Final Fantasy XV Windows Edition Recenze Final Fantasy XV Windows Edition

Final Fantasy XV Windows Edition

Pavel Makal

Pavel Makal

19. 4. 2018 13:20 16
Reklama
Reklama

Na Final Fantasy s číslovkou XV fanoušci čekali pěknou řádku let. A nebylo to čekání vždy úplně příjemné, možná si ještě vybavíte, jaké reakce vzbudilo takzvané Platinum demo, které skoro přimělo Vojtu zlomit nad hrou hůl ještě dlouho před tím, než se na obrazovkách objevila v plné kráse. A zatímco konzolisté si příběh prince Nocta a jeho přátel mohli vychutnat už před rokem a půl, hráčům na PC se čekání ještě protáhlo. Nakonec se PC verze v obchodech objevila na začátku března v doprovodu kompletních edic pro konzole. Obsahově jsou shodné, PC hráči se ale mohou radovat ještě o kousek víc. Přestože totiž hra vypadá a běhá skvěle i na konzolích (zejména na těch silnějších), je to právě PC verze, jíž lze bez skrupulí označit za tu ultimátní.

NOVÁČKŮM VSTUP POVOLEN

Vzhledem k tomu, že se Final Fantasy XV při svém původním vydání už recenze dočkala, budu se v tomto textu věnovat převážně aspektům PC. Pár slov k samotné hře si ale neodpustím. Hned při jejím spuštění vás přivítá sdělení, že aktuální díl cílí jak na nováčky, tak na veterány série. Jakožto člověk, který se až dosud této legendě úspěšně vyhýbal, jsem tento přístup uvítal. A také mě potěšilo, že v tomto ohledu hra nijak nelhala. Vybaven pouze znalostí událostí filmového prequelu Kingsglaive jsem se do příběhu ponořil s chutí a problém mi nedělal ani trochu boybandový vzhled ústřední skupiny. Asi hlavně proto, že hra velmi dobře vykresluje vzájemné vztahy a skvěle ukazuje, že ona čtveřice na cestách je partou kamarádů, kteří se na sebe navzájem mohou spolehnout. Bavil mě i akční soubojový systém, který má šťávu, spoléhá se na spolupráci všech protagonistů a dokáže nabídnout naprosto spektakulární výjevy. Svět hry byl jakožto pro nováčka v sérii velmi lákavým tajemstvím, které jsem s velkou chutí rozkrýval. Pokud se tedy hře bráníte z důvodu averze vůči stylizaci, doporučuji vám, abyste své předsudky přehodnotili, necháváte si totiž ujít skvělý herní zážitek. 

PC verze vychází v kompletní edici, naleznete v ní tedy dosud vydaná příběhová DLC a updaty, které do hry od původního vydání dorazily.

Samozřejmě se najdou i vady na kráse, příběh je občas vyprávěn poněkud zmateně a důrazně doporučuji, abyste před zahájením hraní absolvovali zmíněný snímek Kingsglaive, jinak budete minimálně zpočátku nechápavě kroutit hlavou. Herní principy vyžadují občas poměrně dlouhé nastudování a nevyhnete se ani grindování a nezáživným vedlejším úkolům. Ze hry absolutně čiší smysl pro mnohdy až zbytečné detaily, jako je například extrémně realistické zpracování jídel a podobně. PC verze vychází v kompletní edici, naleznete v ní tedy dosud vydaná příběhová DLC a updaty, které do hry od původního vydání dorazily. Suma sumárum se jedná o velice slušnou porci obsahu, která vám zabere desítky hodiny hraní.

JAK TO ŠLAPE?

No a teď konečně k samotným aspektům PC verze. Přestože se jedná o port japonské hry, s nimiž mají hráči na PC často dost bolestné zkušenosti, tentorkát mohou svůj strach odhodit. Až na několik drobných podivností je totiž PC verze Final Fantasy XV skutečně extrémně vydařenou záležitostí. Trochu škoda je, že ze všeho nejdřív narazíte právě na jedno takové podivné designové rozhodnutí - v menu nefiguruje kurzor, jednotlivé nabídky si tak vybíráte točením kolečkem myši, kliknutím potvrzujete. Je zcela zřejmé, že hra byla designována s důrazem na hraní na gamepadu a i já vám doporučím, abyste tuto skutečnost vzali v úvahu. Na druhou stranu, pokud překousnete poněkud netradiční pohyb v menu, samotná hra se pak na klávesnici a myši hraje zcela bez problémů a můžete si tak svobodně vybrat, jaký ovladač je vašemu srdci nejbližší.

Vaše první kroky velmi pravděpodobně povedou do menu grafických nastavení. To je poměrně bohaté a kromě standardních položek tu naleznete i celou řadu prvků spoléhajících se na grafické karty od společnosti Nvidia. Final Fantasy XV je pro Nvidii obecně výkladní skříní a je to na ní vidět. Tedy pokud váš stroj oplývá dostatečným výkonem. Zapnout si tak můžete například Nvidia HairWorks, tedy technologii, která výrazně vylepší vzhled nejen vlasů, ale například i chlupů a hřív na nepřátelích. Podobně funguje nastavení technologie TurfEffects, která dokáže výrazně vylepšit trávu a porost obecně. Obě tyto zmíněné technologie mají výrazný vliv na podobu hry, zejména TurfEffect dělají z travnatých plání doslova pastvu (pun intended) pro oči. 

UDĚLEJTE SI TO HEZKÉ

Kromě toho hra podporuje i Nvidia Shadow Libs, díky nimž jsou stíny mnohem realističtější a detailnější. S patřičným výkonem si ale můžete dovolit zapnout Nvidia VXAO, tedy Voxel Ambient Occlusion. Hra světla a stínu je s tímto nastavením skutečně pozoruhodná, nároky na výkon jsou ale krvavé a pokud dáváte přednost plynulosti před grafickými efekty, dost pravděpodobně se mu budete muset vyhnout. Zároveň ve hře díky volbě TRAM můžete nastavit, kolik paměti bude věnováno texturám. Právě toto nastavení má extrémní vliv na výkon a je velmi pravděpodobné, že si s ním budete nějaký čas hrát, než docílíte optimálního výsledku. S nejvyšším nastavením si budete moci užít opravdu i ty nejmenší detaily na oblečení, ostatně vývojáři nabízí volně stažitelný balíček textur o velikosti zhruba 60 GB. Rozdíly mezi dvěma nejvyššími hodnotami nejsou zvlášť extrémní, průměrné a nízké hodnoty ale většinu detailů ztrácí.

Výrazně doporučuji nainstalovat hru na SSD disk, jinak vás totiž mohou čekat často nepříjemně dlouhé nahrávací časy.

Hru jsme testovali na sestavě LYNX PowerMedia Aura s procesorem i7-8700K 3,7GHz, 16 GB RAM a grafickou kartou Zotac GTX Geforce 1080Ti Mini. První test proběhl v rozlišení 4K se všemi nastaveními na max. V této podobě se framerate pohybuje na 30 snímcích za vteřinu. Pokud je pro vás (stejně jako pro mě) přednější grafická podoba hry než plynulý framerate, máte se v tomto nastavení skutečně na co těšit. A s ohledem na to, že ve 30 FPS hra běží i na konzolích, nepůsobí v tomto nastavení nepřirozeně. Pokud vypnete dodatečná grafická nastavení od Nvidie, dostanete se na skoro 50 FPS. Jestliže se spokojíte s nižším rozlišením 2560x1440, i při maximálním nastavení se zapnutými Nvidia technologiemi hra běží ve framerate přes 50 FPS, často dosahuje i magické šedesátky. Při snížení na klasické a v současné době stále hojně využívané Full HD běžela hra absolutně plynule.Výrazně doporučuji nainstalovat hru na SSD disk, jinak vás totiž mohou čekat často nepříjemně dlouhé nahrávací časy.

OBJEKTIVY DO POZORU

Final Fantasy XV také podporuje technologii Ansel pro všechny náruživé herní fotografy. Tento “foto mód na steroidech” vám umožňuje nejen různé úpravy kamery a aplikaci filtrů, na což jsme již dlouho zvyklí z konzolových verzí, pro opravdové fajnšmekry ale obsahuje i možnost vyfotit snímek v extrémním rozlišení, které může dosáhnout až rozměrů 63360x35640. Díky tomu můžete pořídit neuvěřitelně detailní záběry, a vidět ve scénách prvky, kterých byste si za normálních okolností vůbec nevšimli. Ansel nabízí i možnost pořízení 360° fotografií, které si následně můžete prohlížet třeba ve VR. Obecně se jedná o skvělý nástroj, v němž můžete strávit neskutečné množství času. A s ohledem na to, jak krásně umí PC verze Final Fantasy XV vypadat, lze pořídit opravdu nádherné obrázky. Ostatně již brzy se můžete těšit na dedikovanou galerii screenshotů nejen z této hry, ale například i z Kingdom Come: Deliverance nebo třetího Zaklínače, který tuto technologii také podporuje.

Final Fantasy XV Windows Edition

Čekání se PC hráčům vyplatilo. Na své stroje mohou přivítat tu nejlépe vypadající verzi Final Fantasy XV, která je prosta drtivé většiny problémů, které často podobné porty postihují. Jestliže máte chuť na masivní open world RPG, které se vymyká běžné západní produkci, určitě mu dejte šanci. Nevšední atmosféra, kouzelný svět a oku lahodící souboje jsou jasnými argumenty.

Final Fantasy XV Windows Edition
Windows icon PC

Verdikt

Výborně provedený port skvělého RPG, které zároveň funguje jako velmi dobrý vstupní bod do legendární série. PC hráči zas jednou nemusejí skřípat zuby a naopak se mohou radovat z využití svého hardwaru.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz