Hrej.cz Euro Truck Simulator 2 – Road to the Black Sea Recenze

Euro Truck Simulator 2 - Road to the Black Sea

tadeas-pepr
Tadeáš Pepř
9. 1. 2020 15:20 Sdílej:
Reklama
Reklama

Jaksi smysluplně zrecenzovat DLC pro Euro Truck Simulator 2, to je vám panečku kumšt. Hru, kterou už hrál téměř každý, prvky, které byly probrány horem dolem, DLC, jehož popis si můžete velmi jednoduše přečíst na dedikované záložce Steamu. Stejně se o to ale pokusím, jednoduše proto, že Road to the Black Sea za to stojí. V pořadí šesté velké rozšíření mapového základu virtuálního kamioňáka míří na jihovýchod, konkrétně do už mírně exotických končin Bulharska, Rumunska a evropského Turecka. Asi není třeba zastírat, že se jedná o velmi propracovaný balíček hýřící detaily, který zase potvrzuje, že se tuzemská parta v SCS Software rychle a razantně zlepšuje. Ale odbýt celé DLC v jedné větě by bylo příliš jednoduché, že?

Ještě než překročíme Maďarské hranice se nicméně sluší a patří odbýt tradiční faktografické okénko. Euro Truck Simulator 2 vyšel v roce 2012, recenzované rozšíření na konci roku 2019. Co to znamená? V zásadě vůbec nic, jen to, že vám hra tak nějak pochopitelně graficky dech nevyrazí, během let se ale na druhou stranu vypilovala blízko dokonalosti a pověstnému zubu času odolává s překvapivou grácií. Původně “komorní” mapa sestávající se ze Střední Evropy a Britských ostrovů postupně pokryla téměř celý starý kontinent, v současnosti už chybí jen úplný východ (hurá na Ural), Jaderské moře a jižní cíp kontinentu (přes Split až do Athén) a, trochu nepochopitelně, Pyrenejský poloostrov. Je více než pravděpodobné, že se těchto tří rozšíření dočkáme v nejbližší době, ostatně, narozdíl od amerického sourozence American Truck Simulator je vize kompletní Evropy stále reálnější. Tak, zorientováno? Jdeme na to.

GO SOUTH, BOY

Rumunsko, Bulharsko a kontinentální Turecko možná nepatří k těm nejatraktivnějším turistickým destinacím, tuzemským hráčům ale přece jen nemusí být úplně cizí. Každá ze zemí má svůj velmi osobitý ráz. V Rumunsku dominují horské masivy překlenující zemi ze severu na jihozápad, Bulharsko už svým vzezřením připomíná rozpálené jižní země a Turecko je onou pověstnou branou do Asie. I s největším městem Evropy, Istanbulem. To jednoduše znamená, že se nové oblasti diametrálně odlišují od existující Západní a Severní Evropy. Ať už se jedná o systematiku silnic (téměř úplná absence tunelů i v hornatých oblastech), jejich vzhled a stav, nebo okolní architekturu.

V některých krajích skutečně jedna miniaturní vesnička střídá druhou

Zatímco jinde hrají prim obrovská města spojená dálnicemi nebo venkovskými silničkami, virtuální Balkán je spíše nekonečnou řadou měst, městeček, vesnic a rozpadlých sídel. V některých krajích skutečně jedna miniaturní vesnička střídá druhou, okolo vesele vyskakují kostelíky a malé farmy, v Rumunských horách se plahočí koňské povozy a při kličkování hustými lesy na vás dýchne atmosféra divočiny. Všudypřítomné řeky, říčky, různě staré až prastaré mosty a charakteristicky oprýskaná města už jsou jen třešničkami na povedeném designérskem dortu. Tohle se prostě a jednoduše povedlo.

PAPÍRY, PROSÍM

Jednou z velkých novinek předchozího balíčku Pobaltí byly hraniční přechody a s nimi spojená byrokracie, oboje ale dostává mnohem reálnější rozměry až nyní. Rumunsko, Bulharsko a Turecko jakožto země mimo prostor Schengenu nabízejí krapet jiné podmínky přejezdu hranic a Euro Truck Simulator 2 to plně respektuje. Každý přechod je jedinečný, plný úskalí, úzkých průjezdů mezi budkami, čekání na závory a, především, prohlídek. Tu ukážete papíry, tu je ukážete (o minutu později) znovu, najedete na silniční váhu, necháte si přívěs pročesat psy, o chvíli později přijde na řadu rentgenový sken a tak dále. A po cestě zpátky stejný postup znovu.

Popojíždění mezi branami tak příjemně rozbíjí pomalu bující rutinu bezmyšlenkovitého polykání kilometrů. Bohužel (nebo bohudík), se nemusíte popotahování se zákonem bát, vaše zboží je vždy v pořádku a ani v papírech nechybí potřebná razítka. Na druhou stranu si žádné oplétačky v případě Euro Truck Simulatoru dost dobře nedokážu představit. Pobyt ve vězení? Noční úprk před policií? Ale jděte. Tohle je simulátor, tady se zákony dodržují a nejhorším existujícím zločinem je porušení předepsané bagetpauzy.

BRÁNA DO ASIE

Zdaleka nejatraktivnějším sídlem DLC, a dost možná i celé hry jako celku, se stává jednoznačně Istanbul. Největší město Evropy (zdaleka rozlohou a těsně i obyvatelstvem) skutečně dostává svého označení. Pokud jste zvyklí na virtuální města ve formě pár pohozených domečků a rozplizlé textury velkoměsta na pozadí, budete tiše fascinováni. Istanbul je malou sítí dálničních tepen obklopených sjezdy, výškovými budovami, moderními mosty apod. Jedná se, naprosto suverénně, o největší a nejpropracovanější sídlo v rodině truckových simulátorů a mě nezbývá než smeknout.

proč bych měl, proboha, vézt kus trubky odkudsi z jižního Bulharska až do Malmö?

Je tedy balíčku vlastně co vytknout? Ano, zůstávají některé neduhy původní hry. Doprava je stále tak trochu apatická, postrádá realistickou agresivitu, což na složitějších křižovatkách vede k zoufalé stop-go jízdě nebo nutnosti brousit kolemjedoucí takříkajc “na prasáka”. AI vozidla vám navíc na dálnici nepochopitelně uhýbají do levého pruhu, nebo se naopak divoce tlačí do toho vašeho. Některé zakázky pořád příliš nedávají smysl (proč bych měl, proboha, vézt kus trubky odkudsi z jižního Bulharska až do Malmö?) a úplně stupidní je systém uzavírek silnic kvůli nehodám. Proč proboha musí místní policie úplně zablokovat úsek místní výpadovky, který musím objíždět prakticky přes půl země, kvůli jednomu zablokovanému pruhu? Slyšeli bulharští muži zákona někdy o kyvadlové dopravě?

V NEJLEPŠÍ FORMĚ

Zkrátka a jednoduše. Pokud vám není černomořský region úplně cizí, do Road to the Black Sea se jednoznačně vyplatí investovat. Tvůrci jsou na vrcholu sil, a i když původní hra nevyhnutelně stárne, má stále co nabídnout. Nůžky mezi původním obsahem a tím novým se rozevírají hromovým tempem (což je bolestně citelné při zpátečním průjezdu Střední Evropou) a prakticky jenom proto nelze udělit Černému moři plných pět bodíků. Ale až se budete kochat svým vozidlem na palubě přívozu brázdícího Dunaj, do uší vám bude dunět vaše oblíbené kamioňácké rádio, a vy po rozmlácnené silnici vyrazíte vstříc novým dobrodružstvím, na chvíli zapomenete, že je to vlastně jen už téměř osm let stará hra. A to mi přijde prostě neuvěřitelné. 

Euro Truck Simulator 2 – Road to the Black Sea
Windows icon PC

Verdikt

Doposud nejlepší DLC. Krásné, propracované, pestré a povedené. Pro fanoušky hry povinnost.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz