Budget Cuts Recenze Budget Cuts

Budget Cuts

Jakub Štěpánek

Jakub Štěpánek

14. 10. 2020 15:52 2
Reklama

Když jsem viděl první záběry z Budget Cuts, nevyhlo se mi podezření, že půjde o jakousi variaci na Portal. A protože logické hádanky příliš v lásce nemám, maličko mě jaly obavy, že mě hra pořádně potrápí. K mému (příjemnému) překvapení jsem se však mýlil.

Kancelářská odysea vás k logickým operacím nutit nebude. Zcela naopak. Mozek můžete na nějaký čas vypnout a příjemně si odpočinout u brutální řežby, v níž nebude nouze o stěny zbrocené horkým olejem, který proudem tryská z fatálně poškozených robotů. Nedá se nic dělat, tady jde o život.

KANCELÁŘSKÁ KRYSA

Pojďme si nejprve nastínit, o co tady vlastně jde. Pracujete v jakémsi korporátu na pozici úředníka. Kolem se to jen hemží otrávenými roboty, u nichž se evidentně už dávno projevil syndrom vyhoření, s nímž se mermomocí snaží bojovat. Například tím, že stále opakují mantry typu: „Miluji svoji práci.“ Říkají to ale nezvykle často a navíc velmi podezřelým tónem, z čehož hned poznáte, že tomu tak ve skutečnosti asi není.

Jednoho dne se z podivného telefonátu dozvíte, že vám jde někdo po krku, takže si musíte rychle sbalit fidlátka a kvapně opustit kancl. Stačí si vzpomenout na scénu z prvního Matrixu, kdy Neo poprvé prchal před agenty, v čemž mu po telefonu pomáhal Morpheus. Přesně takhle proběhne exodus i v Budget Cuts. Zde je ale útěk úspěšný, snad i kvůli tomu, že máte k dispozici epesní teleportovací zařízení. O něm ale až za chvíli.

Stealth funguje parádně, schovat se můžete třeba skrčením v kancelářské kóji, nebo rychlým nakloněním za roh. Musíte ale být ochotni trochu se u hry hýbat.

Časem se dozvíte více informací o dámě, která se vám pravidelnými telefonáty snaží pomoct. Samozřejmě výměnou za něco důležitého. Nebudu prozrazovat, jen naznačím, že jde jednoduše o vzájemně výhodný vztah. Nyní už je jasné, že jde o příběhově laděný zážitek. Vyprávění však zbytečně nezdržuje a děje se jen tak mimochodem, což je dobře, protože zbytečně nekazí slušné tempo.

NŮŽKY V ZÁDECH

Vraťme se ke zmíněnému zařízení. S ním ve vteřině překonáte několik metrů, skrze vystřelenou kuličku se navíc dostanete i na hůře přístupná místa, třeba do větrací šachty, do prostoru v rozdělaném stropu a tak dále. Ještě před přemístěním je možné místo trochu očíhnout. Když je vše v pořádku, stačí zmáčknout tlačítko. A je hotovo.

Druhou rukou pak ovládáte vše ostatní. Občas je potřeba vzít za kliku, zmáčknou tlačítko, vyťukat číslo z pageru, abyste se spojili s přítelem na telefonu. Když jde do tuhého, je potřeba sebrat nůžky, případně rovnou vrhací nůž, a rozpárat agresivního robota. Když to neuděláte včas, trefí vás přímo na komoru. A to je  pocit velmi nepříjemný.

Ostré předměty lze vrhat, nebo použít hezky na blízko, když se tedy stihnete teleportovat do té správné vzdálenosti. Systém funguje poměrně dobře, i když jsem měl docela problém odhadnout ten správný pohyb, aby čepel skutečně nabrala nějakou rychlost. Často se mi stávalo, že mi jednoduše spadla kamsi k nohám. Jediné štěstí, že ve hře žádné nejsou, jinak bych měl chodidla jak cedník.

Velmi povedená je reakce robotů. Po zásahu do paže sice padnou k zemi. Byl jsem ale hodně překvapený, když se plechovka vydrápala zpět na nohy a pravým hákem mi vše vrátila i s úroky. Dvě rány jsou zkrátka jistota. Z mašin na mrtvoly navíc na všechny strany stříká olejovitá tekutina, která na okolních stěnách a na podlaze tvoří nádherná umělecká díla. Časem budete využívat i různé pastičky, roboty lze třeba jednoho po druhém nalákat do malé místnosti, kde po čase vznikne slušná hromada šrotu.

Budget Cuts
i Zdroj: Hrej.cz

Nebo také ne. Krom přímé konfrontace se totiž můžete kolem nepřátel nepozorovaně proplížit. Stealth funguje parádně, schovat se můžete třeba skrčením v kancelářské kóji, nebo rychlým nakloněním za roh. Musíte ale být ochotni trochu se u hry hýbat. Pokud zrovna sedíte na židli, což je ostatně validní způsob hraní, moc vám skrývání nepůjde.

REPETE

Po čase jsem se bohužel neubránil dojmu, že koukám stále na to samé. Kanceláře jsou na chlup stejné, v designu prostředí by se zkrátka hodila alespoň nějaká invence. Opakují se i hlášky neutrálních robotů. Ty jsou vtipné možná ve chvíli, kdy je slyšíte poprvé, po dvacáté už vyloženě otravují. Humor obecně nemusí každému sedět. Je totiž hodně praštěný a prvoplánový. Dá se říct, že si z vás autoři tak trochu utahují. Třeba když vás pošlou do konkrétní místnosti, abyste našli pracovní místo jistého Smithe. Jmenovka se jménem Smith je ale na každém stole.

Hratelnost je vlastně napříč celou kamapaní také hodně jednotvárná, zde ale záleží spíše na vás, jak ke hře budete přistupovat, jak ji budete hrát. Já bych doporučil prokládat akční sekvence kradmým postupem. Někdy k tomu dopomáhají i autoři, třeba tím, že vás oberou o veškeré ostří.

S Budget Cuts autoři evidentně zaznamenali úspěch, protože se pustili do regulérního druhého dílu, ačkoliv to ve světě VR nebývá úplně zvykem.

Budget Cuts bych vytknul ještě jednu věc. V některých chvílích je totiž výrazně neintuitivní, což mnohdy vyústí v nepříjemné zákysy. Věci jsou občas na místech, kde byste je rozhodně nečekali a hra často ani nenaznačí, jak postupovat dál. Samozřejmě nečekám, že mě bude po celou dobu vodit za ručičku, často jde ale o velmi frustrující situace. Prohledávání šuplíků, v nichž v 99 procentech případů nic není, jednoduše nepatří mezi zábavné aktivity.

Zmínit musím i nahrávací čas. Ten sice není zase tak dlouhý, i ta necelá půlminuta se ale občas šíleně vleče. Obzvlášť pak v případě, kdy několikrát rychle po sobě zemřete. Za to si ale vlastně z části můžete sami.

CUT THE BUDGET

Příjemně mě potěšil závěr, v němž hra parádně graduje, jde o skvělou tečku. Možná už ale sami dobře víte, že nejde o konec v tom pravém slova smyslu. S Budget Cuts autoři evidentně zaznamenali úspěch, protože se pustili do regulérního druhého dílu, ačkoliv to ve světě VR nebývá úplně zvykem.

Nesmím zapomenout ani na speciální Arcade režim, v němž můžete strávit nějaký čas po dokončení čtyřhodinové kampaně. Zde je průchod pečlivě obodován, můžete tedy překonávat své vlastní výkony, nebo si zasoutěžit s dalšími hráči. Jde o fajn rozšíření.

S Budget Cuts asi nemůžete šlápnout vedle. Pár nedostatků se zde najde, přičemž je potřeba říct, že nejde o kdovíjak inovativní záležitost. Na PC ostatně vyšla už v roce 2018, nějaké ty roky už tedy má. Zároveň je ale sympatické, že si zbytečně na nic nehraje a přináší jednoduchou akční řežbu ve slušném tempu.

Budget Cuts
Windows PC
PlayStation PlayStation 4

Verdikt

Budget Cuts jsou jednoduchou, ale příjemně svižnou hrou, která potěší především milovníky akce a rozpáleného oleje.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz