Microsoft Flight Recenze Microsoft Flight

Microsoft Flight

Vladislav Burian

Vladislav Burian

7. 3. 2012 23:00 3
Reklama

Hráči leteckých simulátorů jsou specifická sorta herního publika, jež žije po boku svých milovaných aeroplánů a zbytek žánrů ji příliš nebere. I proto nových titulů tohoto ražení moc nevychází. A když už se tak stane, většinou jde o arkádovější až čistě arkádové počiny zaměřené spíše na běžného uživatele. Jedna řada titulů však na pevných discích leteckých nadšenců chybět nemůže – Microsoft Flight Simulator. Právě tahle partička lidí poslední dobou usilovně pokukovala po nově připravovaném Microsoft Flight. Řadu otazníků sice vyvolalo vynechání slovíčka „Simulator“, naopak pozitivně vyznělo vydání jakožto F2P, jež je poslední dobou tak populární. Nejedné onlinovce vytrhl prodejní model F2P trn z paty, tak proč by to nevyšlo i zde.

To bude Havaj

Hned zpočátku jednu část čtenářů navnadíme a druhou dost možná zklameme. Zapálenci do realistického létání mají totiž smůlu. Microsoft Flight je arkáda jako řemen, což šlo vytušit již ze zredukovaného názvu. A aby toho nebylo málo, free-to-play model toho nabízí míň, něž od něj očekáváme. Zdarma je totiž k dispozici jen notně osekaný skelet, k jehož kompletnímu odemčení ještě musíte být přihlášeni přes Microsoft Games (účet Windows Live). Pokud tohle nejste ochotni podstoupit, připravte se na obsah ještě prostší. Víc než nálepka F2P se proto hodí zažité pojmenování "demo".

Registrace a přihlášení snad není nepřekonatelnou překážkou, pohlížejme tedy na hru z tohoto úhlu. K dispozici jsou dvě letadla a jeden ostrov. Zároveň jsou v nabídce hned tři jedinečné režimy – kampaň s úkoly, volné létání a klasický multiplayer. Volné létání je v prvních okamžicích zábavné, zanedlouho se ale omrzí. Nejperspektivnější je asi prvně jmenovaný režim – jednoduchá kampaň. Pod tímto označením se ukrývá souhrn úkolů, z nichž si na mapce postupně vybíráte. Jsou hlavně tří druhů: za prvé musíte prolétávat barevnými kruhy, za druhé sbíráte prsteny v různých výškových hladinách a za třetí přistáváte na všelijakých místech. Zpočátku jde o široké asfaltové ranveje, ale dostanete se i na nezpevněné dráhy či hladinu otevřeného oceánu.

Úkoly s prolétáváním kruhů jsou pravděpodobně tou největší výzvou. Obtížnost sice není kdovíjaká, ale počin je skoupí na checkpointy. Stačí chvilkové zatmění mysli, kdy letadlo zaboříte třeba do skály, a můžete si zkusit celou anabázi znovu. Troufám si tvrdit, že nejzábavnější jsou ale úkoly s přistáváním. Jejich délka málokdy přesáhne pár minut, koncepce je však nejnápaditější. Ne snad kvůli typu úkolu, ale díky samotným přistávacím plochám. Jak už bylo nastíněno, jde o přistávání na vodě, na letištích i lokálních cestičkách, jež ranvej připomínají jen s velkou kopou představivosti. Nejsilnějším zážitkem z celé hry je totiž okamžik, kdy přistáváte na zapadlé dráze, přičemž všude okolo vás stojí zdatné stromy. Adrenalin stoupá do žil, čím víc se stromořadí blíží. Stihnete stroj ukočírovat a zastavit, nebo jej nabouráte?

Pilot zelenáč

Na rozdíl od původní série je Microsoft Flight orientovaný na běžného hráče. K ovládání tudíž nepotřebujete joystick, už vůbec ne pak znalosti aerodynamiky a podobně. Předpokladem úspěchu je jen prosté nadšení z tématu a nutnost bez remcání baštit to, co je vám servírováno. Letadlo lze jednoduše ovládat za pomoci myši a klávesnice. Stačí přidávat/ubírat výkon motoru a manévrovat do stran. Žádné složité hledání čudlíků a detailní prohlížení budíků. Příjemná je také možnost zobrazení letounu ze všech možných stran. Plout oblohou lze z pohodlí kokpitu, odkud není výhled příliš bohatý, leč aspoň máte pocit opravdového letu, neboť nejrůznější hejblátka reagují na vaše řízení. Další kamery snímají stroj zezadu, shora nebo třeba z jakési filmové pozice. To kamera počká na váš průlet a poposune se o kus dál, kudy za chvíli zase proletíte.

Neboť jde o F2P titul, člověk zkousne krátké a občas i stereotypní úkoly. I nad arkádovým modelem lze přivřít oko. Dva hlavní zápory ale odpustit nelze. Microsoft Flight nabízí neskutečně prostý obsah. Představte si, že jste pobídnuti k návštěvě bohaté hostiny, ale nakonec dostanete jen kůrku od chleba a trochu vody. Každé letadlo nad rámec původní nabídky o dvou kusech (moderní model ICON A5 a již notně postarší Boeing Stearman NS2) si musíte zaplatit. A další lokace s novými úkoly jakbysmet. Kdo čekal téměř plnohodnotnou hru, v níž budou platící hráči jen o něco více zvýhodněni, musí být zklamán.

Letadla jsou z gumy?

Druhou výtkou je tragikomická kolize. Po zteči s prostředím letadlo vyvádí psí kusy, za něž by se nemuseli stydět ani akrobaté v cirkuse. A pokud byste snad čekali nějaká poškození, případně reakce postavičky pilota, čekali byste marně. Stroj běžně udělá pět šest přemetů bez jediného škrábance, což je nesmírná škoda a pro mne trochu i nepochopitelný fakt. Technické zpracování je totiž minimálně co do audiovizuální podoby velice zdařilé. Pokud váš počítač utáhne střední či vysoké nastavení, což u novějších sestav není velký problém, čeká vás z tohoto pohledu příjemný zážitek. Zpracování vody, odlesky či tu a tam vypiplané detaily, nad nimiž by člověk mávl rukou, jsou líbivé. Akorát samotný povrch země není z blízkosti příliš pohledný, což je mimo jiné daň za rozsáhlé lokace a solidní hardwarové nároky. K tomu navíc hraje neskutečně příjemná hudba - skladby na pozadí jsou uklidňující a melodické.

Pokud vám jde o plnohodnotné létání, možná si Microsoft Flight zkusíte, ale nakonec se rádi vrátíte k šest let starému Microsoft Flight Simulator X. Aktuální počin nemá moc šancí na výrazný úspěch. Tvůrcům se možná podaří díky bezplatné distribuci přilákat nové hráče, ti však u hry po delší dobu horko těžko vydrží. Drobný obsah zdarma běžného hráče nepohltí natolik, aby se do hry zamiloval a byl ochotný platit za bonusovou náplň.

Microsoft Flight
Windows PC

Verdikt

Největším zklamáním je bohatost obsahu F2P verze. Pokud stojíte o ucelený zážitek, výdaji se nevyhnete. Ani zbytek hry nás však dvakrát nepřesvědčil ...

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama