Stronghold: Warlords - dojmy z bety
i Zdroj: Hrej.cz
Stronghold: Warlords Článek Stronghold: Warlords - dojmy z bety

Stronghold: Warlords - dojmy z bety

David Plecháček

David Plecháček

14. 4. 2020 14:00 3
Reklama

Stronghold je moje nejvíc nejoblíbenější strategie, která kdy vyšla. A to tak moc, že jsem připravený bourat veškeré lingvistické normy a před jedno nej dát ještě druhé, v ideálním případě by přibylo ještě třetí. Svého času mě uchvátila nejen jedinečná grafická stylizace, ale především hratelnost spočívající možná více v bránění než dobývání ostatních, což je něco, o čem se jiným strategiím může často jen zdát. Postavit svůj hrad, zajistit si přísun surovin a potravin, a trpělivě odolávat útokům cizích armád, budovat tu svou a následně zvítězit. Možná, že spíše než původní Stronghold popisuji mladší Crusader, ale i ten už letos bude plnoletý. Od té doby nic lepšího nevyšlo... a v dohledné době ani nevyjde.

Středověkých strategií moc nevychází, alespoň nějaké zástupce bychom ale našli. Žádná z nich však není jako série Stronghold. Ani ta ale není tím, čím byla po roce 2000. Crusader byl poslední hrou série, která vycházela z 2D pohledu, od roku 2005, kdy vyšel Stronghold 2, se nicméně bavíme o 3D titulech. Problém je, že přechod do modernějšího hávu hře hrubě nevyšel a od té doby se prakticky potácí a neví, co se sebou. Za celých 15 let studio Firefly nevymyslelo, jak vytvořit hru, která by hráče bavila, vypadala by k světu a navázala na svou největší slávu. Výčet videoherních propadáků by byl až nebezpečně dlouhý a vedl by až ke Crusaderu II. Vzhledem k tomu, že britským autorům nevyšla ani sázka „na jistotu“, reinkarnovanou podsérii Crusader, to tentokrát zkusí zase jinak. Zavedou nás do míst, která jsme ještě nikdy nenavštívili – na dálný východ.

U Crusaderu II bychom se mohli ještě na okamžik zastavit a rozebrat si, co na něm bylo špatně. Prakticky celé jeho martirium by se dalo shrnout se slovy, že nepůsobil aktuálně, ale dělal až příliš mnoho ústupků na úkor hratelnosti. Mapy byly malé, stavění spektakulárních hradů – tedy stěžejní část hry – bylo omezeno jen na bezprostřední okolí kolem vaší pevnosti, nepřátelé nepobrali příliš rozumu a do toho hru trápilo velké množství bugů. Stačilo by ale relativně málo, a Crusader II nebyl vyloženě špatnou hrou, i když pocit z určité lacinosti a vizuální neatraktivnosti sám o sobě odradil některé hráče ještě dřív, než investovali svoje peníze. O Crusaderu II hovořím cíleně, protože se v novém dílu stačilo držet základů a vystavět novou hru na nich. Větší, lepší, líbivější. Warlords ale takoví nejsou, nový Stronghold až nebezpečně připomíná dřívější pokusy.

VŠE PŘI STARÉM

Nová hra od vývojářů z Firefly nabízí několik novinek, které jsou pro sérii více či méně důležité, žádná z nich ale neřeší problémy, které hra už dlouhé roky má. Pokud jsem hovořil o sexappealu, tak ani titul, jehož vydání je naplánované na letošní rok, nevyhraje žádnou z cen o největší krásku na trhu. Opět podle mého platí, že by Strongholdu slušelo udělat krok zpět a nabídnout silně stylizovanou hru, která se nebude mermomocí tlačit do segmentu, kde jsou větší, hezčí tituly. Nebo by vývojáři měli vyzkoušet jiný engine. Ostatně i Warlords, stejně jako všechny předchozí hry, běží zřejmě na 3D enginu Vision od Havoku, který poprvé spatřil světlo světa už v roce 2003. Brr! Je mi jasné, že chtít po britských Firefly grafiku třeba z Anno 1800 je nonsense, na druhou stranu když se s ní dokážou dobře popasovat lidé z malého a podceňovaného Destructive Creations ve svém Ancestors: Legacy s Unreal Enginem, proč by to nemělo jít tady?

To, co Firefly ztrácí na prvním dojmu, musí dohánět na tom druhém. Beta toho neukázala příliš, jen to nejzákladnější, ale ani tak si nemyslím, že by byl druhý dojem o něco lepší než ten první.

Warlords nemají žádnou tvář. Neuhranou vás na první pohled, hráči, kteří jsou zhýčkaní velkými hrami, by možná dokonce řekli, že jde o něco, co patří na mobilní platformy. Tak příkrý bych zřejmě nebyl, ale Warlords se mi jednoduše také příliš nelíbí. To, co Firefly ztrácí na prvním dojmu, musí dohánět na tom druhém. Beta toho neukázala příliš, jen to nejzákladnější, ale ani tak si nemyslím, že by byl druhý dojem o něco lepší než ten první. Fakt ale je, že čím déle hrajete, tím si na leccos zvyknete. Matně jsem vzpomínal, jaké byly dojmy Pavla z loňských výstav, když Warlords hrál. Teď mi po měsících připomněl: „Neříkal jsem, že se mi Warlords líbili, ale nebyl jsem vyloženě nas*anej.“ A vlastně po čase přestanete být na...hnětení i vy, tak jako jsem přestal být já.

TROCHA MODERNY?

Stronghold nepůsobí moderně hned z několika důvodů. Tak předně, jedná se o relativně snadnou, nijak zvlášť komplikovanou a především komplexní hru, což je v přímém rozporu s tím, co čekáte. Postavíte hrad, nastartujete ekonomiku a můžete na něj zapomenout, protože už se není o co starat. Jako vždy je základem dřevo a jídlo, zbytek lze dokoupit nebo se bez toho dokonce i obejít. Máte-li přísun surovin, postavíte dílny na zbraně a pak se do hradu vracíte maximálně pro další přísun vojáků do první linie, nebo abyste opravili hradby, které nepřítel poničil. Jedinými dalšími ukazateli, kterými je třeba se částečně řídit, je zlato a spokojenost obyvatel. Obojí spolu úzce souvisí. To první potřebujete na nákup jednotek, to druhé k tomu, aby vaši obyvatelé vaši pevnost v davech neopouštěli a vy je měli z čeho verbovat. Je ale zbytečné je rozmazlovat; to děláte maximálně proto, abyste jim utáhli opasky a vytáhli z nich na daních více zlaťáků. Nebo naopak – abyste je upláceli ve chvíli, kdy jsou nespokojení a nemají co dát do huby.

Jsem dalek toho, abych tvrdil, že je Stronghold budovatelská strategie, i když si dokážu představit, že pro spoustu hráčů je správa vlastní pevnosti tím stěžejním atributem hratelnosti. Všichni chceme mít ten nejkrásnější a nejnedobytnější hrad pod sluncem a za ta léta by nám vývojáři mohli dát adekvátní počet nástrojů k tomu, abychom si vyhráli. O velikosti mapy potažmo prostoru dostupného ke stavění už jsem mluvil. Samozřejmě, že beta ukázala jen část hry, především uvážím-li, že se odehrává na jedné jediné mapě, ale ta byla stísněná až běda. Umět operovat na malém prostoru je také umění a chápu, že když musíte pečlivě vážit, co kam umístit, je situace těžší, ale z minulosti víme, že v tomto směru Stronghold vždy tlačila bota a nemyslím si, že by se s Warlords situace nějak zvlášť měnila.

Jestliže někdo doufal, že změna klimatu přinese čerstvou krev do žil, plete se. Primárně stejně budou na hradbách lukostřelci a vojáci s kuší, pod nimi sekerníci a rytíři v plné zbroji.

Pokud ale není budovatelskou strategií, musí být válečnou. Pro druhou část hráčů nebylo důležité stavět vlastní hrady – dobří hráči si poradili i bez hradeb – ale ničit ty nepřátelské. Ani v tomto směru ale Warlords nepřináší žádné orgie, jen to, co už dobře známe. Východoasijské jednotky přináší alespoň určité oživení, ve výsledku ale není střelný prach něco, co by hru změnilo do morku kostí, tedy opět, alespoň ne soudě dle možností, které byly v misi dostupné. Je sice zábava sledovat, co se děje s nepřáteli pod raketami, které si nezadají s moderní kaťušou, nebo s raketou na jedno použití, která vám výrazně pomůže při ničení hradeb, ale vlastně stejnou službu udělal trebuchet nebo i salva z deseti katapultů v minulých dílech.

Jestliže někdo doufal, že změna klimatu přinese čerstvou krev do žil, plete se. Primárně stejně budou na hradbách lukostřelci a vojáci s kuší, pod nimi sekerníci a rytíři v plné zbroji. Místo vrhačů kamenů budou v zadní linii stát zástupy lidí s „flusačkou“, z níž budou na ostatní foukat šipky. Místo ovocných sadů budete na malých políčkách pěstovat rýži, zeleninu nebo čajové lístky. Z bavlny budete šít oděvy namísto vaření piva, aby byli vaši poddaní spokojenější. To nejsou vyloženě změny, na kterých budou Warlords stát, jelikož každá novinka přichází na úkor jiného, dobře známého mechanismu z minula. Opět si nicméně dokážu představit, že by takové novinky byly zpracovány tak nějak moderně, byly by vlastně sexy, ale přitom funkční. Nejsou. Proč je rýžové pole asi tak velké jako zahrádka mých prarodičů, namísto toho, aby se jednalo o obří pláň, ke které je třeba přivést vodu jako formu zavlažování? Takových nápadů napadne během hraní každého minimálně deset. 

JAK TO, ŽE TO FUNGUJE?

Nechci toho moc, ale existují hry, které správu ekonomiky dělají o parník lépe než vývojáři z Firefly. Nechci, aby se ze Strongholdu stalo Banished, ale když pomyslím, jak vypadá hra dělaná jedním člověkem v porovnání s tím, co nabízí britští autoři, je mi trochu smutno. Faktem ale je, že to i přes zjevnou kritiku docela funguje. Vojáci jsou hloupí jak tetřevi, ale je zábava poslat je do boje a sledovat, jak si poradí s nepřátelskou obranou. Jediný brod ve hře jsem zatarasil tak nějak automaticky, protože přesně vím, co mám dělat, abych měl co nejméně práce. To sice lecos vypovídá i o nepřátelské umělé inteligenci a totální neschopnosti improvizovat... ale co už. Zkušeným hráčům nebude dělat sebemenší problém orientace, okamžitě si budou připadat jako doma. Vlastně s odstupem chápu, co tím Pavel myslel. Těch chyb a možností, kde by mohl být Stronghold výrazně lepší, vidíte strašně moc, ale když už hrajete, nejste ze všech těch nedodělků na prášky a hrajete vlastně titul, který má něco do sebe a nabízí v nějaké podobě to, co nikdo další. Je ale vlastně smutné, jak málo člověku stačí ke štěstí.

Stronghold selhává už v základech. Je jedno, kolik novinek do hry přibude, když od zbytku čekáte víc.

Mám pocit, že bych k Warlords dokázal napsat mnohem víc dojmů a pocitů, než kolik jsem jich už napsal, ale obrázek si uděláte i z videí, kterých je plný internet. Stronghold je v tomto poměrně dobře vypovídající, příliš vám toho za svým zevnějškem netají. Až na jednu věc, která dala hře jméno a já o ní zatím nemluvil. Novinkou jsou totiž tzv. Warlords, nepřátelští lordi, s nimiž můžete dynamicky utvářet váš vztah. Mám pocit, že zatím i v tomto směru nový Stronghold trochu tápe a mohl by jít více do hloubky, ale jak bude nový mechanismus fungovat, uvidíme až v plné verzi. Na mapě, kde je jen jeden úhlavní nepřítel, není moc způsobů, jak jej otestovat. Jde o to, že kromě vás a vašeho soka jsou kolem i další „vládci“. Mohou být s vámi, proti vám, nebo mohou být neutrální. Nejde o panovníka v pravém slova smyslu, jako spíše o možnou podporu vás nebo vaší protistrany.

Stronghold: Warlords - dojmy z bety
i Zdroj: Hrej.cz

To, ke komu se přikloní (svou stranu může během hry měnit) závisí na několika faktorech a především na vaší diplomacii. Zastáváte-li sílu, můžete si poslušnost vynutit armádou, ale můžete i diplomatickými body dospět ke spojenectví. Váš nový společník vám pak může pomoci, třeba dodávkou surovin, nebo třeba tím, že pro vás odemkne novou jednotku. Hádám, že stejným způsobem funguje i s protihráčem, jak ale budou nepřátelští panovníci v diplomacii obratní, není z bety zřejmé. Zatím totiž působí až moc pasivně. I to je vlastně něco, co mi v novém Strongholdu chybí – všechno to působí tak nějak zabrzděně, unyle. V hradech je mrtvo, aktivitu vyvíjíte jen vy. Ale to je jen jeden z dalších bodů, které by mohly (a měly) působit v roce 2020 jinak...

Stále ale doufám, že jsem viděl až příliš málo na to, abych vyřknul definitivní ortel. Ostatně ve všech těch videích hovoří vývojáři o věcech, které dostupné zatím nebyly. Například o speciálních typech jednotek z nové budovy, kterou bude vojenská akademie. Ale ať už budou plamenometčíci nebo jiné super jednotky jakékoliv, beta v celé své nahotě ukázala jádro hry, které není stoprocentní, a které nezachrání sebelepší systém diplomacie nebo tucty nových vojáků. Stronghold selhává už v základech. Je jedno, kolik novinek do hry přibude, když od zbytku čekáte víc. Tahle nadstavba, ta může být bonbonek na vrchu, ale myslím, že bychom si rádi dali poctivý dortík bez zbytečných vějiček na vrchu. Snad víc než jakékoliv jiné sérii by Strongholdu slušil prostý remake. Všichni víme, co funguje, není potřeba znovu vymýšlet kolo. Podstata hry bude jakž takž funknční, ať už se Stronghold bude odehrávat kdekoliv. Je potřeba jen zapracovat na věcech okolo, dotáhnout detaily, vytvořit nádhernou grafiku a je to. To by nám všem bohatě stačilo. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz