Beer Tycoon Recenze Beer Tycoon

Beer Tycoon

Tomáš Krajča

Tomáš Krajča

11. 2. 2007 23:33
Reklama
Reklama

Konečně pořádná hra pro všechny české pivaře. Budovatelská strategie, která se neomezuje na nudné prostředí obchodního domu, golfového hřiště, školy nebo parníku. Jenomže: jaká může být doopravdy zábava vařit pivo, vymýšlet nové recepty, prodávat je alkoholikům všeho pohlaví i věku a vydělávat na neslábnoucí žízni po nažloutlém moku miliony? Ne ne, s požitkem z reálného popíjení, nalejvání se, chlastání, či půllitrového posilování se srovnat doopravdy nedá.

Pivo dělá hezká těla

Pivo skutečné formuje lidské tělo do oplácaně zaoblené postavy s dominantou v podobě vypouklého teřichu. Pravidelné hraní Beer Tycoonu by z člověka udělalo shrbenou trosku s tikem v horních končetinách a zmučeným výrazem ve tváři. Stereotyp a nuda vystihují tenhle patetický budgetový pokus o hru nejlépe. Veškerá invence tvůrců se totiž vyčerpala ve chvíli, kdy z brainstormingu na téma "tak jaký tycoon dneska uděláme" vzešel z hlavy někoho, kdo se nejspíš viděl už v hospodě, návrh "pivní". Kdo hrál Mall, Golf Resort, Oil, Airline, Deep Sea, Casino nebo Cruise Ship Tycoon, ví přesně, co ho čeká. Na omezeném prostoru se tentokrát staví pivovar – několik budov, kde se pivo uvaří, uloží, stočí do flašek a jako vrchol hospoda, kde si nedočkaví návštěvníci místní patok vyzkoušejí.

Protože stavba šesti sedmi baráků není náplň, která by mohla bavit déle než pár minut, museli ji tvůrci nějakým způsobem prohloubit. A udělali to pravděpodobně nejméně šťastně, jak mohli. V Beer Tycoonu se rozjíždějí dokonalé orgie mikromanagementu. Do každé tovární haly musí hráč po jejím postavení ještě nakoupit všemožné vnitřní vybavení. Výběr z deseti druhů cisteren či kotlů hraje v podstatě minimální roli, ale splňuje účel: donutit hráče, aby se zdlouhavě proklikával příslušným menu. Nutnost pokaždé ještě myslet na personál a najít místo na záchodky nebo odpočinkovou místnost je pak už dokonale otravnou třešničkou na poloshnilém dortíku.

Lidé blbnou i bez piva. Dá to víc práce, ale jde to.

Pivaři z Frogster Interactive by asi štamgasti českých hospod pohrdli. Zájemcům o virtuální vaření piva totiž nabízejí tři krát tři varianty v základní nabídce. Stavět lze pivovar malý a venkovský, středně velký na periferii či velkou továrnu na pivo uprostřed velkoměsta. A to ve třech různých zemích – Německu (budiž), Velké Británii (dejme tomu) a Francii (cože?). Ano, Česká republika se svými pivními baštami Plzní, Českými Budějovicemi, Brnem, Ostravou i Prahou absentuje. Osoba zodpovědná za tenhle zločin by měla být potrestána doživotní dietou na Krušovicích a Kutné hoře.

Jinak reálně ve jmenovaných variantách žádný rozdíl není. Hra začíná už zmíněným otravným koloběhem postavit barák, nakoupit stroje, najmout lidi, rozjet konečně s úlevným výdechem výrobu. A teprve když už hráč z monotónní strojové činnosti zmírá nudou, dočká se odměny v podobě té části Beer Tycoonu, o níž se s přivřenýma očima dá hovořit jako o zábavě. Tedy vymýšlení pivních receptů a realizace vlastních nápojů. To probíhá prostým výběrem několika základních surovin. Na základě zvoleného chmele, sladu či vody pak hra odhadne pravděpodobnou charakteristiku piva a na hráči je, aby je pojmenoval a určil stroje, které k jeho výrobě použije. Pro úspěch pivovaru je ideální, když produkuje nápoje pro co nejširší spektrum zákazníků: od sotva zletilých pijanů, občasných ochlastů až k notorikům, či pivním gurmánům, kteří zaplatí za kvalitu. A myslet se tu musí i na ženy a ty, kterým klasické pivo nechutná. Množství připravitelných piv s příchutí je velké a oříšková nebo citrónová pivní limonáda do portfolia zkrátka patří.

Alkohol je metla lidstva. A zametat se musí...

Alkoholové "zametání" v Beer Tycoonu je pohříchu neatraktivní nejen herně, ale i audiovizuálně. Zejména hrubé modely a textury objektů připomínají spíš něco, co z nemytých trubek do oslizlého půllitru natočili v zapadlém pražském nonstopu, než lahodnou plzeň z tanku v originální sklenici. Rozpočet na tuhle stránku hry musel být doopravdy nechutně osekán. Pohybovat se mezi hnusnou 3D scénou a několika málo nepříliš vkusnými info-obrazovkami není žádný velký zážitek. Když se pak k tomu přidá generická hudba kvalit do zešílení opakované skladby v hotelovém výtahu, připadá si člověk jako probuzen po doopravdy nechutně prohýřené noci.

O tom, že lepší než hrát Beer Tycoon je jít do hospody a usadit se k orosené sklenici, bylo rozhodnuto dávno před přistáním finální verze na redakčním stole. Jenže tohle německé béčko není důstojnou konkurencí pomalu ani čtvrté cenové.

Beer Tycoon
Windows icon PC

Verdikt

Tycoon, na němž je na první pohled patrné, jak moc velké béčko to je. Bohužel postrádá cokoliv, co by u hry udrželo ty, které zaujal nápad budovatelské strategie z prostředí pivovaru.

Co se nám líbí a nelíbí?

Možnost vytvořit si pivo podle vlastního receptu, vhled do toho, jak to v pivovaru funguje.
Monotónní hratelnost s řadou otravných prvků, po chvíli prakticky žádná výzva, chybí tu Česko a česká piva, katastrofální úroveň prezentace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz