Harry Potter and the Goblet of Fire Recenze Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

Ondřej Malý

Ondřej Malý

14. 4. 2006 22:46
Reklama

Hra se drží bohužel filmové „verze“ Ohnivého poháru, nikoli knihy, což na jednu stranu chápu, protože EA chladně kalkuluje, že film vidělo více lidí, než četlo knihu, na druhou stranu je mi to docela líto, protože film nepovažuji za tak povedený, jako předchozí díly. Nicméně stalo se, takže mírně nelogické skákání z tématu na téma, nevysvětlování některých aspektů příběhu a možná bych řekl i absenci souvislého příběhu si prožijete i na displeji svého GBA. Bohužel, dá se i říci, že pokud jste knihu nečetli, prakticky nemáte šanci pochopit, o co ve hře jde a proč – skákáte od mistrovství světa ve famfrpálu přes utíkání drakovi až po putování bludištěm, aniž by hra vysvětlovala, proč vás protahuje zrovna těmito úrovněmi a jak jsou důležité pro celkový vývoj příběhu.

Jako na filmovém plátně či stránkách knihy

Ve čtvrtém dílu série Joanne K. Rowlingové jsou Bradavice dějištěm turnaje tří kouzelníků, do kterého je jako netradiční čtvrtý účastník zapojen i Harry Potter. Stejně jako ve filmu tak budete unikat před drakem v divokém letu na koštěti, zkoumat pod vodou zlaté dračí vejce, plavat v jezeře a bránit se Voldemortovi po dobrodružství v bludišti. Naštěstí jsou poblíž vaši přátelé Ron a Hermione, kteří podají pomocnou ruku či lépe zakouzlí pomocné kouzlo.

Ve třech se to lépe táhne

Týmová spolupráce je klíčem k úspěchu a bez ní to v Ohnivém poháru nepůjde. Před vstupem do levelu si můžete vybrat mezi Harrym, Ronem a Hermione, nicméně cesta úrovní se nijak neliší, pouze Harry má silnější útok, Ron je rychlejší a Hermione se lépe brání. Samozřejmě pokud pobíháte s jedním hrdinou, ostatní se vám snaží pomáhat; to se uplatňuje zvláště když musíte z cesty odstranit objemné překážky a potřebujete od ostatních přidat i své levitační kouzlo k tomu vašemu. Kooperace funguje i v boji, kde například zvednete nepřítele a ostatní do něj smaží útočná kouzla. Bohužel v mnoha případech AI kamarádů zareaguje poněkud pozdě, občas se někde zaseknou, občas i přes divoké volání jenom tupě zírají uprostřed obrazovky do zdi, nemají se nikterak k tomu vám pomoci a vůbec nezaregistrují, že s něčím bojujete či se třeba snažíte odsunout kámen, který vám stojí v cestě.

Bludný Harry Potter

Úrovně jsou dlouhé a jde o graficky dobře vypadající bludiště, v nichž na vás útočí různé druhy nepřátel, které znáte z knih či ze „zvířetníku“ Rowlingové (knihy Fantastic Beasts...), která na vás plivou oheň, jedové kapky, snaží se vás rozsápat či sežrat, hází po vás předměty a jinak se vás pokoušejí zbavit srdíček, která označují vaše zdraví. Příjemné je, že je jsou celkem rozmanití, horší je to už s jejich likvidací - zaměřit je jenom d-padem není žádná sranda, hře by rozhodně prospělo, kdyby v ní byl nějaký standardní zaměřovací systém a byla by možnost přepínání mezi jednotlivými příšerkami na obrazovce. Ovládání je ovšem klasicky jednoduché – A pro útočné kouzlo, otevírání a „akci“, B pro levitaci, mražení či jiné pomocné kouzlo, L voláte přátele k sobě případně požadujete pomoc. Které kouzlo vyšlete záleží na cíli, takže žádnou „strategii“ nemůžete čekat a nemáte také na výběr, jestli nepřítele upečete či naopak zmrazíte, případně zvednete, přesunete nad vodu a utopíte – vždy jde jen jedna, maximálně dvě varianty, jak se příšerky zbavit.

Jen pro Bradavičnatce

Ohnivý pohár nabízí fanouškům Harryho Pottera vlastnícím GBA slušnou porci akce a zábavy, ale pro všechny ostatní bude naprosto nepochopitelnou hrou. Ti ale zjevně nejsou cílovou skupinou, takže je to EA vcelku jedno. Hru ale můžeme hodnotit vcelku kladně, takže pokud se řadíte mezi příznivce nejprodávanější knihy všech dob, nebudete zklamaní.

Harry Potter and the Goblet of Fire
Nintendo GameBoy Advance
Xbox Xbox
PlayStation PlayStation 2
PlayStation PSP
Nintendo DS
Nintendo GameCube GameCube

Verdikt

Není to špatná akce, ale nelíbila se mi tolik, jako třeba Chamber of Secrets. Možná si radši znovu přečtěte knihu, je lepší než film a všechny hry dohromady...

Co se nám líbí a nelíbí?

Delší akční chodička, která je herní variantou filmového přepisu čtvrtého dílu Harryho Pottera, mnoho různých příšerek.
Stále stejné „hádanky“, některé levely jsou nudně dlouhé.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama