Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds Recenze Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

Jiří Bigas

Jiří Bigas

6. 3. 2011 23:47 2
Reklama

Kam až moje paměť sahá, nevzpomínám si, že by v jednu chvíli existovalo tolik kvalitních bojových sérií jako právě dnes. Ačkoli poslední dekáda patřila především služebně mladším řadám, jako jsou Tekken, Soul Calibur nebo Virtua Fighter, nezapomnělo se ani na legendy minulosti. Street Fighetr si odbyl svůj grandiózní comeback relativně nedávno a do první ligy se teď snaží právem znovu prokopat i jeho věčný souputník Mortal Kombat. Ještě, aby se tak Rare pustili do opakovaně spekulovaného pokračování série Killer Instinct a o ztvrdlé mozoly na palcích nebude nouze.

Steer Fighter na steroidech

Tak trochu na okraji zájmu ale neprávem v očích mnoha českých hráčů dlouho zůstávala jiná výjimečná značka – Marvel vs. Capcom. Přitom se jedná o jednu z nejzásadnějších her svého žánru, nemluvě o tom, že spojuje to nejlepší z obou světů. Samotná premisa postavit proti sobě ty nejpopulárnější borce ze Street Fighetru, doplnit je o další oblíbené postavy ze stáje Capcomu a nechat je zápolit s nadlidskými schopnostmi obdařenými superhrdiny a superpadouchy od Marvelu zní přeci skvěle. Druhý díl se zaslouženě stal naprostou stálicí na mnoha světových turnajích a jeho nástupce tak věrní fanoušci očekávali s velkými nadějemi.

Pokud vás poslední inkarnace Street Fighteru vzala za srdce, do vkusu se vám nejspíš strefí i Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds. S prvně jmenovaným totiž sdílí řadu stěžejních prvků. Dechberoucí vizuální komiksová stylizace čtvrtého Street Fighteru je vlastní i novince a netřeba dvakrát zdůrazňovat, že s ohledem na marvelovské obsazení hře sedne jako ulitá. Nejinak je tomu i se samotným pojetím zdejšího světa. Marvel vs. Capcom 3 je opět nesmírně rychlá až frenetická bojovka s celou plejádou speciálních útoků, které lze řetězit do naprosto fantasmagorických komb. Svému předchůdci tak nezůstala trojka co do svižnosti nic dlužná. To vše si ale užíváte v precizní 3D grafice, která představuje absolutní špičku. Arény jako takové, respektive vaše orientace v nich je ale tradičně dvourozměrná a Capcom tak potvrzuje, že po letech tápání s 3D bojovkami konečně kápl na styl, který mu vyhovuje nejlépe.

Když dva dělají totéž, není to totéž

Epicentrem hry je příběhem obalený arkádový mód, který vrcholí soubojem s vesmírným uzurpátorem Galactusem. Nechybí ale pochopitelně ani versus mód včetně propracované on-line podpory, trénink nebo jakýsi bojový tutoriál, který vás naučí veškeré finesy s každým ze zdejších 36 bojovníků. Ty rovným dílem zastupují obě universa, a pokud vám tak nejsou komiksy cizí a oblíbili jste si vedle Street Fighteru i další hry od Capcomu jako Okami nebo Resident Evil, máte se nač těšit. Celá řada zdejších postav se pochopitelně objevila už v minulých dílech, takže veteráni série si brzy budou připadat jako doma, zvlášť když se prvně budete kochat některou z nově zpracovaných arén. Samotný bojový systém ale doznal několika zajímavých změn. Tradiční zvyk rozdělit tlačítka na útoky horními a dolními končetinami vzal zasvé.

V Marvel vs. Capcom 3 jsou ovládací prvky maximálně zjednodušeny, aby byly přístupné i úplným začátečníků, nicméně nikoli na úkor zkušených hráčů. Ataky jsou tak rozděleny na lehký, střední, silný a speciální útok, což může někomu evokovat systém ze Soul Caliburu. Jenže v Capcomu se rozhodli zajít ještě dál, a tak si můžeme před každým zápasem zvolit celé ovládací schéma – první je pro nováčky, druhé pak klasické. V případě prvně jmenovaného je tak hra instantně přístupná i naprostému amatérovi, jelikož působivé kombo vyvoláte pomalu stisknutí jednoho dvou tlačítek. Ale víte co? Ono to nijak nevadí. Tento mód lze totiž chápat jen jako jakousi pomyslnou vstupní bránu do světa Marvel vs. Capcom 3, po níž záhy přejdete na standardní model hry.

Z dobrého rodu

Ať už ale dáte přednost jakékoli podobě ovládání, jádro hry se nemění. Čekají vás pořádně ostré souboje v týmech po třech bojovnících, kteří tak v podstatě suplují klasické dva životy či kola, chcete-li. Díky tagovému systému můžete navíc své borce libovolně v zápasu střídat, ale také je nechávat, aby vzájemně doplňovali své schopnosti, případně své útoky kombinovali a koordinovali. Jelikož zdejší souboje fungují na bázi kámen, nůžky, papír, hodí se tým poskládat z patřičně různorodých postav, které nepřekvapí pomalý silný Goliáš, ani slabší hbitý David.

Jak už bylo řečeno, z technologického hlediska není Marvel vs. Capcom 3 v podstatě co vytknout. Efektnímu vizuální zpracování zdatně sekunduje výtečný soundtrack i skvostný dabing s celou řadou vtipných hlášek. Komiksový feeling hra využívá na 100 procent a má díky němu naprosto jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru. Možná, že někomu bude připadat až příliš bláznivá a ztřeštěná, ale právě v tom tkví její kouzlo, které dokáže pobavit i v těch nejvypjatějších soubojích.

Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds
PlayStation PlayStation 3
Xbox Xbox 360

Verdikt

Navázat na legendu není nikdy snadné. V případě Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds je ale výsledkem výtečná bojovka, která zaujme nováčky i veterány. A i přes moderní look si zachovala stejný pocit ze hry, jaký byl vlastní dvourozměrným průkopníkům.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro hodnocení a psaní komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Reklama
Reklama