Farming Simulator: Nintendo Switch Edition Recenze Farming Simulator: Nintendo Switch Edition

Farming Simulator: Nintendo Switch Edition

Jiří Bigas

Jiří Bigas

3. 1. 2018 16:15 1
Reklama
Reklama

Série Farming Simulator pro mě osobně představuje především success story švýcarského studia Giants Software, kterému se podařilo úspěšně vymanit ze škatulky vysmívaných autorů budgetových titulů prodávaných kdesi u pokladen v supermarketu. Z tohoto uskupení se zaslouženě vyklubal jeden z týmů, kterému se podařilo s poměrně svéráznou látkou prorazit do mainstreamu a po PC scéně si ochočil i hráče na konzolích, handheldech, mobilech a tabletech.

HLEDÁNÍ ŘÁDU V CHAOSU

Pokud jste alespoň po očku sérii sledovali, mohli jste si všimnout, že se vrací na pulty s každoroční železnou pravidelností. Co leckomu naopak už uniká je skutečnost, že už pár let liché ročníky vycházejí na velké platformy a ty sudé na ty menší, kapesní a cestovní. Přičemž mobilní příspěvky do série jsou zpravidla chudší co do obsahu a až zpětně implementují některé z novinek, které předtím debutovaly na konzolích a PC. Aby toho zmatku nebylo málo, celou situaci dále pro náhodného pozorovatele komplikuje existence takzvaných gold a platinových edicí, které s odstupem času rozšiřují hlavní díly - nejčastěji o nové stroje a mapu, která se pak obvykle objeví rovněž v následujícím regulérním ročníku jako číslo dvě. A do všeho toho chaosu letos kromě Farming Simulatoru 18 pro PS Vitu, 3DS, iOS a Android a Farming Simulator 17 Platinum Edition pro PC a velké konzole hodili Giants Software bombu v podobě speciální edice pro Nintendo Switch, kde má digitální farmaření premiéru.

Je nezbytné ujasnit si, že Farming Simulator: Nintendo Switch Edition je ve skutečnosti Farming Simulator 17 a platí pro něj z drtivé většiny totéž, co jsem o hře napsal v říjnu 2016, když vyšla.

Bývá často zvykem, že první díl/ročník sportovních a podobných her nese na nové platformě nějaký neobvyklý podtitul namísto letopočtu. S Farming Simulatorem pro Switch se to má stejně. Ať už je důvodem skutečnost, že na sklonku roku 2017 nechtěli autoři po vydání mobilní osmnáctky přijít na Switch “jen” se sedmnáctkou, anebo za to snad může existence platinové edice na dalších platformách, je nezbytné ujasnit si, že Farming Simulator: Nintendo Switch Edition je ve skutečnosti Farming Simulator 17 a platí pro něj z drtivé většiny totéž, co jsem o hře napsal v říjnu 2016, když vyšla. To na jedné straně znamená spoustu dobrých zpráv, ale současně to značí, že se nemohlo změnit k lepšímu nic z toho, na co jsme si stěžovali už tehdy a bylo by zcela fér odkázat vás na starší text. My se tak budeme věnovat především rozdílům a zhodnocení toho, jak si vede samotná verze pro Switch.

17 MINUS MULTIPLAYER A MODY

Dobré zprávy nejprve. Díky tomu, že Nintendo Switch Edition je vlastně nepřiznaná sedmnáctka se poprvé na cestovní platformu dostává plnohodnotný Farming Simulator. Není to žádná meziverze ani port z mobilů či starších handheldů, jak se někdo mohl právem obávat. Po stránce obsahu se tak hra téměř ve všem shoduje s originálem. Téměř. Ačkoli obsahuje na rozdíl od starších menších dílů vše podstatné z hlediska hratelnosti, aktivit, strojů a činností, dvě podstatné složky postrádá. Jednak na Switchi nenajdete multiplayer a potom na rozdíl od velké premiéry na PS4 a Xboxu One nová platforma od Nintenda zatím nepodporuje modifikace. A ty, přiznejme si na rovinu, představují pro hru velký benefit a šlo z pohledu konzolistů o zásadní novinku posledního dílu. Čistě pragmaticky vzato je tu pak ještě jedna věc, která může případného zájemce trápit. Když už hra vychází téměř ve stejnou dobu jako platinová edice pro ostatní platformy, logicky by se nabízelo, aby verze pro Switch už v základu tento rozšířený obsah a novou mapu nabízela. Nicméně se tak nestalo. Což mi přijde jako velká škoda.

Na straně druhé tu zůstávají početné výhody. Pakliže si s sebou na cestu vezmete Nintendo Switch Edition, můžete se těšit na farmaření v té podobě, na kterou jste byli zvyklí doma. Navíc můžete doma ve hraní samozřejmě pokračovat jako na ostatních konzolích. Na rozdíl od her mnohem graficky pokročilejších, jejichž porty pro Switch dávají kapesnímu hardwaru pořádně zabrat, novinka také vypadá téměř stejně jako na PS4 a Xboxu One. Jistě, Farming Simulator nikdy nepatřil mezi nejpohlednější a technicky nejdokonalejší hry. Tento hendikep se ale nyní stal jeho výhodou, protože relativně nenáročný titul může běžet na Switchi v rovnocenné podobě, což pochopitelně třeba od Dooma čekat nemůžete.

PRO HRÁČE MOBILNÍCH VERZÍ JE TU NOVINEK DOST

Pokud jde o obsah hry, těšit se můžete na více než 250 strojů od 75 výrobců včetně Zetoru a Tatry. Nechybějí ani řiditelné nákladní vlakové soupravy, které byly velkou novinkou FS17, volba pohlaví farmáře, nové plodiny, rozhlasové stanice, starší lesnictví nebo chov slepic, krav, ovcí a vepřů. Samozřejmostí je i v sedmnáctce přepracovaný systém misí, kdy pro ostatní farmáře plníte práce na zakázku, přičemž si můžete vyzkoušet jejich stroje, vydělat nějakou korunu a navíc vylepšit vzájemné vztahy, což se vám bude hodit v momentu, kdy se rozhodnete sousedovo políčko vykoupit. Pokud jde o mapy, znovu se obsah shoduje s FS17, a tak se podíváte do severoamerické krajiny a do východoevropské Sosnovky, která debutovala v gold edici Farming Simulatoru 15. Jak už bylo řečeno, nová latinskoamerická oblast a její specifika z platinové edice FS17 byste na Switchi hledali marně.

Ocenil jsem rozhodně možnost upravit velikost prvků v HUDu, protože menší displej na cestách může být pro některé informace ve výchozím nastavení trochu moc těsný.

Líbí se mi, že si případný zájemce o cestovní Farming Simulator už nemusí lámat hlavu otázkami, zda jsou ve hře všechna zvířata, lesnictví nebo vlaky, jako tomu bývalo u větve pro mobily a starší handheldy. Ocenil jsem rozhodně i možnost upravit velikost prvků v HUDu, protože menší displej na cestách může být pro některé informace ve výchozím nastavení trochu moc těsný. Tato volba ale bohužel nepomůže s titěrnými informacemi v tabulkách. Ale přiznejme si otevřeně, že modifikace budou mnoha hráčům velmi chybět. Ačkoli na konzolích teprve začínají a jejich nabídka se pochopitelně nemůže ani vzdáleně měřit s roky budovanou PC scénou, už nyní je zřejmý jejich potenciál. Stačí se podívat, kolik map nebo strojů si dnes mohu stáhnout na PS4 zdarma. S multiplayerem na cestovních zařízeních se to sice má všelijak, ale také by nemusel na Switchi chybět. I kdyby mu měli hráči nakonec holdovat jen doma v pohodlí gauče. Vlastní zůstaly novince i některé důvěrně známé chyby z minulých let. Například malá vykreslovací vzdálenost a s ní spojená redukce detailů, kvůli níž na větší vzdálenost pomalu nepoznáte rozdíl mezi sklizeným a nesklizeným polem. Stěží ale šlo očekávat, že právě toto se vyřeší v případě premiérového portu na novém zařízení. Úspěchem naopak je, že hra funguje, jak má, a k existujícím neřestem nepřibyly nějaké další, takže i přes jisté výhrady lze titul stále opatrně doporučit.

Farming Simulator: Nintendo Switch Edition
Nintendo Switch icon Switch

Verdikt

Premiéra Farming Simulatoru na Switchi nedopadla vůbec špatně. Po technické stránce jde o zdařilý port sedmnáctky, které ale chybí některé funkce. Je tak škoda, že je autoři nezkusili kompenzovat tím, že by verze pro Switch rovnou obsahovala novou mapu a stroje z aktuální platinové edice.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz