Bayonetta 2 Recenze Bayonetta 2

Bayonetta 2

Vojta Dřevíkovský

Vojta Dřevíkovský

15. 10. 2014 15:18 12
Reklama

Platinum Games se vrátili do stejné řeky a rok po úžasném důkazu, že jejich zběsilé hack'n'slash hry na Wii U fungují (loňský The Wonderful 101), vydávají pokračování okouzlující akce se svůdnou čarodějnicí Bayonettou. Druhý díl bere všechno, co v prvním dílu fungovalo, něco odstraňuje, zbytek vylepšuje a výsledek je tak čirou akční extází, jež nepřestává, leč naopak neustále graduje až k explozivnímu finále, po kterém vás chuť si to celé znovu prožít rozhodně nepřejde.

Bayonetta 2 si nehraje na žádné dlouhé představování a začíná soubojem na letící stíhačce, následuje bitka s obřím démonickým drakem, o pár minut později už unikáte městem, které bourá zlatý létající had, abyste se s ním za chvíli utkali ve vodním víru, zatímco sjíždíte nekonečnou vlnu na improvizovaném surfovacím prkně. Každá úchvatná a ve zcela dobrém smyslu pitomá scéna je trumfnuta tou následující, a když už si říkáte, že nic lepšího nepřijde, Platinum Games vás překvapí a dokáže, že jejich vymazlené pokračování je zkrátka vtipnější, ambicióznější a nespoutanější než kterákoliv jiná hra z poslední doby.

MAGICKÁ PŘITAŽLIVOST

Energie sálající z nejnovějšího titulu pro Wii U vás okamžitě dostane do dobré nálady a troufnu si říct, že vás Bayonetta i několikrát nahlas rozesměje. Ačkoliv je příběh hry v podstatě klasický patos o boji andělů s démony a nadvládu nad světem, postavy jsou z velké většiny úmyslně archetypální a svým teatrálním vystupováním a hláškami vyvolávají radost srovnatelnou s nejlepšími guilty pleasure filmy z osmdesátek. V jednu chvíli Bayonetta řeší ztracenou paměť tajuplného chlapce v kapuci a v druhou střílí okolo sebe při breakdanci takovém, že by zbledl závistí i Yemi A.D., načež vystřihne sexy pózu a se sebevědomým úsměvem mrkne na hráče.

Bayonetta 2
i Zdroj: Hrej.cz

Četná nařčení ze sexismu pak dle mého nejsou na místě, neboť Bayonetta není jednorozměrná erotická panenka, která se jen natáčí a ukazuje divákovi své přednosti (a zadnosti), ale máme možnost poznat její osobnost, smysl pro humor i morální zásady. Pod hrdou fasádou se nalézá hrdinka, které záleží na jejích blízkých a vlastně její prvotní motivace je zachránit kamarádku Jeanne poté, jež byla Bayonettinou vinou její duše stažena do pekla. Hra sice často nachází Bayonettu v úmyslně vyzývavých pózách, ale nikdy nepřekročí do pole přílišné oplzlosti. Bayonetta je zkrátka sexy čarodějnice se zálibou v BDSM, jež ví, že vypadá dobře a ráda se předvádí. Sexualizace je součást vtipu, na který při hraní vědomě přistoupíte a neslouží zde k ponížení postavy, nýbrž jako vyjádření její povahy. Jedna věc je mít svůdnou hrdinku, druhá pak mít hrdinku, jejíž jediná charakteristika je právě svůdnost.

EXTRÉMNÍ ČÁRY MÁRY

Přitom o Bayonettiny křivky ve hře nejde. Platinum Games naservírovali další fantastický chod na tabuli bojových systémů, které se lze snadno naučit, ale opravdu je ovládnout už není vůbec snadné. Opět se budete snažit vytvořit co nejdelší útočná komba vycházející z útoků zbraněmi v rukou a na nohách. Oba sloty lze dle libosti vybavit postupně dokupovatelnými zbraněmi, a tak si můžete brzy vyměnit základní pistole za šavle, plamenomety, luk s šípy a jiné. Zbraně pak v rukou či na nohách umožňují rozdílná komba a díky možnosti zvolit si dva sety výbavy lze svůj arzenál při boji jednoduše vystřídat. Možností, jak se s nepřáteli poprat je bezpočet, stejně jako útočných kombinací, a prvních pár bitek se můžete armádou andělů a démonů prokousat zběsilým mačkáním obou tlačítek. Jenže za nedlouho obtížnost soubojů razantně stoupne a vy budete donuceni začít při soubojích dávat pozor na útoky nepřátel a snažit se využít zpomalování času, které nastane pokaždé, když se úspěšně na poslední chvíli vyhnete útoku nepřítele. V tu chvíli dostáváte možnost volného výpadu na nepřítele a u bossů se často jedná o moment, kdy můžete zasadit opravdovou ránu.

Přežít a zabít nepřátelé není zas tak těžké, ale vysloužit si za to lepší než příšerné ohodnocení na konci úrovně, je setsakramentsky náročné.

Přesně ve stylu opakovaného dráždění až k vyvrcholení pak Bayonettě slouží nová schopnost Umbran Climax. Za každý úskok nepříteli na poslední chvíli a tedy aktivování časového zpomalení se Bayonettě přidá fialová perlička, za níž se mohou vyvolat brutální mučidla, na kterých Bayonetta své nepřátele pořádně potrestá, nebo se právě ponoří do stavu Umbran Climax, při kterém její útoky dostávají spektakulární démonickou podporu a navíc černovlasou čarodějnici trochu léčí. Souboje, a to především ty několikaminutové, se tak stávají vzrušující jízdou plnou efektních komb, úhybů a uspokojujících megaútoků, zvláště pak když do epické bitvy s obrněnými anděly či pekelnými démony zní ústřední rozverná písnička Tomorrow is Mine.

A ač se zdá, že se Bayonetta řídí heslem – Zábava především – i střední obtížnost dokáže pořádně potrápit. Opět funguje jakási dvojí obtížnost střetů - přežít a zabít nepřátelé není zas tak těžké, ale vysloužit si za to lepší než příšerné ohodnocení na konci úrovně, je setsakramentsky náročné. Pokud se vám ale podaří boje s příšerami vyřešit rychle, elegantně a bez zranění či používání léčivých lízátek, dostanete odměnu v podobě velkého počtu svatozáří, zdejší měny. Za ni si můžete kupovat nové zbraně, nové útoky, kostýmy, zmiňovaná lízátka či šperky, ovlivňující vaše schopnosti v boji. Ohledně kostýmů se před vydáním udělal trochu rozruch, neboť druhá Bayonetta přichází s možností čarodějnici obléknout jako princeznu Peach připadně jako Linka či Samus. Fajn, kostýmy lehce ovlivňují hratelnost, ale spíše působí jako milé poděkování konzoli, která nabídla hře exkluzivní domov i přesto, že se v ní obnažují čarodějnice a zaznívají vulgarismy.

NON-STOP CLIMAX

Svatozáře a odemykatelný obsah nejsou jedinou motivací, proč se ke hře vrátit i po dokončení příběhu. Kromě poschovávaných výzev se ve hře postupně přes úspěchy v jednotlivých kapitolách zpřístupňují úrovně v návykovém multiplayerovém Tag Climax. V tomto kooperativně-soupeřivém herním módu můžete po internetu s cizími lidmi i s kamarády společně stanout proti příšerám v soutěži o to, kdo lépe (tedy s větším finálním skóre) nepřátele zmasakruje. V šesti bitvách vsázíte na svůj úspěch, přičemž vyšší sázka znamená vyšší obtížnost, a pokud všech šest klání přežijete, sklidíte zaslouženou peněžitou odměnu. Teprve tady poznáte, jak dobře zvládáte zdejší bojový systém v porovnání s ostatními hráči a jelikož si můžete vybrat jakoukoliv odemčenou postavu či zbraň, doporučuji se sem vydat až když máte trochu nahráno.

Bayonetta 2
i Zdroj: Hrej.cz

Po grafické stránce není Bayonettě téměř co vytknout. Hra běží v povětšinou stabilních 60 snímcích a ačkoliv je spíše porovnatelná s hrami z předchozí generace konzolí, překrásná architektura města Noatun (ano, po japonském způsobu si hra rochní v evropské mytologii) a ďábelsky detailní design démonů i andělů podtrhují, o jak stylovou hru se jedná. Na druhou stranu mi přišlo, že se docela často při soubojích s bossy pohled znepřehlednil kvůli přeletům kamery, obřím efektů útoků a ději na pozadí. V těchto chvílích jsem automaticky přešel k nejistému mačkání tlačítek naslepo ve víře, že Bayonetta dokáže nepřítele zasáhnout i přesto, že se kolem ní děje tolik věcí naráz.

Ale při ohlédnutí na čas strávený se brýlatou čarodějnicí je tato moucha zaplácnuta vzpomínkami na fantastické momenty a nemyslitelné scény, souboje s téměř nepřemožitelnými bossy na zemi, pod vodou i v oblacích, povedené hlášky a především na to, jak moc jsem se i přes časté porážky bavil. Bayonetta 2 navíc přichází na Wii U v edici s prvním dílem upraveným na konzoli od Nintenda, čímž si potvrzuje nutné místo na poličce každého fanouška hack'n'slash her.

Bayonetta 2
Wii U Wii U

Verdikt

Nintendo si přičítá další takřka bezchybnou hru. Bayonetta 2 dokázala skloubit styl, hloubku, chytlavou hratelnost, vtip a bezkonkurenční šarm v jednom balení a ještě navrch přidává nášup v podobě multiplayeru.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro hodnocení a psaní komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Reklama
Reklama