New Super Mario Bros. U Deluxe
i Zdroj: Hrej.cz
New Super Mario Bros. U Deluxe Recenze New Super Mario Bros. U Deluxe

New Super Mario Bros. U Deluxe

Pavel Makal

Pavel Makal

10. 1. 2019 13:04 4
Reklama
Reklama

Mario. Asi jen těžko byste v herní historii našli slavnější jméno. Poprvé se na scéně objevil už v roce 1981, tehdy si ale ještě řikal prostě Jumpman a snažil se zlotřilému Donkey Kongovi vyfouknout unesenou slečnu Pauline. Za těch 38 let se Mario vrátil v desítkách titulů, ať už v hlavní roli, nebo alespoň jako člen ansámblu. Ještě pořád máme v paměti vynikající předloňský Odyssey, který znovu dokázal, že 3D skákačky ještě zdaleka neřekly vše a rozhodně se umístil na stupních vítězů těch nejlepších her, které si můžete pro Switch pořídit. Před Switchem tu ale bylo Wii U a na něm celá řada titulů, které by si zasloužily zazářit, jenže jim to “popularita” domácí konzole nedovolila. I proto se řada z nich znovu připomíná na nové konzoli, která si užívá mnohem větší přízeň. Jednou z takových je i New Super Mario Bros. U Deluxe.

A ZASE TEN BOWSER!

Zlí jazykové samozřejmě mohou ihned začít dštít síru na fakt, že na Switch opět přichází pouhý port z minulé generace konzolí a ne zbrusu nový díl. A částečně by měli pravdu - pokud jste tuhle hru absolvovali už na Wii U, je důvodů k pořízení pramálo. Podobně jako například v případě osmého Mario Kartu se i zde jedná o jakousi definitivní edici sedm let staré hry. Kromě základu dostanete také rozšíření New Super Luigi U, kde, jak už název napovídá, hraje prim Mariův kolega v zeleném outfitu. Luigiho DLC přichází s pozměněným příběhovým režimem a především jednotlivými úrovněmi, které lépe využívají hrdinovu schopnost skákat výš než ostatní.

Příběh je tradičně spjat se slavnými postavami mariovského universa - zlotřilý Bowser si opět brousí zuby na půvabnou priceznu Peach. Tentokrát se ale nespokojí jen s její něžnou ručkou, ale návdavkem zjevně chce i půl Houbového království. Zabydlí se tedy v místním zámku a zbylé hrdiny katapultuje zdaleka ne tak něžnou ručkou pořádně daleko. Pokud se rozhodnete nebohou Peach z Bowserových nenechavých pařátů osvobodit, máte před sebou dlouhou pouť po množství různorodých světů. A Mario na to celé rozhodně není sám.

HRDINOVÉ BEZ BÁZNĚ A HANY

Kromě něj a Luigiho si můžete zahrát také za Toada, případně, pokud se necítíte dostatečně pevní v kramflecích, máte k dispozici rozkošnou Toadette, s níž je hraní díky možnosti proměnit se v Peach přeci jen o něco snazší. V podvodních pasážích je pak Toadette mnohem snáz ovladatelnou postavičkou díky schopnosti plavat plynule do všech směrů. A jestli vám ani tohle usnadnění nestačí, můžete si vybrat králíka Nabbita. Ten je imunní vůči kontaktu s nepřáteli, což už ze hry skutečně dělá jen procházku růžovým sadem. Zamrzet vás v tom případě může snad jen jeho neschopnost používat power-upy.

Ačkoli se pořád jedná o vynikající tradiční hopsačku, je na první pohled vidět, že už má své roky.

Zahrát si můžete až se třemi dalšími kamarády. Bohužel v takovém případě se některý z hráčů musí obětovat a vybrat z Toadette nebo Nabbita, což výrazně ovlivní jeho herní zážitek. Osobně jsem zkoušel hrát s přítelkyní a například poslední Raymanovo dobrodružství s podtitulem Legends je pro nezkušeného hráče mnohem stravitelnější. Co se týče samotné hratelnosti, je přesně taková, jakou byste od “dvojrozměrného” Maria čekali - poměrně velká herní mapa je rozdělena do řady tématicky laděných oblastí, v nichž se odehrávají jednotlivé úrovně. No a ty jsou plné nepřátel, penízků, power-upů, skrytých oblastí a především skákání. Ačkoli se pořád jedná o vynikající tradiční hopsačku, je na první pohled vidět, že už má své roky.

MÁ SVOJE ROKY

Toho si všimnete na první pohled. I když hra běží v 1080p v docku a v 720p v handheldu krásně plynule a na neostrost si rozhodně stěžovat nelze, kalendář je neúprosný a grafika už dnes člověka opravdu neokouzlí. Neustále budete konfrontováni s tím, že tohle opravdu není nová hra a ve srovnání s mnohdy dechberoucím Odyssey vypadá jako chudý příbuzný. Jakkoli je to nefér srování, nemohu si ho odpustit - zatímco v Odyssey se na nás neustále valila neuvěřitelná energie a invence, New Super Mario Bros. U Deluxe je zkrátka velmi dobře řemeslně odvedená hopsačka, která ale postrádá zásadní překvapení.

New Super Mario Bros. U Deluxe
i Zdroj: Hrej.cz

Znovu se opakuje situace, která nastala loni na jaře s Donkey Kongem - Nintendo sáhlo do minulosti a oprášilo hru, které se v minulosti dost možná neprávem nedostalo dost poznorsti. Stejně jako tehdy jsem si hraní užil, ale stále doufám, že nás čeká více zbrusu nových her. 

New Super Mario Bros. U Deluxe
Nintendo Switch Switch

Verdikt

Velmi vydařená skákačka, která bude na Switchi dělat parádu. Pokud jste ji ale absolvovali na Wii U, můžete nechat penízky v prasátku - nic moc nového pod sluncem se nekoná.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz