Football Manager 2012 Recenze Football Manager 2012

Football Manager 2012

Jaromír Möwald

Jaromír Möwald

16. 10. 2011 22:13 3
Reklama

Člověku, který nikdy nenašel zalíbení v žánru fotbalových manažerů, těžko vysvětlíte, že i v tomto odvětví lze dosáhnout obrovského skoku kupředu. Takového, že náruživý hráč zapomene na všechny ostatní hry, zapomene na domluvené schůzky a skoro zapomene i na odevzdání dávno domluvené recenze. Football Manager 2012 je zkrátka výjimečnou hrou ve všech ohledech. Autoři ze Sports Interactive se totiž konečně odhodlali k razantnímu kroku, který dusil potenciál značky v předchozích letech. S tímto dílem definitivně kašlou na ty hráče, kteří sice nemají k fotbalu vyloženě negativní vztah, ale žádná z předchozích her se nestala jejich srdcovkou se stovkami nahraných hodin. Pro ně je tu FIFA Manager 2012 (který se letos také mimořádně povedl) s možností naskočit přímo do zápasu na hřišti, či oslavit narozeniny vaší manželky luxusním dárkem. Z vnějšího pohledu to však znamená jediné – ještě více tabulek.

KLIK SEM, KLIK TAM

Ovládací rozhraní se od minulého dílu příliš nezměnilo. Důležitá tlačítka jsou stále výrazně oddělena od ostatních a jen těžko by si člověk dokázal představit něco přehlednějšího. Právě přehlednost je letos důležitějším faktorem než kdy jindy, neboť v tomto díle přibylo takřka stejné množství možností, jak hru ovlivnit, než ve všech předchozích dohromady. Začněme třeba u toho, co uvidíte jako první – váš vybraný tým. Také vás štvalo, že když jste chtěli vytáhnout hráče z „béčka“, tak bylo třeba kliknout na hlavní tým, rozkliknout jednu nabídku, rozkliknout druhou nabídku, potvrdit a nakonec se ještě ujistit, že se nevyskytnul nějaký problém s databází? Ty doby jsou naštěstí pryč. Teď stačí kliknout na váš tým a za pomocí roletových menu obstarávat nejen přesuny v rámci vašeho mužstva, ale také finance, tréninky, nebo třeba přáteláky. Vše je nesmírně intuitivní, a i když je zde pomoc v podobě interaktivního tutoriálu, tak naprostá většina hráčů jistě po pár minutách zkoušení pozná, co a jak funguje.

Naprosto skvěle řešené je zbrusu nové okno s přestupy, což je také kategorie sama pro sebe. Zapomeňte na několikavrstevné prohledávání databáze kvůli kosmetické změně v nabízeném kontraktu. Teď máte pro přestupy v hlavní liště vyhrazenou samostatnou ikonku, skrz kterou se přenesete do velmi přehledně řešeného okna se všemi aktuálně rozjednanými transakcemi. Zde je možné hromadně buď přijímat, nebo odmítat nabídky, vyzobávat si ty finančně nejvýhodnější přestupy, nebo řešit hostování vašich odchovanců. Člověka až trochu zarazí, proč vlastně zrovna tento prvek nebyl v minulých dílech už dávno. Když už jsme u těch přestupů, ty jsou, alespoň z pocitového hlediska, řešeny daleko lépe, než loni. Jistě, stále se dá najít spousta chyb (někteří hráči k vám odmítají přestoupit i ve chvíli, kdy na vás v novinách pějí chválu), ale s dostatkem trpělivosti a financí lze podepsat prakticky každého vyhlédnutého kopálistu. Tomu napomáhá i inovovaný filtr pro vyhledávání hráčů. Seznam kritérií se zase o něco rozrostl a nyní zahrnuje i přednastavené mustry nejen na přestupy, ale i hostování. To se pochopitelně vyplatí zejména ve chvíli, kdy koučujete tým v druhé, třetí lize a nehodláte se spolehnout pouze na vlastní zdroje.

ZEPTEJTE SE LÁDI VÍZKA

Zmínili jsme interakci s hráči (a trenéry). Tu zasáhly změny snad ještě více. Samozřejmě, stále můžete vypustit do novin cílená prohlášení, která vám zlepší/zhorší vztahy s konkrétním člověkem. A stejně tak můžete stále pronášet proslovy ke svým hráčům před každým zápasem. Důležité ale je, jak moc to ovlivňuje samotné hraní. Vliv mediálních prohlášení je jasný a na nějaké opravdu zásadní změny (větší zapojení možnosti „napsat“ své vlastní odpovědi) si budeme muset ještě nějaký ten rok počkat. U takzvaných „team talks“ před a po zápase ale nezůstal kámen na kameni. Každý hráč Football Managerů ví, že prakticky jediná věta, která měla minulý rok před zápasem smysl, byla „běžte a vyhrajte.“ Nikdo se nezaobíral, zda jste ji pronesli přísně, klidně, či s trochou strachu ve hlase. Přesně to ale nyní můžete ovlivnit.

Každý hráč ve vašem týmu ale přitom reaguje na vámi řečené věty trochu jinak. Ambiciózního útočníka typu Jana Chramosty můžete pořádně naštvat před důležitým zápasem čtvrtfinále Evropské ligy tím, že „opatrně“ vysvětlíte kabině, že proti AC Milán „není co ztratit.“ Zároveň tím ale uklidníte celou zálohu, dva obránce a dodáte jistotu neklidnému brankáři. Co je lepší? Nic! Musíte zkoušet, zkoušet a zkoušet, případně se uchýlit i k osobním pohovorům s jednotlivými hráči. To ale může mít další negativní efekt. Pokud totiž zvolíte špatný předzápasový proslov a následně se budete snažit vzniklou situaci látat skrz osobní domluvu, tak vnesete do týmu ještě větší chaos a jeho výkon bude zcela jasně utlumený.

HEZKY TROJROZMĚRNĚ

To, jak si vaši chlapci vedou, můžete sledovat v inovovaném zápasovém režimu. Ten sice pochopitelně nedosahuje kvalit toho, jenž je použit ve FIFA Manageru 2012, ale je velmi přehledný, zároveň efektní i efektivní a navíc nepříliš náročný na výkon procesoru. Občas se dokonce dočkáte i výbuchu bengálských ohňů a stadiony mají jakž takž realistické proporce vůči těm skutečným. Je nám více než jasné, že naprostá většina hráčů ho během deseti minut vypne a nastaví si buď pohled „Elevated“, či „2D view“, ale pro potřebu několika zajímavých screenshotů funguje více, než dobře. Několika drobných změn si ale všimnete i při samotném zápase. Kupříkladu ve chvíli, kdy se vám zraní některý z hráčů, vyskočí u horního okraje obrazovky nabídka s jeho rychlým vystřídáním. Nešťastník s nakopnutým kotníkem se vám přitom do kolonky „tohle nemehlo vystřídám“ navolí automaticky a vy k němu jenom doplňujete adekvátní náhradu. Ano, kosmetická změna. Ano, funguje to výborně, děkujeme za optání.

Dalo by se toho napsat ještě mnoho a mnoho. Například o skvělé úvodní obrazovce, z níž se dozvíte veškeré potřebné informace. Nebo o seznamu střelců v jednotlivých zápasech, který se KONEČNĚ objevuje přímo na výsledkové listině. Nebo o roztomilých konfetách, které vylétnou na hřiště poté, co některý z týmů vyhraje ligový/evropský/domácí pohár. Ale my o nich psát nebudeme... protože jsme o nich právě napsali. A abychom celou tuto recenzi uzavřeli trochu netradičně – pokud chcete super hráče do začátku a máte přebytečných osm set tisíc liber, poohlédněte se po Maksimovi Shavyshovi z týmu BATE Borisov. Nebudete litovat. Fakt.

Football Manager 2012
Windows PC

Verdikt

S hrami od Sports Interactive se to má podobně jako s filmy od studia Pixar. I zde stále čekáme na titul, o němž bude možné říci, že nebyl alespoň tak dobrý, jako jeho předchůdce. Schválně hádejte, jak to dopadlo s Football Manager 2012...

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama