Brothers: A Tale of Two Sons Recenze Brothers: A Tale of Two Sons

Brothers: A Tale of Two Sons

konfrst.jan@gmail.com

konfrst.jan@gmail.com

3. 9. 2013 22:41 5
Reklama

Oznámení Brothers: Tale of Two Sons bylo jistě překvapením pro nejednoho z nás – švédské studio Starbreeze je přeci jen známější svými akčními hrami, za všechny jmenuje výtečného Riddicka a své prsty mají také v nedávném a námi zahranémPayday 2. O to překvapivější je pak samotný emotivní náboj Brothers. Tohle že stvořili lidé, kteří do herní podoby převedli drsňáka Vina Diesela?Brothers se od samotného počátku snaží působit jako laskavá pohádka pro malé i velké a tuto snahu podtrhuje vším, co mají autoři k dispozici. Barevná paleta, líbivé tóny v pozadí, prvotní interakce s postavami herního světa, patlavý jazyk postav – to vše se zkrátka snaží upoutat hráče k obrazovce s poselstvím, že mohou s klidem přizvat i ty nejmenší.

Láska na první pohled

Dostáváme se tím k tomu, že jedním z největších kladů hry je atmosféra. Ať už se prodíráte úvodní vesnicí, prozkoumáváte podzemní doly, bloudíte temným lesem s loučí v ruce či jen skáčete na kamzičím hřbetě po skalách, vždy budete mít chuť objevovat více, pátrat dále a vyzkoušet s jednotlivými bratry všechny možnosti interakce. Jenže mýlit se nenechte, hra není vždy tou pohádkou, jakou se z okolních screenshotů může zdát.

Ona pohádková atmosféra sice převládá ve většině hry, o to překvapivější jsou však momenty, kdy hra pohádkou vlastně vůbec není a o život jde nejen vám, ale i postavám ve vašem okolí. Prozrazovat nic nebudeme, na detaily nechť si přijde každý sám, dovolíme si však zmínit, že někdy vám spadne čelist, jindy vám dokonce i zamrazí v zádech a v určitých momentech snad i budete chtít odvrátit zrak. A za to smekáme.

Ve dvou se to lépe táhne

Pokud dění okolo tohoto titulu nějakým způsobem sledujete, jistě vám neunikl fakt, že Brothers jsou kooperační hrou pro jednoho hráče – ve hře se totiž chopíte otěží obou bratrů najednou. Vaše levá ruka a v ní třímaná levá polovina ovladače se chopí velkého bratra, opačná hemisféra pak ovládá sourozence menšího. A světe div se, ovládání je to nejen originální, ale také funkční. Pravda, občas chtě nechtě působí schizofrenním dojmem a lze se v něm často ztratit – levá ruka neví, co dělá pravá a neviditelné bariéry lemující strmé srázy jsou ve hře jen a jen ku potěše hráče.

"Ač jsou hádanky samotné většinou velmi jednoduché, zapadají do hry a nijak neničí plynutí příběhu."

Je jen pochopitelné, že kde je řeč o kooperaci, tam je také řeč o spolupráci se společným cílem. Průchod hrou je tak lemován výzvami pro naše malé sourozence. A ač jsou hádanky samotné většinou velmi jednoduché, zapadají do hry a nijak neničí plynutí příběhu. Nepříjemné na nich čas od času je jen to, že tvůrci mají tendenci se opakovat. Vedle toho také zabolí i všudypřítomný dojem, že to jistě šlo i lépe a kvalitněji – mozkové závity zkrátka nepotrápíte a útěcha v podobě plynulého hraní ne vždy pomáhá. Co však na hře zamrzí mnohem více než sem tam zopakovaný recept některé z hádanek, a co dokáže zbrzdit jinak hladký průchod hrou, jsou nepříjemné bugy – často se jeden z bratří (v mém případě se bůhvíproč takřka vždy jednalo o toho staršího a většího habána) někde zasekl a nezbývalo než nahrát poslední checkpoint.

Hořká pachuť

Dostáváme se tím k tomu, co na hře překáží vlastně nejvíc – její nízké ambice. Nenechte se mýlit, Brothers jsou hrou velikou co se přesahu a emocí týče, v technickém zpracování však občas pokulhává. Absenci kvalitnějšího dabingu autoři kryjí za nesrozumitelný jazyk, což by sice mohlo v atmosféře hry fungovat, ale většinou se komunikace omezí na pouhé hekání dvou hlavních postav a to zkrátka působí občas nepatřičně. Vedle toho také z okolních obrázků můžete vidět, že ani grafika hry nepatří k tomu nejlepšímu. Zde se však dá přihlédnout k tomu, že se rozlišení textur a počet polygonů podřizuje stylizaci a výpravnosti - finální dojem je tedy hlavně na jedinci a jeho preferencích – zda je pro něj důležitější celkový dojem nebo přítomnost detailů.

Jenže! Pohled na hru jako celek dává tušit, že tyto výtky a jim podobné jsou pouhými malichernostmi. Důvod, proč si hráči Brothers kupují a proč jim věří a milují, není žádné technické zpracování, ale onen rozkošný příběh dvou bratrů, kteří se vydají hledat medicínu pro nemocného otce. A že naleznou mnohem více, o tom nelze mít sebemenších pochyb. Na vás už ale je, abyste zjistili, co je vlastně cílem jejich pouti, neváhejte a naskočte!

Brothers: A Tale of Two Sons
Windows PC
PlayStation PlayStation 3
Xbox Xbox 360

Verdikt

Brothers klamou tělem a pohádkový svět se v nich velmi často střídá s něčím, kde byste svůj volný čas trávit nechtěli. Odlákat se však nenechejte, tohle dobrodružství ve dvou za to rozhodně stojí a slibuje skutečně hluboký zážitek.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama