Skryté hry v nehrách - od Dooma v Excelu po surfování v Edgi
Článek Skryté hry v nehrách - od Dooma v Excelu po surfování v Edgi

Skryté hry v nehrách - od Dooma v Excelu po surfování v Edgi

Aleš Adam

Aleš Adam

4. 8. 2021 15:15

Seznam kapitol

1. NA POČÁTKU BYLO VEJCE 2. ÉRA MICROSOFTU A MOZILLY 3. GOOGLE & QUO VADIS?

Tento text se věnuje hrám, které jsou ukryté v neherních programech, jako jsou textové či tabulkové editory, mapy, prohlížeče a operační systémy. Tyto skryté hry jsou v podstatě easter eggy, proto se stručně podíváme také na počátky easter eggů jako takových.

Reklama
Reklama

CO JE EASTER EGG A JEHO POČÁTKY

Nejspíše každý hráč videoher někdy slyšel pojem easter egg, v překladu velikonoční vajíčko. Toto slovo označuje něco skrytého v softwaru, či dokonce hardwaru. Může se jednat o zakódované slovo, obrázek, nebo třeba herní postavu. Easter eggy je zpravidla možné odhalit pouze specifickým postupem. Některé vyžadují vypsání příkazu do konzole, jiné hledání v herním světě na určité pozici v přesně definovaný čas. Často je nemožné na ně přijít bez návodu, případně na ně lidé narazí čistě náhodně.

Samotný termín easter egg poprvé, v tomto kontextu, použil bývalý ředitel softwarového vývoje firmy Atari Steve Wright kolem roku 1979. Pojmenoval tak skrytou zprávu ve hře Atari Adventure. Odkazoval tím na v USA velmi oblíbený zvyk hledání velikonočních vajíček. Ten spočívá v ukrývání velikonočních vajíček nejčastěji po zahradách, kde je pak děti nadšeně hledají. Tradice má údajně pocházet z východní Evropy a připomíná konání Marie Magdalény.

Pokud jste do konzole vyplnili příkaz “make love”, program odpověděl "not war?".

Zprávu v Adventure zanechal tehdejší vývojář Warren Robinett. Zněla jednoduše: "Created by Warren Robinett" Reagoval tím na utajování jmen vývojářů programů, k čemuž se zaměstnavatel Atari uchýlil z důvodů obav z případného přebírání talentovaného personálu konkurenčními společnostmi. Robinett s tímto postupem nesouhlasil a proto v programu zanechal zprávu. Atari na její existenci přišlo až později a zvažovalo její odstranění. Již zmiňovaný Steve Wright to nakonec odmítl. 

Hra Adventure nebyla zdaleka jediná, která ukrývala vzkaz. Už kolem roku 1967 obsahoval program počítačů PDP-6/PDP-10 tajný příkaz. Pokud jste do konzole vyplnili příkaz “make love”, program odpověděl "not war?". 

Jeden z raných easter eggů je spojen také se jménem Billa Gatese. Ten vložil do programu BASIC V2 pro počítače Commodore zprávu „MICROSOFT!“ Údajně tak učinil jako pojistku v případě, že by někdo nechtěl Gatesovi přiznat jeho práci na BASICu. Psal se rok 1979.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz