabízí hned – funguje velmi dobře. „Spárování“ s jakýmkoliv zvukovým zařízením je velmi jednoduché, Sound Blaster stačí připojit k libovolnému USB portu a naládovat jakýmkoliv vstupem či výstupem. Zvuková karta umí v základu pracovat i bez softwarových úprav, lepších výsledků ale samozřejmě docílíte jistou dávkou personalizace. Běžná zařízení lze nastavit přes Bluetooth pomocí mobilní aplikace Sound Blaster Command, pro Windows a Mac je pak k dispozici stejnojmenná a trochu „plnotučnější“ aplikace.

Pro využití plného potenciálu karty doporučuji využít ekvalizéru, bez něj zní zvuk příliš ploše.
Pro využití plného potenciálu karty doporučuji využít ekvalizéru, bez něj zní zvuk příliš ploše.

K softwaru se ale vrátíme později, předně je potřeba zmínit alespoň základní parametry. DAC podporuje signál do rozlišení 32 bitů / 192 kHz, což už tak nějak napovídá, že pro plné využití karty je potřeba lepší hardware než sluchátka či reproduktory za pár stokorun. U low-endových zařízení totiž není rozdíl s/bez Sound Blasteru tak znatelný – výstup je samozřejmě hlasitější, ale podobné aparáty běžně nebrzdí ani integrované zvukové karty, není tedy možné očekávat zázraky.

Změna nastává v případě kvalitnějších sluchátek či zvukové aparatury, kde se kromě vyšší hlasitosti dočkáte také rozšíření sound stage a podstatné redukce šumu. Zde už rozdíl bezpečně poznáte – ať už u her, ve které vám kombinace specializovaného headsetu a správného nastavení karty dává velkou konkurenční výhodu, tak u hudby a filmů, kde k pocitu „jako v kině“ napomáhá podpora jak fyzického, tak virtuálního 7.1 zvuku. Naprosto klíčovou roli pak Sound Blaster X3 sehrál u mnou zkoušených mikrofonů, u obou se v běžně používané hlasitosti naprosto vytratil šum i praskání.

Při hraní je možné využít přednastavených profilů pro specifické žánry či dokonce tituly
Při hraní je možné využít přednastavených profilů pro specifické žánry či dokonce tituly

Svou nezanedbatelnou roli v situaci hraje i software, pokud totiž Sound Blaster připojíte k zařízení bez jakéhokoliv nastavení, zvuk působí relativně ploše. Pak ovšem navštívíte oficiální Sound Blaster Command software a nestačíte se divit, co všechno lze u sluchátek nastavit. Hráče například hned v prvním menu potěší SBX profily, které kromě obecných přednastavení (RPG, FPS, Battle royale) disponují i vyladěním pro dvacítku konkrétních titulů, mezi nimiž nechybí například Cyberpunk 2077 nebo Escape from Tarkov. Veškerá tato nastavení lze samozřejmě ještě blíže doladit k obrazu svému, optimální nastavení tedy nalezne každý. O funkci SXFI a jejím nastavování jsem se více rozepisoval v recenzi headsetu Creative SXFI Gamer, přiznám se ovšem bez mučení, že u Sound Blasteru jsem ji většinu doby ponechával vypnutou. V některých specifických případech poslechu zážitku pomáhá, častěji jsem ale měl lepší pocit ze zvuku bez této funkce.

Možnosti personalizace mikrofonu jsou opravdu bohaté, zde Creative dostává jednoznačný palec nahoru
Možnosti personalizace mikrofonu jsou opravdu bohaté, zde Creative dostává jednoznačný palec nahoru

Přítomen je samozřejmě i běžný ekvalizér s podporou vlastních nastavení, v nastavení výstupu a vstupu lze tedy ovlivnit hromadu dalších parametrů. Specificky u mikrofonu se kromě běžných nastavení setkáte i s desítkou ekvalizérů, nastavením redukce šumu či dokonce hlas morfujícími filtry. Ty budou mít zaručený úspěch (nejen) u vašich ratolestí, které díky nim budou moci v reálném čase mluvit jako démoni, důchodci nebo čipmankové. Dále je k dispozici například Scout mód, s jehož pomocí budete lépe slyšet nepřátele v multiplayerových střílečkách. Tato funkce může být dokonce namapována na specifickou klávesu, což je příjemný detail.

A o příjemných detailech je Sound Blaster X3 především. Nad rámec běžných funkcí nabízí spoustu vychytávek, přesto však kvalitou zvuku nezaostává za konkurencí. Díky větším rozměrům sice karta není úplně vhodná k častějšímu přenášení, oproti kompaktům jako Audioquest DragonFly ovšem na druhou stranu dostanete bohatou portovou výbavu a příjemné ovládání otočným voličem. Za cenu okolo tří tisíc korun pak kartě odpustíte i trochu levně působící plasty a mně tedy nezbývá nic jiného než konstatovat, že tohle se Creative opravdu povedlo…

První
Poslední
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz