Herní kauzy organizace PETA aneb Chráníme virtuální velryby, myši i neexistující Pokémony
Článek Herní kauzy organizace PETA aneb Chráníme virtuální velryby, myši i neexistující Pokémony

Herní kauzy organizace PETA aneb Chráníme virtuální velryby, myši i neexistující Pokémony

Jakub Štěpánek

Jakub Štěpánek

15. 10. 2021 13:30

Seznam kapitol

1. CO JE PETA? 2. I POKÉMONI MAJÍ SVÁ PRÁVA 3. MAMA KILLS ANIMALS

Organizace PETA v rámci boje za práva zvířat reaguje i na dění ve světě videoher, kde podle ní často dochází k zásadním prohřeškům. Na jaké hry padl hněv zarputilých aktivistů?

Reklama
Reklama

Zvířata jsou nedílnou součástí videoher. Mnohdy zastávají roli věrných společníků hlavního protagonisty a fungují jako hratelnostní prvek, vzpomenout můžeme třeba na vlčáka z Fallout 4, Geraltovu Klepnu, krásným příkladem je také The Last Guardian a kříženec Trico. Stejným směrem jde Ubisoft, i v jeho titulech hrají zvířata velmi důležitou roli, jelikož přinášejí život do masivních otevřených světů. 

V případě Far Cry 6 ovšem zašli autoři příliš daleko, alespoň tedy podle organizace PETA. Ta by ještě byla ochotna přejít fakt, že se krokodýli, čmuchalové a další zvířata aktivně zapojují do partyzánské války, ostře se však ohradila vůči kohoutím zápasům zpracovaným ve stylu klasických bojovek. V oficiálním vyjádření upozorňovala, že jsou kohouti často vybaveni ostruhami, které trhají maso a kosti, což jim způsobuje velkou bolest, souboje navíc nezřídka končí smrtí. Ubisoft pak organizace přímo vyzvala, aby minihru vyměnil za vhodnější obsah.

Pokud sledujete dění v herní branži, patrně už dobře víte, že nejde o první případ, kdy neziskovka upozornila na necitlivý obsah. A protože jich bylo poměrně dost, nastal ten správný čas vybrané kauzy připomenout.

MY JSME PETA

V první řadě bychom si organizaci měli trochu představit. People for the Ethical Treatment of Animals (lidé stojící za etickým chováním ke zvířatům) fungují už od roku 1980, k založení došlo ve Spojených státech. Řídí se poměrně jasným mottem: "Nemáme žádné právo zvířata jíst, nosit jejich kůži a kožešiny, provádět na nich experimenty, využívat je v zábavním průmyslu, ani je jakýmkoli jiným způsobem vykořisťovat a týrat."

Oficiální stránky britské pobočky PETA
Oficiální stránky britské pobočky PETA

Pozornost aktivistů se zaměřuje na několik hlavních oblastí. V první řadě jsou to chovy zvířat zacílené na zpracování masa, laboratoře testující výrobky na zvířatech (typicky jde o kosmetiku), oděvní a zábavní průmysl (nejčastěji jde o cirkusy, ale jak už dobře víme, aktivisté jsou citliví i na práva virtuální zvěře). Organizace také kritizuje samotnou konzumaci masa.

PETA se ráda spoléhá na činnost aktivistů, kteří se snaží infiltrovat místa, kde podle všeho dochází k nepřijatelnému zacházení se zvířaty, hříšníky následně neváhá napadnout u soudu. V mediálních kampaních se často strefuje do velkých fastfoodových řetězců, jako je Burger King, KFC nebo McDonald's. A nutno dodat, že má urputný boj za práva zvířat své výsledky. Třeba společnost Armani dotlačila k rozhodnutí přestat využívat kožešiny při výrobě oblečení.

Vliv neziskovky více a více roste, od svých podporovatelů obdrží každý rok desítky milionů dolarů. A finance v peněžence jí logicky rozvazují ruce. Rozpočet se v posledních letech navýšil natolik, že si může dovolit myslet i na zvířata fiktivní (včetně Pokémonů).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz