Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3 Recenze Monster Energy Supercross 3: The Official Video Game

Monster Energy Supercross 3: The Official Video Game

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

7. 2. 2020 07:25
Reklama

Když jsem před třemi roky poprvé zapínal první díl nově vznikající sérii Monster Energy Supercross, choval jsem k ní v zásadě negativní pocity. Obecně mě totiž fascinuje, když má něco (co největší) motor, lačně popíjí palivo a žene se kupředu, problém ale nastává, když tomu něčemu designéři zapomněli namalovat více než dvě kola. Méně květnatě řečeno, motorky mě nebaví a jejich popularitu upřímně nechápu. Tedy, nechápal jsem. Monster Energy Supercross ve mě totiž dokázal vyvolat dosud netušené emoce a postupně mi přirostl k srdci ve formě autíčkářského guilty pleasure. Divoké a efektní závody v blátě, kde jezdci tráví zhruba stejně času na zemi jako ve vzduchu, přemíra výbuchů, ohňů, ohňostrojů a reklam na energy drinky zaobalené do typicky americky pompézní show. Takový je zámořský motokros a extrémně snaživí italové Milestone v něm našli spásu. Na rozdíl od ostatních, otřesných, závodních disciplín totiž dokázali ze zeleného supercrossu vykřesat celkem solidní hru.

Druhý díl stavěl na slušném základu a světe div se, byl ještě výrazně propracovanější, zábavnější, bohatší, kariéra nabízela celkem neobvyklé detaily a na samotné závodění se pořád dalo koukat. S železnou pravidelností přichází i druhé pokračování, které slibovalo typické “více”. Více jezdců, více možností, více zábavy. Přepracovaný fyzikální systém ve vzduchu i na zemi, ženské závodnice, zábavnější multiplayer a dokonce i otevřený svět. A jaká je skutečnost? Je to složitější…

STARÁ DOBRÁ JÍZDA

Tentokrát to vezměme od podlahy a začněme tím nejlepším, totiž hratelností. V tomto ohledu měli v Milestone velké štěstí, už dříve totiž dokázali vybudovat celkem funkční a zábavný model, který nepostrádal jisté nuance a agresivitu výkonných monster v bahnitém prostředí, zároveň se ale hráči nesnažil nutně vymáchat obličej v každé zatáčce. Se správným (a že se vždy nějaké našlo) nastavením obtížnosti a asistencí dokázala hra každému nabídnout příjemné vyvážení výzvy a uchopitelnosti, čemuž svědčí i samotný styl závodění. Na rozdíl od chirurgicky přesných brzdných drah a řezání zatáček u silničních motorek připomíná motokros klasickou rallye, čili se v něm na čistotu a rovnoměrnou jízdu příliš nehraje.

trojka zprostředkovává tuhle unikátní zábavu úplně stejně dobře, jako předchůdci

Zatáčky můžete jako hráč projíždět pod plynem smykem, přes apex, opřít se o soupeře, projet na volno po klopení nebo se prostě nějak prasácky prosmýkat. A i největší koření celého závodního seriálu, typické obří skokánky a překážky, nikdy nemají jedno ideální řešení. Vždy je důležité najít svou “flow”, tu přidat, tu ubrat, občas udržet tvrdší dopad a zase se hnát ozlomkrk do další zatáčky. To vše dělá ze samotného závodění velmi pestrou a akční zábavu, ve které není nouze o pády, karamboly, doslova infarktové průjezdy a souboje ne jeden na jednoho, ale klidně deset na deset v jedné zatáčce. A trojka zprostředkovává tuhle unikátní zábavu úplně stejně dobře, jako předchůdci. Kde se tedy stala chyba?

AGENT BEZ MINULOSTI

Tradičně je páteří celého zážitku sólo kariéra, která vloni nabízela solidní možnosti vyžití. Funkční kalendář, dobývání fanoušků, autogramiády, tréninky s přímým efektem na schopnosti závodníka a další kratochvíle. Nasnadě je tedy jednoduchá otázka, kam se tohle všechno, prosím, podělo? Kariéra v Monster Energy Supercross 3 byla osekána na naprosté minimum, dokonce i tvorba postavy a vstup do první sezóny působí jaksi nepatřičně. Pak na vás čeká jen obyčejný, suchý postup skrze jednotlivé závodní zastávky a jedinou alternativní zábavou je (velmi repetetivní) závod na bahnitém hřišti kdesi v lomu. 

K čemu pak je nová možnost závodit za skutečnou stáj se skutečným spolujezdcem? Jediný reálný efekt je ten, že vám zakáže jakkoliv upravovat svůj stroj. Alternativní metoda s náhodným sponzorem vám dá větší svobodu, z nějakého důvodu ale všechny možnosti nabízí stejný, velmi šibeniční požadavek na bonusové finanční ohodnocení. Hráči tedy nezbývá nic jiného, než odškrtávat jednotlivé závody, vydělávat herní měnu, nakupovat vylepšení motorky a nové části závodnické kombinézy a velmi rychle dosáhnout naprostého vrcholu. A to… je zhruba vše.

Pro reálné majitele a tvrdé fanoušky terénních motorek může být hra splněným snem, od minula totiž velmi výrazně nabobtnala nabídka veškerého licencovaného vybavení. Každá součást oblečení nabízí nepřeberné množství výrobců s plnou nabídkou designových kousků a totéž platí i pro závodní součástky, které navíc i přes logické úrovně výkonu nabízí celkem reálné dělení modelů. Pokud se tedy rochníte ve všech Husqarnách, KTM, Foxech, Alpinestars, Akrapovićích a Brembech, můžete si dost možná sestavit stejný, nebo alespoň celkem podobný stroj, jako vám stojí v garáži.

NIC NAVÍC

Ve finále je problém v tom, že nad rámec toho, co jsem před chvílí probral, nabízí hra jen nepříliš atraktivní multiplayer, obyčejnou nabídku závodních víkendů nebo rychlé sezóny a podivně bezpředmětný režim otevřeného světa. Ten je sice v jádru zajímavý a umožní vám z vašeho stroje vymačkat maximum nebo nafotit pár efektních screenshotů, z mně neznámého důvodu ale obsahuje změny dny a noci a motorky bez světlometů jsou v opravdu temné noci naprosto nepoužitelné. Reálně se navíc v takzvaném compoundu nedá dělat nic zajímavého a v kombinaci se silně osekanou kariérou zbývá v herní nabídce velká prázdnota.Pro skutečné kajšmentke je sice připraven tradiční editor tratí a helem, ani ty to ale rozhodně nezachrání

bahnitý povrch a vlající oblečení se ale stále mají k světu

Jak je to vlastně s oním novým fyzikálním modelem? No, spíše nijak. Možná jsou to příliš zastřené vzpomínky na minulý rok, hra ale dle mého názoru funguje úplně stejně (což vzhledem k výše uvedenému není výtka), snad se jen soupeři trochu ochotněji poroučí k zemi a traťoví maršálové mávají žlutými vlajkami jako o život v průběhu celého závodu. Také nový supercross stejně vypadá a stejně zní (opět, ne nutně výtka). Na poměry začínajícího druhého desetiletí to sice není žádná hitparáda, různorodý bahnitý povrch a vlající oblečení se ale stále mají k světu. Monster Energy Supercross 3 navíc nabízí poměrně ojediněle intenzivní pocit z rychlosti a kamera posazená přímo do helmy jezdce účinně stahuje půlky.

ZPÁTKY NA START

Třetí supercross od Milestone tedy nenabízí nad rámec předchozího dílu navíc, ba naopak, nepochopitelně osekává fungující prvky. Stále je to skvělá zábava, pokud ale nejste hardcore fanoušky samotné soutěže a nedoceníte aktualizované soupisky se stále velmi gumovými modely jezdců, neexistuje jediný důvod, proč raději nesáhnout po obsáhlejším (a levnějším) druhém díle. A tak zatímco dvojka pilovala co mohla, trojka jen smutně šlape vodu. A je to škoda, dvakrát jsem zmiňoval plnění potenciálu, tentokrát před tohle ošemetné slovíčko musím vsunout nepříjemné adjektivum “promarněný”. 

Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3
Xbox Xbox One
Windows PC
PlayStation PlayStation 4
Nintendo Switch Switch

Verdikt

Stále hratelnostně slušné, obsahově ale strádá a vykazuje nepochopitelné ústupky. Raději zvažte předchozí díl.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro hodnocení a psaní komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Reklama
Reklama