Don't Starve Recenze Don't Starve

Don't Starve

Ondřej Novotný

Ondřej Novotný

10. 5. 2013 22:44 4
Reklama
Reklama

Existují názvy her, které se dají označit za hloupé (Divine Divinity), obyčejné (Call of Duty), netradiční (Husita), šílené (AaaaaAAaaaAAAaaAAAAaAAAAA!!! – A Reckless Disregard for Gravity) i takové, které jsou... no, zkrátka výstižné. Roztomilá flashovka You Have to Burn the Rope byla ukázkovým příkladem a Don't Starve jde v podobných stopách. Neumři hladem!, tak by se dal nejsnadněji přeložit její název – a o tom vlastně celá je. Jenže nabízí toho ve skutečnosti ještě mnohem víc. Byť to celkem dobře maskuje.

První kroky ve hře jsou jako chůze temnou uličkou. Ocitáte se v kůži nebohého Wilsona, kterého unesl démon a uvrhl ho do neznámé divočiny. Nevíte, kam se vydat, co dělat, jak se bránit. Jednoduše: tápete.

A tak jsem trhal z keřů bobule, tahal mrkve ze země, vyhýbal se nebezpečně vyhlížejícím prasatům a prchal před ještě agresivnějšími pavouky. Začalo se stmívat; tušil jsem, že bez ohně do rána mezi divou zvěří nepřečkám. Jenže kde ho vzít? Byla horká noc – začal jsem se potit, horečně přemýšlet, hledat záchranu, ale tma padala, les zlověstně šuměl a nedaleko někdo zavyl. A pak to přišlo: ucítil jsem prudký náraz, spadl na zem a už se neprobral. Byl konec...

Nauč se sám

Tak takhle ne. Nevyhladovět zjevně není jediným cílem hry, která by se měla spíš jmenovat Don't Starve and Try to Survive – název by tak byl alespoň základním vodítkem k titulu, který jinak jakékoliv nápovědy postrádá. Skutečnost, že můj první kontakt s hrou skončil takto neslavně, nebyla úplně má vina: Don't Starve se s hráči totiž skutečně nemazlí a nedává jim žádný tutoriál, který by je naučil ALESPOŇ základy. Ne, hra vás uvrhne osamoceného doprostřed přírody, kde není nemožné přežít a je velmi snadné zemřít.

Pro začátek je nutné nastudovat si nějakou příručku na internetu, alespoň co se prvních kroků ve hře týče. Pak zjistíte, že to nakonec není tak složité: stačí sesbírat pár základních surovin, vyrobit sekeru, pokácet pár stromů a už zvládnete připravit malý táborák. V jeho blízkosti pak můžete poklidně přečkat první noc a rozmyslet si své další kroky.

Zkus si sám

Jakmile hráč pochopí alespoň základní principy titulu, některé další mu „docvaknou“ samy. S lepší sekyrou zvládne rozbíjet balvany a z nich získávat další suroviny, z nich pak vyrábět další předměty a tak dále. Z počátečního záhadna se brzy stane kouzlo; mnoho radosti ve hře pramení z objevování toho, jak její mechanismy fungují. Jak ulovit rychle pelášící králíky? Co udělat s hnijící mrkví, aby byla opět poživatelná? Co začít pěstovat na farmě? Odpovědi jen šustí papírem... Hra vám napoví, kolik surovin potřebujete na výrobu nových předmětů či budov, ale kde je získat, na to už si musíte přijít sami. Nemluvě o tom, že i efekt nově sestavených objektů si často musíte ozkoušet na vlastní kůži.

Don't Starve je hodně nekompromisní záležitost, ze své obtížnosti ale dělá přednost. Není frustrující jako třeba Dark Souls v tom smyslu, že by vás nechala umírat na každém rohu. Pomocnou ruku ale nepodá; když si nebudete schopni najít potravu, zemřete. Když vběhnete do hejna včel, pravděpodobně zemřete. Když probudíte enta bránícího les, buď mu utečete, nebo... zemřete. Pokud však budete pečliví a opatrní, dá se hrou bez větších komplikací procházet a postupně před sebe stavět nové a nové výzvy. Když vyrobíte oštěp, troufnete si i na lov některých potvor. Když si připravíte včelařskou helmu, budete se moci vydat mezi úly. A co teprve, když získáte některý z magických předmětů! S takovou zmrazovací hůlkou je člověk úplně jiný pán než s obyčejnou sekyrou.

Bojuj (skoro) sám

Postupný vývoj vaší postavy je hlavním hnacím motorem celého snažení, v tomto si hra nezadá třeba s MMORPG. Podobně jako ve většině z nich je i v Don't Starve trochu upozaděn příběh, respektive je k dispozici ve speciálním režimu, „survival“ mód ale hraje prim. I proto, že ty nejlepší momenty stejně píše hra sama. Budete cestovat červími dírami, blouznit na hraně příčetnosti, skuhrat hlady s poslední kukuřicí v batohu, možná zabijete i nejlepšího přítele... jen abyste nevyhladověli.

A k tomu se občas často budete bát o vlastní život. Spousta potvor, které potkáte, jsou neutrální, takže bez provokace neútočí. Jenže někdy si takhle člověk troufne na jednu opuštěnou příšeru a najednou má v zádech pět jejích kamarádů. Nemluvě o Smrtce, která už zase brousí kosu... Většinu smrtí si zde ale způsobíte sami: třeba neuvážeností, když spálíte víc stromů, než by se patřilo, a vyvoláte nekontrolovatelný požár. Nebo se rozhodnete utábořit na špatném místě a taková nevítaná noční návštěva v podobě ochránce místního lesa rozhodně vašim šancím na dohrání titulu nepřidá. Na vysvětlenou: smrt je, pokud nevlastníte jeden ze tří speciálních předmětů, definitivní, na load tady zapomeňte.

A hlavně: přežij

Don't Starve zprvu umně skrývá sílu, kterou má v detailech. Prasata se za úplňku mění v jakési agresivní prasovlky, podobně jinak mírumilovní buvolové se lehce podráždí, když je otravujete v době páření. Ve hře se střídají kromě dne a noci i roční období, přičemž v zimě je pochopitelně se třeba připravit na kratší dny – a, ano, i na větší zimu, čili je fajn si uplést nějakou pořádnou čepici. Hra žije svým vlastním životem a je jen na vás, zdali se dokážete mu přizpůsobit.

"Většinu smrtí si zde způsobíte sami:
třeba neuvážeností, když spálíte víc stromů."

Zdá se to takřka neuvěřitelné, že? Přesto Don't Starve není zdaleka dokonalým titulem, od kterého by se nešlo odtrhnout. Někdy jeho hraní působí až moc repetitivně, jelikož některé činnosti – z prosté nutnosti zůstat naživu – musíte vykonávat stále dokola, jako hledání jídla, kácení stromů a podobně. Poměrně nudné jsou i noční fáze, které musíte zkrátka přečkat u ohně anebo skočit do spacáku a zaspat je; moc jiných činností se tou dobou dělat nedá. A poslední věc, která mi vadila, byl občasný problém s ovládáním. Když se některé předměty, zvířata či rostliny vyskytují těsně u sebe, je občas problém kliknout na správný objekt, leckdy to přitom z hlediska efektu znamená zásadní rozdíl. Například když chcete vzít květinu, nikoliv zaútočit na včelu, která poletuje poblíž.

Jinak je ale Don't Starve jako zjevení. V maniakální míře detailů mi připomnělo nejlepší RPG hry, akorát že místo příběhu klade DS důraz na prozkoumávání a snahu o přežití za každou cenu.

A že to není jen tak? Na to vemte shnilou mrkev.

Don't Starve
Windows icon PC
PlayStation icon PlayStation 4

Verdikt

Explorativní survival hra. Že to zní děsivě? Nebojte, Don't Starve je zábavná a promakaná záležitost na hodně deštivých odpolední. Jen ten tutoriál tady fakt chybí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz