Gatling Gears Recenze Gatling Gears

Gatling Gears

Vojtěch Matěna

Vojtěch Matěna

29. 9. 2011 22:00 1
Reklama

Pakliže by vám někdo nabízel hru s příběhem o boji s korporací, která má za cíl zdevastovat všechny krásy této planety a srovnat se zemí i veškeré její přírodní zdroje, nejspíš byste ji odmítli s myšlenkou, že se bude vyznačovat profesorským přístupem a nedokáže se pod tímto vážným námětem chovat iracionálně. Jenže byste udělali trestuhodnou chybu, kdybyste takto uvažovali i o hře Gatling Gears, kterou když vám ten někdo bude strkat neustále před nos, vůbec se nerozmýšlejte a berte všemi deseti.

Jeden hrdina – tisíce nepřátel

Bez dlouhých řečí se v kůži vysloužilého pilota Maxe Brawleyho pouštíte do korporace s nekalými úmysly velice svérázným a nevybíravým způsobem, při němž není pochyb o tom, že kusy železa budou létat vzduchem a všechno kolem nich se obrátí vzhůru nohama. Nic jiného tato top-down adrenalinová střílečka vlastně ani neumí, ale v této kategorii exceluje natolik, že se střetává s nebývalým úspěchem, k němuž vede cesta zejména přes dokonale vymazlenou hratelnost. Ne každý však nalezne v naprosto odvázané a potřeštěné formě střílečky sympatie, z čehož vyplívá, že buď hru vypnete téměř ihned, nebo ta druhá vítanější možnost – do reality se vrátíte po probděné noci až následujícího dne.

Autoři vás do víru akce zasvětí bez jakéhokoliv otálení a rovnou vybalují své trumfy v podobě nepřátelských pěchot, leteckých náletů, tanků či min a mnoho dalšího, čemuž budete muset vzdorovat, abyste se probojovali v pěti kapitolách až ke strůjci všeho zla. Do kyberpunkového světa však proniknete nečekaně rychle a stejně tak tomu je i s osvojením herních mechanismů, kdy si svého malého, ale vcelku agilního a zejména dobře vybaveného robůtka zamilujete od prvních chvil a bude vašim nerozlučným parťákem až do konce.

Jedeme bez přestávky

Jedním z důvodů, proč si kampaň neustále drží své vysoce nasazené tempo, je její přirozená návaznost a souvislost, kdy zaprvé přechod z jedné lokace do druhé nepůsobí jako pěst na oko, ale hlavně a to především – dění díky tomu netrhají otravné loadovací obrazovky. Hra si proto jako celek zachovává trvalou svěží tvář a podává dynamickou podívanou v ničím nerušené soudržné podobě, která nevyvádí hráče z koncentrace. Je třeba si však uvědomit, že na vlně nestagnující zábavy má podíl i neoblomná vůle autorů držet vás jedním způsobem zamčené v kleci. Tím máme na mysli postupné odkrývání pouze vymezené části území, kdy prakticky neexistuje cesty zpět a dopředu se dostanete, jen pokud máte povolení autorů.

Na druhou stranu musíme toto omezení chápat, neboť držet vás na háku má praktický účel nejen ve snaze autorů podat vám jimi nejlépe servírovanou náplň, ale i v zamezení vytvořit ze hry nelogickou bramboračku. Nezačít ronit slzy bychom měli tím spíš, když se omezení neprojevuje zdaleka tak násilně, jak by se mohlo na první dojem zdát a po chvíli se jím tak zcela přestanete zabývat. Precizní akce vás totiž oprostí od všech neduhů a vtáhne vás takovým způsobem, že nic jiného, než nával hordy nepřátel a kolem poletující projektily nebudete stíhat sledovat. A že vám někdy pořádně zavaří!

S brilantní hratelností vpřed!

Jako primární zbraň vhodná zejména pro likvidaci pěchoty poslouží rychlopalný kulomet s neomezeným počtem nábojů, jemuž pak dělá společnost raketomet na šest automaticky se dobíjejících komor. Široké využití však nalézají i granáty, které se hodí do každé situace, a to doslova. Na počátku každé úrovně můžete arzenál zbraní za nasbírané cihličky posílit, bonusem je pak třeba změna vzhledu nebo jiné možnosti, jak si přizpůsobit našeho robůtka. Jednou za čas se polaskáte i s takzvaným „booster“ vylepšením, které na kratičkou chvíli zvýší efektivitu vybrané zbraně na dvojnásobek, díky čemuž se mnohdy dostanete z již takřka neřešitelné situace.

Jak kapitoly ubíhají, mění se prostředí, počasí a druhy nepřátel plus některé speciální prvky jako když se vedle vás zničehonic začne propadávat pevnina. Dokonalá vyváženost ovšem nesráží žádnou úroveň pod jinou, a také proto můžeme hovořit o zábavě jako konstantní. Nechybí ani opěvované souboje s bossy, na něž musíte aplikovat určitý druh taktiky. Gatling Gears zkrátka netrpí žádnou zásadní absencí, která by hře podtrhla nohy, ba naopak se mohou autoři rozmachovat ještě nabízeným kooperativním multiplayerem nebo survival módem, což jen potvrzuje celkové kvality hry. Klobouk dolů.

Gatling Gears
Windows PC
PlayStation PlayStation 3
Xbox Xbox 360

Verdikt

K dokonalosti dovedená svěží akce, která se s jednotlivými prvky náležitě mazlí a v celistvé formě pak podává precizní harmonický výkon. Gatling Gears je bezesporu arkádovou bombou poslední doby.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz