Grand Theft Auto IV: The Ballad of Gay Tony Recenze Grand Theft Auto IV: The Ballad of Gay Tony

Grand Theft Auto IV: The Ballad of Gay Tony

Jaromír Möwald

Jaromír Möwald

15. 11. 2009 23:44 5
Reklama

Čtvrté Grand Theft Auto mělo všechno. Všechno! Všechno? Všechno ne. Tak třeba jste s Nikem nemohli jít do doupěte motorkářů a dát si páku s Vychlastaným Paulem, jet na burácející motorce s dvěma poskoky po boku do zapadajícího slunce na Arlingtonské ulici a u toho poslouchat Highway Star od Deep Purple nebo tahat ze šlamastyky zfetovanou děvku, honosící se titulem „bývalá přítelkyně.“ Přesně tohle nám bylo naservírováno až s datadiskem The Lost and Damned. Ale pořád to nebylo všechno. Nemohli jste na potkání utancovat sexy posh kočičky k smrti a sodomizovat je na záchodcích těch nejluxusnějších barů, tahat věčně šušňající rypák svého homosexuálního bosse z hromady koksu a hlavně jste nemohli být černoši (!!). A i když by Niko určitě nic nenamítal proti několika extra hodinám v soláriu, možnost stát se na pár hodin někým zcela jiným v dalším stahovatelném přídavku je zkrátka jednodušší.

Teplý lidský příběh

Pár hodin, to je to, oč tu běží. Hlavní dějovou linku lze totiž dokončit za jedno dlouhé a mimořádně peckoidní odpoledne, ale také se můžete v lehce obměněném Liberty City poflakovat klidně půl roku a nesplnit jeden jediný úkol. A co že je nového? Tak předně, pohybujete se v úplně jiné sociální sféře – sféře boháčů šňupajících kokain, zatraceně sexy roštěnek, připravených přijít v jakoukoliv hodinu znovu o panenství, a mexických přistěhovalců, vydělávajících si na živobytí okrádáním překupníků s drogami. To je samo o sobě hodně fajn základ pro jakýkoliv příběh, ať by byl sebetrapnější. Luis Lopez, hlavní postava a nigga jak poleno, ovšem navíc pracuje jako pravá ruka Tonyho Prince, ultrahomouše (sám to o sobě říká, takže to asi bude pravda) s ostrými obroučkami brýlí a majitele dvou nočních klubů v Liberty City. Kolem těch se točí veškeré dění, neboť právě jejich prostřednictvím se seznámíte s celou řádkou zajímavých charakterů, mezi nimiž nechybí hrdlařezaví Rusové, horkokrevný pan Bulgarin a hlavně Yusuf. Yusuf by si dost možná zasloužil svůj vlastní komediální seriál v televizi, protože právě u jeho části příběhu vám exploduje jednak bránice (vrcholem je kombinace běloskvoucích slipů, lajny koksu a zlaté UZI, to se prostě musí…vyšňupat) a dost možná také hlava. Radostí. Jestliže jste v původním GTA IV byli zvyklí na neustále „dojeď tam, postřílej červené tečky tady, ujeď s tímhle autem sem a nakonec zdrhni poldům přes půl města“, pak už se určitě na The Ballad of Gay Tony těšíte jako smilování.

Nebudeme vám mazat med kolem pusy víc, než by bylo nezbytné. Ano, i tady jsou mise dle popsaného schématu, ale dají se spočítat na prstech jedné ruky. Z celkového počtu šestadvaceti kousků budete mít u více než poloviny pusu dokořán a nevěřícně zírat na televizi, proč jen nebyli Rockstaři ochotni tyhle perly nacpat už do původní hry. Z traileru profláklý únos obrněného transportéru, zavěšeného na transportní helikoptéře, je jedním slovem excelentní, rovněž čistka mrakodrapu, která končí vaším ladným plachtěním na padáku vstříc korbě ujíždějícího náklaďáku je úžasná a krádež hardcore-vyzbrojeného vrtulníku, spojená s nekompromisním rozstřílením výletního parníku je naprosto makabrózní. A zrovna v této misi se naplno projeví sice lehký, ale velmi znatelný posun v grafické stránce směrem k lepšímu. Exploze vypadají o trochu uvěřitelněji, voda za člunem stříká o trochu mokřeji a vůbec celé město, obzvlášť v noci, hýří lasery, neony a žvýkačkovým feelingem osmdesátých let. Jedno Pedro nebo Orbitku si navíc do pusy budete chtít strčit pokaždé, když se rozhodnete vypomoci svým podřízeným v nočním klubu jako vyhazovač nebo si jen tak lážo plážo půjdete zatrsat na parket. Nečekejte žádnou promyšlenou minihru ve stylu Dance Dance Revolution. Stačí jenom mačkat čudlíky a naklánět se páčkou do rytmu a jedno „horké kafe“ na záchodcích (nebo aspoň francouzáka) máte jisté.

Disko trysko!

A hádejte, kdy si celé město (skutečně celé, autoři zapracovali i na dohlednosti) prohlédnete vůbec nejlépe. No jistě, když skáčete s padákem z helikoptéry. A vůbec nejlepší je, když vás po chvilce ve vzduchu předežene právě ona padající helikoptéra a rozseká vás na cucky švitořícím rotorem. Padáky zkrátka přidaly do GTA zbrusu novou dimenzi hraní, nehledě na nový multiplayerový freedivingový mód. Skvěle je s nimi nakládáno při misi, kdy musíte na palubě vrtulníku donutit šťouravého reportéra vyhlásit v kalhotech hnědý poplach, z toho vrtulníku s ním vyskočit a „agresivně vyjednávat“ během volného pádu. Pocit, že skutečně plachtíte vzduchem a nejde jenom o „vzhůru dolů“ skok z čehokoliv vysokého, je vážně náramný a ovladatelnost naprosto intuitivní, tudíž se můžete soustředit opravdu pouze na let. Na chvilku jsme si vyzkoušeli i skupinový seskok, během něhož se k zemi snášela osmička paragánů, a (kromě toho, že z nás zbyl jen mastný flek na jednom z věžáků v Brokeru) nemohli se nabažit živých dogfightů a soutěží ve stylu „kdo otevře padák co nejblíž k zemi.“

Balada o sladkém Toníkovi se nedá ani v nejmenším považovat za plnohodnotný produkt, neboť se neprodává za plnou cenu a každým bajtem vyřvává do světa, že jde jenom o datadisk. Protiargument, že si k jeho stažení musíte koupit (relativně) těžko sehnatelné MS body už dávno neplatí, neboť i v našich obchodech už se objevil dvojkombový hadouken v podobě Episodes from Liberty City, které obsahují navíc ještě první stahovatelný a v úvodu lichotivě zmiňovaný přídavek The Lost and Damned. V porovnání právě s ním se sice lehce ubralo na herní době, nicméně zase se přidalo na atmosféře a momentech, kdy se vaše čelist bude bezmocně válet v extázi na podlaze a drkotat zuby o parkety v rytmu Kylie Minogue. Není možné si ovšem odpustit jednu velikou výtku na závěr. Opravdu by bylo tak těžké přenést všechny nápady z obou DLC epizod do jedné hry, abyste mohli chodit jak trsat do nočních klubů se samicemi, tak svírat mezi nohama burácející karburátor a řvát na plné pecky, že jste hvězda všech dálnic? Ano, je nám naprosto jasné, že ono rozdělení je účelové kvůli zachování ducha jednotlivých částí, ale stejně si musíme rýpnout. Byť jen z povinnosti.

Grand Theft Auto IV: The Ballad of Gay Tony
Windows PC
PlayStation PlayStation 3
Xbox Xbox 360

Verdikt

Hustý niggas, teplý teplouše, sexy štětky a pár gramů heráku si ve skutečnosti za čtyři stovky asi nekoupíte. Tudíž šup na Xbox Live Marketplace do kolonky Game Add-ons, tam vylistovat písmeno G (G jako GAY!) a stahovat, až se z vás bude kouřit.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama