Hrej.cz Bus Simulator 2008 Recenze

Bus Simulator 2008

zdenek-princ
Zdeněk Princ
9. 4. 2009 22:50 15 Sdílej:
Reklama
Reklama

Není to tak dávno, co jsme si vzali do hledáčku zajímavě se tvářící počin Popeláři, abychom mu pak napařili chabé dva bodíky z deseti a poslali ho do věčných lovišť mezi ostatní haldu herního balastu. Tenhle ne zrovna vydařený titul ale s odstupem času zanechal alespoň vzpomínku na neotřelý nápad, jenž nebývá v komerční sféře zpracován bůhvíjak často, resp. jestli vůbec kdy. A právě z tohoto důvodu si lámeme hlavu nad tím, co v nás zbude při zpětném pohledu na nejnovější díl série Bus Simulator, který lidé z Ice Bytes a Astragonu podsouvají hráčům se stejným odhodláním jako v případě zmiňovaných mistrů popelnic. Nenapadá nás nic. Nic pozitivního…

Jako vejce vejci, ach jo

Pokud bychom měli i nadále zůstat u jakéhosi porovnávání Popelářů se „zázrakem“ jménem Bus Simulator 2008, narazíme na skutečnost, která je v mnoha směrech determinující. Obě hry využívají stejný engine a zákonitě tak s sebou nesou totožné chyby. Ty je možné po předešlých zkušenostech přecházet, využít k tomu ale musíte rafinovaný způsob, kdy si budete na těle způsobovat jinou, nejlépe fyzickou újmu, která herní utrpení přebije. Jedině tak se dá po delší dobu kroužit s krabicí od bot jménem autobus po nevzhledných ulicích, nevšímat si krabic od bot jménem auta, kterak vykružují pravoúhlé zatáčky půl vteřinovým otočením se na místě, anebo se stále hrozit toho, která z textur na silnici bude příliš vyčuhovat nad ostatní a na fleku vás zastaví s ublinknutím nepopulární hlášky o konci mise.

Než se ale do tohoto hororu vůbec pustíte, budete si muset projít vpravdě „sofistikovaným“ systémem správy vlastní garáže. Peníze si tentokrát půjčovat nemusíte, startovní obnos vám stačí na první z přibližné desítky autobusů, a ihned po jeho pronajmutí se vám zpřístupní první mise. Když budete dostatečně vytrvalí, postupně se vám společně s novými autobusy odemknou další linky a celodenní i speciální štace. V rámci reklamních kampaní je pak možno polepit pronajaté vehikly barevnými plakáty a vydělat si tak na cestách o nějaký ten peníz více. Finance se pak samozřejmě hodí na nájem dalších busů, případně jejich opravování, k čemuž budete nuceni téměř po každé jízdě.

Nabourat, či nenabourat?

Ono vyhnout se kolizi je totiž nadlidský úkol. Dopředu zkrátka nejste schopni odhadnout, o jaký kus bordelu válejícího se na silnici vaše pneumatiky škobrtnou a který hravě přeletí. V případě první situace vám nezbude nic jiného než sledovat záblesk obrazu signalizující fatální poškození a pokusit se uspět v misi na další pokus. Neznamená to ale, že by se vytratilo těžce nereálné chování autobusu, plavajícího po silnici jako Michael Phelps v olympijském bazénu. Hezky zleva doprava a neskutečně rychle!

Slavné nejsou ani příjezdy do stanic, kdy se jednou musíte do vyznačeného koridoru trefit opravdu na chlup přesně a jindy se vám hra přepne do režimu nastupování/vystupování třeba i pár metrů před místem, kde stojí dav nedočkavých cestujících. Ať už se tak ale stane kdekoliv, vzápětí přichází naprosto odzbrojující novinka. Fanfáry a… oddělená tlačítka pro otevírání jednotlivých dveří! Strategie, která tato možnost nabízí, je široká jako Dněpr – cestujícím můžete otevřít jen zadní dveře a natřásat se škodolibým smíchem, jak to mají ti nevděčníci daleko. A aby náhodou nevznikla uvnitř revolta naštvaných důchodců, prostě jen dalším tlačítkem spustíte hlásnou troubu, která oznámí další zastávku a je zase klid a mír. Den zachráněn a takhle stále dokola, dokud si už prostě neřeknete dost!

Už doooooooost!

Teď ale vážně: Bus Simulator 2008 je nudnou a stereotypní hrou, kterou nezachraňují ani zdánlivě pestré mise, ani měnící se okolí map, ani cokoliv jiného. V porovnání s konkurenčním Bus Driverem jde jen o chabý pokus, jak zábavnou formou simulovat městskou autobusovou dopravu. Hra ničím nemotivuje k tomu, abyste se prokousávali k dalšímu obsahu, nutnost neustále čubrnět do mapy místo sledování pomocných ukazatelů přímo na silnicích je také k uzoufání a celkově slaboučká prezentace to všechno sráží do kolen. Snad kdyby hra působila plynulejším dojmem, dala by se kladně hodnotit alespoň jízda městem, nicméně i ta se svým zpracováním pohybuje na hranici letitého budgetu a freeware her, takže skutečně není o co stát. Možná snad jako kuriozitu, že i něco takového se může prodávat i v době, kdy zrovna nepácháme aprílové žertíky…

Bus Simulator 2008
Windows icon PC

Verdikt

Kdyby se Bus Simulator 2008 nabízel zdarma ke stažení na stránkách s plnými hrami, dalo by se mnohé pochopit. Takhle nám ale všem mohou zůstat jen oči pro pláč, protože pokoušet se hrát tuhle věc je stejně zbytečné jako prosit dítě, aby neřvalo, když si prdne do gatí.

Co se nám líbí a nelíbí?

Nikdo vás to nenutí kupovat, ale aspoň si můžete otevřít každé dveře zvlášť a zahlásit další zastávku - to tu, pravda, ještě nebylo.
Od prezentace přes fyziku a ovládání autobusu až po nudu a naprosto nulovou funkci jakýmkoliv způsobem motivovat hráče k tomu, aby dále odemykal opakující se obsah hry.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz