NBA 2K20 Recenze NBA 2K20

NBA 2K20

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

24. 9. 2019 09:10 6
Reklama
Reklama

Sportovní hry a finance, to je kombinace nad kterou můžeme dumat dlouhé hodiny. Na zmíněnou problematiku se dá nahlížet z dvou úhlů pohledu. Na jednu stranu hráčům, fanouškům nabízí velmi spolehlivě každý ročník desítky až stovky hodin zábavy za “pravidelný poplatek”. Na stranu druhou ale z principu věci nabízí rok co rok přinejlepším omezenou dávku inovací a většina nezainteresovaných hráčů si při představě osmnácti stovek vyhozených za “nové soupisky” klepe na čelo. Jen těžko lze odporovat tvrzení, že je sportovní segment herního trhu naprosto ukázkovou továrnou na peníze, v čele s pomyslným třesoucím se fotbalovým oslíkem FIFA. Jen málokteré plnocenné hry jsou tak brutálně prorostlé mikrotransakcemi, i přes časté remcání hráčů a nenápadný boj úřadů ale nakupování balíčků virtuálních sportovců za reálné peníze tak nějak potichu přijímáme. Hranice mezi morálně nezávadnými možnostmi a sprostým drhnutím zákazníků je načrtnuta velmi neurčitě a zpravidla se jedná o subjektivní pocit, existuje ale jistá série, která svým přístupem k mikrotransakcím bourá zmíněné rozdělení. 2K Games, potažmo zkušení tvůrci z Visual Concepts prostě zacházejí příliš, příliš daleko.

NAVRCH HUJ

Hodnocení NBA 2K20 bude v zásadě velmi ambivalentní (alespoň to moje). Podobně jako k žánru sportovních her totiž k samotnému titulu lze přistoupit dvěma velmi odlišnými způsoby. Z hlediska hratelnosti, prezentace a obsahové rozmanitosti se, stejně jako předchozí díl, naprosto vymyká žánru a o parník utíká vší fotbalové, hokejové, baseballové a bůhvíjaké konkurenci. Letmý pohled pod pokličku ale odkrývá velké množství bolestivých nedostatků, které se bohužel značkou táhnou už několik let. Velmi zjednodušeně řečeno lze říci, že zdravé jádro hry podkopává všudypřítomná touha po penězích hráčů. Jiné série dokáží tuto (logickou) potřebu alespoň částečně maskovat, v tomto případě se však na vás valí ze všech stran.

Kariéra vytvořeného borce opět začíná filmovou epizodkou Prelude

Od předchozího ročníku se toho příliš nezměnilo. Složení režimů zůstává identické, základní kostru tvoří klasická rychlá hra s nekonečnými možnostmi nastavení, stěžejní MyCareer a MyTeam a o něco staromilštější MyGM. Na všechny režimy se samozřejmě váže řada konkrétnějších možností včetně basketbalové univerzity nebo stále stejně otravné podivnosti NBA 2KTV, většinu času ale pravděpodobně hráč stráví v online části hry. Vytvořit vlastní hvězdu, prožít dramatický příběh, nechat se draftovat a dobývat palubovky napříč Státy? Ovšemže. Sestavit vlastní tým současných i historických legend? Jistě. Pouze za cenu původní hry? To už bude složitější.

KE HVĚZDÁM

Kariéra vytvořeného borce opět začíná filmovou epizodkou Prelude. Avšak zatímco loni celkem výpravný příběh odhaloval mimojiné basketbalovou kulturu v Číně, v 2K20 působí dojmem nouzově spíchnutého výtvoru. V hlavních rolích sice figurují Idris Elba a Thomas Middleditch, kteří narozdíl od svých kolegů reálných sportovců toporně nečtou předepsaný text, zápletka stavící na duchu lídra ale nefunguje a místo dramatických kejklí suše odškrtáváte jednotlivé zápasy po cestě k draftu. Výrazně ubylo cutscén a celá kapitola je pocitově o polovinu kratší než loni, snad jediným kladem zůstává editor postavy s přepracovaným systémem archetypů. 

Samozřejmě nechybí základní volba pozice, pak je ale jen na vás, jak vybalancujete svého hráče a předurčíte jej k danému stylu hry. Formou koláčových grafů jednoduše určíte, jestli vznikne nový odstřelovač, nezastavitelný bourák nebo tanečník schopný ikonického “lámání kotníků”. Nebo cokoliv mezi tím, s různou kombinací silných nebo chladných zón, předností i slabostí. Nic z toho ale nevynikne, pokud do daných atributů nenatečou potřebné bodíky. A… cítíte to? Narazili jsme na onoho zakopaného psa.

ZAPLAŤ A BOJUJ

Stejně jako loni (a předloni a tak dále) se virtuální profík zlepšuje skrze virtuální měnu VC, která však zároveň slouží k nákupu téměř čehokoliv, od bot, přes mikiny až po kérky a svítící koloběžky. Za každý odehraný zápas dostanete domluvený plat, plus nějakou tu (směšnou) minci navíc za podaný výkon a podepsané sponzory. A je jen na vás, zda je investujete do lepší hry pod košem nebo neuvěřitelně drahých žlutých gatí. Snad není třeba dodávat, že s nimi v zápasech NBA příliš parády nenaděláte, těmi se pochopitelně pochlubíte protihráčům v Neigborhoodu.

Nikdo vám samozřejmě nebrání (ba naopak) vytáhnout kartu a do hry zainvestovat reálné oběživo

Charakteristický režim se vrací v nezměněné podobě, a opět vám velmi rychle ukáže, kdo má větší sklon k utrácení reálných financí. Čistě teoreticky si na online konkurenceschopnou, všestrannou superhvězdu v “supercool značkových hadrech” vyděláte samotným hraním, atributy navíc rostou o malinko rychleji než loni, stále ale mluvíme o desítkách hodin grindování proti umělé inteligenci. Nikdo vám samozřejmě nebrání (ba naopak) vytáhnout kartu a do hry zainvestovat reálné oběživo, zhruba za cenu ultimátní verze hry dostanete dost mincí na kompletní upgrade hráče. Že vám to přijde přinejmenším… nestydaté? Nejste sami.

Pominu to, že se to v několika edicích hry jen hemží penízky a balíčky vylepšení, do kolen mě ale srazila jedna z “výhod” odemknutých skrze smlouvy se sponzory. Po získání určitého množství virtuálních příznivců totiž místo vytouženého peněžního bonusu získáte slevu na další mikrotransakce. Rozhodně nechci ukazovat prstem, ale jaksi mě přešla chuť na vychlazenou lahev Gatorade. Úplným vrcholem je pak virtuální kasíno, známé z kontroverzních trailerů. Točení kolem štěstí, klasické automaty a různé variace na ně, to je ve světě hráčů i manažerů kartičkových týmů NBA 2K denní chleba. Alespoň pokud si chleba vytočíte...

MISKY VAH

Co si tedy počít s hrou, která vás v jejím nejkomplexnějším režimu nutí utrácet horentní sumy nebo smutně závidět nakopnutějším hráčům? Nekřivdit ji. I přes zmíněné nestvůrnosti pracně odhaluje svou světlejší tvář. V bohatém režimu MyGM vás mikrotransakce neomezují, na své si letos poprvé přijdou fanoušci ženské WNBA a samotná kariéra v MyCareer dává smysl o něco více. Konečně jako nezkušený cucák okamžitě nenastupujete v základní pětce a poctivě bojujete o minutky. A především, hratelnost i audiovizuální zpracování je stále stejně vymazlené.

NBA 2K20

V pohybu a dojmu uvěřitelnosti nemá NBA 2K konkurenci. Během let Visual Concept nasbírali obrovsky bohatou banku animací, ze které dnes čerpají, každý výraznější hráč má svůj styl pohybu, driblování, balíčky smečů, oslav a emocí. Na palubovce to žije, komentář není příliš aktualizovaný, ale stále působí rozmanitě a dodnes mě nepřestávají udivovat poločasová studia nebo kupříkladu dabované timeouty se skutečnými trenéry.

DVOJJAKOST

Recenze napříč internetem většinou naznačují, že je NBA 2K20 herním ztvárněním satana, který vám ukřižuje matku, znásilní otce a především sprostě vyluxuje peněženku. Já bych s dovolením tak příkrý nebyl. Stěžejní prvky jsem postihl v dosavadním textu, všude zmiňovanými nekonečnými loadingy na Xboxu One X netrpěl a ve výsledku dost dobře nevím, jak k hodnocení přistoupit. Hratelnostně téměř dokonalý produkt totálně propadá na ekonomickém modelu který má konkurenci snad jen ve sféře free-to-play mobilních her. Jisté druhy hráčů si NBA 2K20 náramně užijí, jiní budou současnou podobou značky naprosto zhnuseni. V závislosti na tom si stačí k finálnímu verdiktu bodíky přičítat či odečítat.

NBA 2K20
Xbox icon Xbox One
Windows icon PC
PlayStation icon PlayStation 4
Nintendo Switch icon Switch

Verdikt

Na jednu stranu skvělý, na tu druhou až zoufale žadonící. Virtuální basketbal věrně odráží penězi mocně prokrvenou předlohu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz