Gumboy - Crazy Adventures Recenze Gumboy - Crazy Adventures

Gumboy - Crazy Adventures

Lucie Štolcová

Lucie Štolcová

7. 8. 2006 22:50 9
Reklama

Není to tak dávno, co jsem se s jedním kamarádem bavila o tom, jak se hry odklánějí od svého původního smyslu. Do Levelu píšu o indie hrách, které jde nejlépe popsat jako nenáročné hříčky, které si neberou za cíl připoutat k sobě hráče na hodiny a hodiny, jako ho spíše krátce potěšit něčím vlídným. Nová česká hra Gumboy - Crazy Adventures se do škatulky indie her vejde jednak svojí nevysokou cenou, která nedosahuje ani tří stovek, ale hlavně tímto pojetím zábavy. A i když třeba nejde o nejkvalitnější kousek na trhu, je to rozhodně pro domácí tvůrce krok správným směrem.

Kdo by nemiloval hopík

Gumboy je malý míček, který se po většinu času chová jako klasický hopík, známý snad každému. Někdy se sice změní například v krychli plnou vody nebo hvězdici, která se dovede točit vzduchem jako helikoptéra, ale jeho cíle jsou stále stejné: splnit přání některé z postav v magickém světě. Těchto světů je šest a pokaždé v nich máte za úkol pomocí spousty koulení, skákání a řešení logických hádanek splnit úkol vládci té které oblasti. Například pan fazolka po vás chce donést svoji oblíbenou fazoli, skřítek v nádherně potemnělém lese zase potřebuje dodat dávku kouzelného prášku (hra nicméně nemá drogovou tématiku).

V závislosti na vaší aktuální podobě a konzistenci má Gumboy různé možnosti. Coby obyčejný hopík se můžete koulet pomalu nebo rychle, skákat a odrážet se od všeho možného nebo například s pomocí bonusového předmětu získáte magnetickou auru. Někdy jsou prostředí jednoduchá a snadno zmapovatelná, jindy na vás naopak čekají monstrózní světy, ve kterých se nakoulíte i desítky minut než dosáhnete cíle. Není vůbec na škodu, že hra obsahuje kromě čtyřiceti normálních úrovní i tutoriál, pojatý coby školka o jedenácti úrovních. Tady se naučíte rozpoznávat všemožné nástrahy světa, jako například špičaté pasti nebo vodu, která někdy pomůže a jindy naopak znamená jistojisté problémy.

Trpělivost především

Hraní se začíná komplikovat ve chvíli, kdy se prokoušete skrze několik prvních úrovní a na řadu přicházejí ty pokročilejší. V tomhle ohledu bohužel trpí Gumboy problémem, který je hodně častý u her, mající na svědomí ještě nepříliš zaběhlí tvůrci – obtížnost jim možná přijde přijatelná, ale pro normálního člověka tomu tak není. Celá hratelnost vlastně stojí na vstřebání fyzikálních zákonů, které ve světech platí. Jenže tímhle způsobem se i ze zdánlivě banální záležitosti může stát úkol na desítky minut nebo i celé hodiny. Jedna hádanka, která vyžaduje přesné načasování rychlosti, vás dovede zaseknout stejně snadno, jako důmyslně položená past na jiném místě úrovně. Nemusíte přitom nutně umřít, respektive se splasknout. Stačí se prostě netrefit a musíte se buď zdlouhavě vracet nebo úroveň prostě spustit znovu. Myslela jsem si o sobě, že mám trpělivost hodně dobrou, ale zřejmě je ještě co dohánět. Pokud se považujete za hráče neposedné, kteří potřebují neustálou akci, pak na Gumboye rovnou zapomeňte.

Koulelo se koulelo…

Co ale Gumboye táhne zpátky nahoru v hodnocení, to je rozhodně osobitost hry. Už od prvních momentů, kdy si uvědomíte, že namísto obvyklého loadingu se zobrazuje rozpočet čísla pí nebo že i v menu se s Gumboyem koulíte na jednotlivá místa jako „nová hra“ nebo „nastavení“. Nejvíce je toto vidět v uměleckém zpracování jak grafiky, tak zvuků. Škoda, že povětšinou naprosto chybí hudba, pak by opravdu už nebylo na co si stěžovat. Ale i tak je o co stát – grafika je sice možná jednoduchá, ale zato hru rozběhnete naprosto na jakémkoliv počítači a hlavně je znát, že prostředí byla modelována s láskou. Na každém rohu jsou vidět originální prvky, které přitom nejsou nijak divoké (od toho je tu třeba LocoRoco), ale spíše příjemně jemné. Geniální jsou zvuky, na Gumboy ostatní postavy roztomile žvatlají, tak trochu jako jazykem Simů, a hopík jim stejným stylem odpovídá. Nemusíte přitom být infantilní, abyste si Gumboye zamilovali, prostě jen stačí mít cit a náladu na odpočinkové hraní v odpovídajícím obalu. Všechny texty ve hře jsou lokalizované do češtiny i slovenštiny, k dispozici je ale i angličtina.

Ke Gumboyovi už není co více dodat. Není to komplikovaná hra, naopak vám její principy i ovládání přejdou velice rychle do krve. Za příjemnou cenu dostanete v jádru báječnou logickou hru se špetkou akčních prvků, která může vydržet na opravdu dlouhé hraní. Otázkou je, zdali jste ochotní se vyrovnat s někdy opravdu silně nevyváženou obtížností, která dovede zaútočit na vaše nervy až překvapivě silně. Coby letní osvěžení nicméně Gumboy přichází rozhodně včas.

Gumboy - Crazy Adventures
Windows PC

Verdikt

Roztomilý hopík na cestě za splněním přání svých přátel z magického světa. Ať vám to zní sebevíc potrhle, Gumboy je doslova krásná hra, která vás dovede pobavit, potěšit a v pravou chvíli i příjemně uklidnit. Tedy pokud zrovna nehrajete jednu z úrovní, kde se autoři ostře netrefili s vyvážením obtížnosti.

Co se nám líbí a nelíbí?

Výborné zvuky i grafika, odpočinková atmosféra, nápaditá prostředí.
Nevyvážená obtížnost, pro někoho možná až moc pacifistické.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama