Knowledge is Power Recenze Knowledge is Power

Knowledge is Power

Pavel Makal

Pavel Makal

5. 2. 2018 14:40 9
Reklama

Party videohry se u nás doma nikdy zvlášť neuchytily. Ať už to bylo z důvodů čistě praktických („když já to neumím ovládat, proč radši nehrajeme Activity?“) nebo ryze smyšlených („to nemá cenu, ty hraješ pořád, takže máš výhodu, já bych radši Activity.“). Ani návštěvy kamarádů toho moc nezměnily, už jen proto, že další nemalou překážkou je často jazyková bariéra. Když jsme nedávno u Jardy strávili skoro celé odpoledne hraním série Jackbox Party, skvěle jsem se bavil a trochu litoval, že doma asi nic podobného nezažiju. A i když se Knowledge is Power nemůže variabilitě Jackboxu vůbec rovnat, nakonec dost možná u nás prolomila hranice domácí zábavy.

VYPNI INSTAGRAM A POJĎ HRÁT

Systém PlayLink, s nímž se společnost Sony vytasila na loňské E3, umožňuje ovládání her skrz mobilní telefon. Patrně nejznámějším titulem pro PlayLink je Hidden Agenda od vývojářů ze Supermassive Games, ale kromě toho si můžete s mobilem třeba zazpívat v SingStar Celebration nebo se vydat zjistit, co se dělo mezi filmy Úsvit planety opic a Válka o planetu opic. Knowledge is Power sdílí naprosto jednoduché ovládání čistě přes chytrý telefon, díky čemuž padají jakákoli omezení pro ty, kteří si s videohrami běžně netykají. Prostě jen stáhnete aplikaci, v několika snadných krocích se přihlásíte do hry, vytvoříte avatara a hrajete. Tento způsob není ve hrách novinkou a využívá jej třeba i onen zmíněný Jackbox, Knowledge is Power ale může vytáhnout jednoznačný trumf v podobě kompletní lokalizace včetně dabingu. Díky tomu se do hry může zapojit klidně i vaše babička, pokud tedy čirou náhodou nevlastní místo chytrého telefonu Aligátora.

Uživatelské rozhraní je prostinké, takže i člověk, který má už nějaké to pivo v krvi, případně mobil používá běžně jen na volání, nemá vůbec žádný problém.

V samotném jádru je Knowledge is Power klasickým vědomostním kvízem. Na začátku si vyberete svého avatara z nabídky prapodivných stvoření a můžete jej i poměrně vtipně opatřit vlastní fotkou, aby vás na herním poli co nejlépe reprezentoval. Hru lze hrát ve dvou až šesti hráčích, čím víc vás bude, tím lépe. Hru jsem testoval jak se skupinou čím dál opilejších přátel, tak s vlastní rodinou, a musím říct, že v obou případech fungovala velmi dobře. Uživatelské rozhraní je prostinké, takže i člověk, který má už nějaké to pivo v krvi, případně mobil používá běžně jen na volání, nemá vůbec žádný problém. Celým děním vás provází moderátor, a ačkoli úroveň českého dabingu nepatří k úplné špičce a trénované oko okamžitě pozná, že s nějakou synchronizací pohybu rtů pro Češtinu si nikdo hlavu příliš nelámal, svůj účel animovaná postavička splňuje dostatečně. Totéž se dá říct i o grafice, která je skutečně jednoduchá, ale příjemně stylizovaná a v rámci žánru neuráží.

SLIZEM K VÍTĚZSTVÍ

Knowledge is Power ale není jen tak obyčejnou hrou o to, kdo toho ví nejvíc. Ke každé otázce vám hra nabídne čtyři odpovědi a pokud správně odpoví více hráčů, počítá se čas. Později se hratelnost ještě promění a budete například přiřazovat známé herce k filmům či seriálům, v nichž se objevili.  Prosté odpovídání by se ale časem mohlo dost vyčerpat, solidní energii do žil hře přidává implementace power-upů, či spíše mazaných pastí. Svým nepřátelům tak například můžete při použití takové „zbraně“ chrstnout na displej mobilu odpudivý sliz, který napřed musejí prsty očistit. Nebo jim třeba nastražit nášlapnou minu, která je při dotyku znovu obere od drahocenné vteřinky. Při výběru témat se hra spoléhá na volbu většiny, můžete ale také využít takzvanou „Power play“ a vynutit si, že teď se bude odpovídat například na otázky z hudby. Některé otázky jsou skutečně triviální, jiné dokáží celkem potrápit. Dobré ale je, že je jich celkem slušné množství, při několikerém hraní se mi nestalo, že by se opakovaly. Jednou z výtek, které si hra zaslouží, jsou snad až zbytečně dlouhé prodlevy mezi jednotlivými koly.

Knowledge is Power se samozřejmě nedá hodnotit optikou velkých příběhových her. Pokud byste ale rádi své blízké trochu zapojili do svého oblíbeného koníčku nebo pokud hledáte zajímavou alternativu v případě, kdy se u vás doma setká víc lidí, rozhodně byste titul neměli házet za hlavu. Jeho trumfy, tedy snadná uchopitelnost, česká lokalizace a především možnost velmi rychlé zábavy bez nutnosti zvláštních příprav ještě podtrhuje poměrně příznivá cenovka. Pokud vám schází hry, jako je Buzz: Světový kvíz a mrzí vás, že kvůli neznalosti angličtiny si doma Mario Party nebo Jackbox neužijete, je tahle hra přesně pro vás.

Knowledge is Power
PlayStation PlayStation 4

Verdikt

Podařená party hra, která sbírá plusové body dostatečným množstvím otázek, českou lokalizací a snadným ovládáním, které rychle přejde do krve i nehráčům.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama