Hardware Článek Jak se hraje na PlayStation VR2 - drahá hračka, nebo dotek budoucnosti?

Jak se hraje na PlayStation VR2 - drahá hračka, nebo dotek budoucnosti?

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

16. 2. 2023 14:00 5

Seznam kapitol

1. NÁVRAT DO REALITY... VIRTUÁLNÍ! 2. ZASE O NĚCO OSTŘEJŠÍ 3. SMYSLY NA DOTEK

Do rukou se nám dostala nová generace virtuální reality od PlayStationu. Jde o velký skok kupředu, nebo se toho mezi generacemi změnilo pramálo?

Reklama

Úplně na rovinu se přiznám, že jsem dříve patřil k těm, kteří celému oboru virtuální reality věštili nepříliš slavný konec. Případně jen úpadek někam do oblasti niche zájmu fajnšmekrů. O to příjemněji mě překvapuje, že se dokázaly futuristické brýle celkem úspěšně etablovat i v mainstreamu. Postupem času hráčská obec tak nějak přišla na to, že technologie absolutně nemá šanci (minimálně ve víceméně vzdálené budoucnosti) nahradit klasické hraní na obrazovkách, ale že může existovat vedle a přinášet výrazně unikátní zážitky. Z hluboké tůně prvoplánových technologických demoverzí také postupně vyvstaly první skutečně úspěšné hry, jmenovitě Beat Saber.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

  • Doporučená cena: 14 990 korun
  • Hmotnost headsetu: 565 gramů (s ležícím kabelem, ten nelze odpojit)
  • Hmotnost jednoho ovladače Sense: 167 gramů
  • Výdrž ovladače Sense: Na jedno nabití cca 3 až 4 hodiny. Vzhledem k tomu, jak dlouho lze hrát bez přestávky je to dostatečná hodnota, pokud se nechcete při hraní střídat
  • Rozlišení na jedno oko: 2000 x 2040 pixelů

Co je ale klíčové, do oboru se kromě dedikovaných výrobců pustili i hardwaroví giganti (HTC) a především pak ti herní, tedy PlayStation. Po letech tak můžu v ruce, nebo spíš na hlavě nosit druhou generaci brýlí pro virtuální realitu PlayStation VR. A teď se vám pokusím co nejblíže představit, jak se talentovaným inženýrům v Japonsku povedlo virtuální realitu posunout zase o krok kupředu.

KOUKAT NA SVĚT SKRZ… ČOČKY

Na začátek můžu rovnou předeslat, že jde o krok pořádně obrovský. Nebudu zastírat, že nejsem vyložený odborník na VR brýle, ale už jsem pár headsetů na hlavě měl, a spokojeně můžu říct, že jsme se od dob starších Oculů a prvního PSVR opravdu výrazně posunuli. 

V minulosti jsem s VR brýlemi měl vždy dva zásadní problémy. Na jedné straně stály tupé hry, které jen surově ukazovaly, co technologie dovede, aniž by dokázaly stavět na nějaké chytřejší designové myšlence. K tomu se vrátíme v recenzích her, které budou vycházet paralelně s tímto textem (aktuálně třeba Horizon Call of the Mountain).

Na druhé straně pak byla samotná hardwarová omezení. Rozlišení a grafická kvalita zobrazovaného byly dlouhodobě hrubě nedostatečné proměnné. Z pohledu na nevzhlednou mazanici v brýlích se mi vždycky dělalo šoufl, a z na první pohled velmi atraktivní metody hraní her se tak subjektivně stávalo něco spíše nedostižného. Nemluvě o těžkých, nepohodlných, opocených headsetech, v případě PSVR navíc pospojovaných absurdně složitým systémem kabelů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz